Wszystko zaczęło się jeszcze w ubiegłym roku, kiedy to ks. Paweł Sobierajski, gospodarz wieczoru, duszpasterz akademicki diecezji sosnowieckiej, a jednocześnie wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, zaprosił do wspólnego śpiewania pozostałych 3 księży wokalistów. Nie było to łatwe. Kapłani pracują w 4 różnych miejscach Polski. Ale udało się. Być może dlatego, że przedsięwzięciu przyświecał zbożny cel. Pieniądze zebrane w czasie koncertu zostały bowiem przeznaczone na dokończenie budowy kościoła św. Tomasza, a dokładniej mówiąc na wybudowanie dwóch wież. Podczas występu jeden z wokalistów zaśpiewał nawet utwór o rozchodzeniu się nad miastem dźwięku bijących dzwonów. Wszyscy zrozumieli, że chodzi w tym przypadku o marzenia ks. Jana Szkoca, proboszcza parafii, który od kilkunastu miesięcy żyje sprawą budowy.
Koncert był ogłaszany od Pasterki. W efekcie przybyło tylu chętnych, że świątynia została szczelnie wypełniona. Wrażenia artystyczne na pewno na długo pozostaną w pamięci. Wszyscy śpiewający kapłani otrzymywali długie brawa, jednak to ks. Paweł Sobierajski wzbudzał największy entuzjazm melomanów. I to nie ze względu na prowadzenie koncertu, ale za brawurowe, pełne dramatyzmu wykonanie utworów operowych.
Wysoki poziom koncertu gwarantowało profesjonalne wykształcenie występujących śpiewaków. Ks. Robert Kaczorowski (bas, baryton) - kapłan diecezji gdańskiej, pracuje jako wikariusz w konkatedralnej bazylice Mariackiej w Gdańsku. W 2001 r. obronił pracę doktorską w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2002 r. ukończył studia organowe w Gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Bogusława Grabowskiego, a w 2004 r. studia wokalne w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Obecnie jest adiunktem AM w Gdańsku w Katedrze dyrygentury chóralnej i muzyki kościelnej. Bierze udział w koncertach wokalnych i organowych w kraju i poza jego granicami. Ks. Zdzisław Madej to kapłan diecezji wrocławskiej. W latach 19995-2001 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 2001 r. wyjechał do Fryburga na studia wokalne w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. Jest studentem dyrygentury oraz wokalistyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Z radością bierze udział w koncertach muzyki operowej i sakralnej. Ma w swoim repertuarze dzieła oratoryjne Mozarta, Brucknera, Haydna, Mendelsona. O. Rafał Kobyliński edukację muzyczną rozpoczął w 1994 r. na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Jana Kunerta. Po 3 latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Ojców Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych w Krakowie powrócił na Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie odbył studia w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz podnoszenia kultury muzycznej w liturgii. Jest również nauczycielem śpiewu oraz emisji głosu na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Niech Bóg, który obdarzył tych czterech kapłanów wielkim talentem muzycznym, strzeże ich rozwoju ku większej swojej chwale i ku pokrzepieniu ludzkich serc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu