Z okazji 50-lecia obecności tej figury Ojcowie Franciszkanie, pod przewodnictwem swojego proboszcza o. Romana Pałaszewskiego OFMConv, przygotowali bardzo starannie przebieg uroczystości jubileuszowych (por. Niedziela Legnicka nr 3/2005). Dziś chcemy jeszcze na chwilę wrócić do 8 grudnia ub. r. Wtedy koncelebrowanej Mszy św., odprawianej w gronie Ojców Franciszkanów i legnickich proboszczów, przewodniczył bp Stefan Regmunt. Po procesji wejścia koncelebransi zatrzymali się na stopniach ołtarza na moment odsłonięcia figury przy dźwięku fanfar. Następnie słowa powitania wygłosił o. R. Pałaszewski: „Bądź pozdrowiona, Przeczysta Bogarodzico Dziewico, Najświętsza Panno i Najmiłosierniejsza Matko. Niech Cię błogosławi to miejsce, które wybrałaś sobie za mieszkanie, aby ludziom dobrze czynić. Niech Cię błogosławią wszystkie ślady ludzi, którzy tu kiedykolwiek przychodzili. Niechaj Cię błogosławią wszystkie modlitwy prośby i błagania, które tu kiedykolwiek zanoszono. Niechaj Cię błogosławią wszystkie serca ludzkie, które tu kiedykolwiek w szczerej spowiedzi i w czystej skrusze za Twoją przyczyną zostały nawrócone. Niechaj Cię błogosławią wszystkie łaski tu, w czasie Mszy św., otrzymane za Twoją przyczyną. Matko Miłosierdzia, Matko Niepokalana, miej nas zawsze w swojej opiece. Przeczysta Dziewico, najwięcej Boga miłująca, uproś nam miłość prawdziwą i stałą (...). Niech Maryja Pani Legnicka, która jest Bożym znakiem dla nas już od pół wieku, jak kroczyć za Jezusem i jak wypełniać Jego wolę, wyprasza nam podczas tej Eucharystii to, o co z ufnością prosimy najwyższego Boga”. Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Stefan Regmunt. Podziękował w niej za zorganizowanie nowenny z racji 50-lecia obecności figury Matki Bożej i uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz Biskup nawiązał też do przeżywanej 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. „Wpatrujemy się dzisiaj w postać Matki Najświętszej - mówił Kaznodzieja - Tej, która jest w pełni święta, nieskażona żadnym grzechem (...).
Dziękujemy Bogu, że przekazał nam Maryję jako Matkę Jezusa i Matkę naszą, aby nam towarzyszyła w drodze ku pełnemu z Nim zjednoczeniu. Kiedy spotykamy się z Matką Najświętszą, (...) chcemy dostrzegać Ją także jako żyjącą wśród nas, posłaną i dzisiaj przez Boga, aby przewodzić nam w pielgrzymce wiary. Kiedy widzimy pielgrzymów, którzy gromadzą się w Lourdes, La Salette, ale także w naszych parafialnych świątyniach, dostrzegamy, jak Maryja wciąż pragnie nawiązywać kontakt z człowiekiem i przekazuje Boże orędzie do naszych serc. Uświadamia nam też, jak wielkie niebezpieczeństwa płyną z tego, kiedy człowiek schodzi na drogę grzechu. Uświadamia nam, że z grzechu wynikają wojny i wszelkie zło, że życie w grzechu degraduje człowieka, niszczy go i jego człowieczeństwo. Dlatego w tych spotkaniach tak często Maryja wzywa do pokuty i nawrócenia. Matka Boża wzywa też świat do przyjęcia Jej pomocy. Dziś, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, zawierzamy siebie Maryi, wpatrując się w ten piękny wizerunek Legnickiej Pani, przypominając sobie, że w tym miejscu już tyle osób zostało wysłuchanych, tyle spraw przed Matką Bożą zostało ujawnionych. Powierzając więc Jej na nowo siebie i wszystkie sprawy, chcemy prosić, by pomogła nam zbliżyć się do Boga i w Chrystusie dostrzec Jedynego Zbawiciela Człowieka. Chcemy też dziękować za Ojców Franciszkanów. Dziękujemy, że na różne sposoby ukazują Ją jako wzór świętości, jako naszą Orędowniczkę i Wspomożycielkę. Niech Maryja Niepokalana ukazana w pięknej figurze Legnickiej Pani wspomaga nas i wspiera” - mówił Ksiądz Biskup.
W modlitwie eucharystycznej, przy zaangażowaniu wiernych wspólnoty parafialnej m.in.: w przygotowaniu liturgii Słowa, składaniu darów ofiarnych, śpiewie chóru i oprawie muzycznej w wykonaniu orkiestry, złożono dziękczynienie Panu Bogu za to, że od pół wieku wszyscy chętni mogą modlić się w tym miejscu, przed obrazem Maryi.
Po zakończeniu Mszy św., uczestnicy uroczystości mogli zatrzymać się jeszcze w krużgankach klasztornych na przygotowanym przez Ojców Franciszkanów, z pomocą różnych grup parafialnych, poczęstunku.
W każdą środę, po wieczornej Mszy św., wierni mają okazję do wspólnej modlitwy dziękczynnej i błagalnej zanoszonej, za przyczyną Białej Legnickiej Pani - Przyczyny naszej radości.
Sama figura, która przyciąga wzrok każdego modlącego się, powstała w Monachium, a wykonana jest z tzw. marmuru kararyjskiego przez prof. A. W. Waltera z Drezna w 1817 r. Do kościoła Ojców Franciszkanów w Legnicy sprowadził ją pierwszy w historii proboszcz parafii - o. Cyryl Nastalski. Uroczysta intronizacja odbyła się 8 grudnia 1954 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu