Jubileusze w Kościele
Dla żyjących współcześnie, takim radosnym i wielkim wydarzeniem był rok 2000, ogłoszony przez Jana Pawła II, Rokiem Jubileuszowym. Dziękowaliśmy wówczas Panu Bogu za dwa tysiąclecia Chrześcijaństwa i za Opatrzność Bożą otaczająca Kościół Chrystusowy przez te długie lata.
Są też jubileusze mniejsze, choćby obchodzone w 2002 r. 400-lecie Kalwarii Zebrzydowskiej, goszczącej samego Ojca św., który przed objęciem najwyższego urzędu w Kościele wielokrotnie tam pielgrzymował.
Do swojego Jubileuszu przygotowuje się obecnie Sanktuarium Pani Mazowsza w Miedniewicach. We wrześniu 2005 r. minie 250 lat od konsekracji tutejszej świątyni, poświęconej przez bp. Adama Ignacego Komorowskiego.
Nadzwyczajny początek
Reklama
Zakupiony przez Jakuba Trojańczyka w 1674 r. na odpuście w Studziannej k. Tomaszowa Maz. obraz przedstawiający Rodzinę Świętą przy posiłku i zawieszony na sosze podtrzymującej dach stodoły, od samego początku uznany został cudownym obrazem. W stodole, a potem w drewnianym kościółku zbudowanym na jej miejscu, zaczęły dziać się cuda (m. in. wskrzeszenie utopionego w rzece Bzurze 10-letniego Adasia Ringa). Właściciel Miedniewic Mikołaj Grudziński sprowadził Reformatów, aby opiekowali się obrazem i pielgrzymami. Zakonnicy pracowali w Miedniewicach do Powstania Styczniowego w 1863 r. Mieszkali w wybudowanym murowanym klasztorze. W roku 1748 na miejscu stodoły i drewnianego kościółka wybudowano świątynię w stylu barokowym, którą w 1755 r. konsekrował wspomniany już bp Adam Ignacy Komorowski.
Reformaci nie wrócili już do Miedniewic. Następnymi gospodarzami Sanktuarium zostali Franciszkanie. Sąsiadują oni ze swoimi współbraćmi z Niepokalanowa.
8 grudnia 1986 r. przybyły do Miedniewic - ze Starego Sącza - siostry Klaryski. One również zamieszkały w zabytkowym, barokowym klasztorze. Sprowadzenie Klarysek do Miedniewic, to wotum Franciszkanów za kanonizacje ojca Maksymiliana Marii Kolbego w 1982 r. Przyjechało ich ze Starego Sącza 6. Obecnie jest ich 16, ale wciąż modlą się i proszą Pana Boga o nowe powołania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przed uroczystościami
Franciszkanie, jako obecni duszpasterze sanktuarium proszą Miedniewicką Panią i Świętą Rodzinę, aby Jubileusz 250-lecia konsekracji świątyni wypadł godnie i okazale - dla chwały Bożej i naszej Miedniewickiej Pani. Pragniemy, już na 250 dni przed datą Jubileuszu, rozpocząć modlitwy o błogosławieństwo Boże na wszystkie uroczyste dni.
Zanosimy do nieba naszą ufną prośbę, aby wszyscy parafianie przystąpili w jubileuszowym roku do sakramentu pokuty i sakramentu Eucharystii, aby wszyscy okazali względem siebie miłość i pokój. Może uda się nam nakłonić tutejszych sprzedawców do zaniechania handlu w niedzielę i święta, co jest naszym wielkim pragnieniem. Gorąco polecamy tę sprawę Pani Miedniewickiej. Prosimy Ją i będziemy prosić, aby wszyscy nasi mieszkańcy mieli pracę, a ich zarobek nie był marnotrawiony. Chcemy, w możliwy dla nas sposób, odnowić ołtarze w kościele (przynajmniej częściowo, bo w całości jest to obecnie niemożliwe ze względów finansowych). Ciągle szukamy życzliwych ofiarodawców, którzy pospieszyliby nam z pomocą.
Zaproszenie
Główny Jubileusz przewidujemy na 24 września 2005 r. (sobota), chociaż poprzedzające i następne dni też będą jemu poświęcone. Już teraz, z serca i po franciszkańsku, zapraszamy wiernych do pielgrzymowania do naszej Pani Miedniewickiej. Ona jest tutaj Opiekunką, Lekarką, Wspomożycielką i Gościnną Matką.
Miedniewice leżą około 10 km. od Żyrardowa, w pobliżu Szymanowa i Niepokalanowa. Dojazd pociągiem do Żyrardowa, a dalej autobusem PKS do Miedniewic - kierunek na Popielarnie, stanowisko l.
Wszystkim Pokój i Dobro!
Franciszkanie i Klaryski z Miedniewic
Miedniewice 90
96-315 Wiskitki
tel. (0-46) 856-93-20