Polskie kolędy - ileż one budzą wzruszeń w duszach i sercach Polaków, ile wspomnień przywodzą z lat szczęśliwego dzieciństwa i młodości, gdy z ich słowami wędrowało się po zaśnieżonych drogach i ścieżkach rodzinnej wsi. Czy zastanawiamy się, jaka jest historia tych pięknych, znanych wielu pokoleniom pieśni? Kolędy polskie - to nie tylko świadectwo naszej wiary, czci i uwielbienia dla nowonarodzonego Jezusa, ale również ważny składnik naszej kultury, literatury i historii.
Przyjmuje się, że samo słowo „kolęda” wywodzi się z łacińsko-rzymskiego calendae, co oznacza pierwszy dzień miesiąca roku. Związane to było z hucznymi zabawami i wzajemnym obdarowywaniem się. Do języka naszych praojców weszło słowo calendae - kolęda w podwójnym swym znaczeniu: pieśni i podarunku, a później także chodzenia z życzeniami „po kolędzie” czy „z kolędą”. Zwyczaj ten przetrwał do dziś. Powstające chóry parafialne podtrzymują tę tradycję.
8 stycznia w katedrze rzeszowskiej odbyło się XI spotkanie chórów pobliskich parafii. Po raz 15 chór „Ave Maria” z parafii Matki Bożej Saletyńskiej był organizatorem koncertu kolęd w którym uczestniczyło 7 chórów. 16 stycznia chór „Deo Gloria” z Boguchwały przyjmował w swojej parafii 5 zaprzyjaźnionych chórów. Podczas wieczorów kolęd zaprezentowały się chóry z Rzeszowa i okolic: „Ave Maria” z par. M.B. Saletyńskiej, „Emmanuel” z par. św. Judy Tadeusza, „Cantata” z par. Chrystusa Króla, chór z parafii Farnej, „Sancta Familia” z par. Świętej Rodziny, „Michael” z par. św. Michała Archanioła, „Deus et Patria” z par. M.B. Królowej Polski, chór z par. św. Józefa Kalasancjiusza, „Oremus” z par. św. Józefa, z Gimnazjum i Liceum sióstr Prezentek, katedralny chór chłopięco-męski „Pueri Cantores Resoviensses”, „Deo Gloria” z Boguchwały, „Gaudium” z Mogielnicy, chór z Lutoryża, „Benedictus” z Czudca, „Echo” z Trzebowniska, chór z Soniny i z Zarzecza k. Jarosławia.
Spotkania chórów parafialnych służą podniesieniu poziomu śpiewu kościelnego i przynoszą dużo satysfakcji chórzystom. Godny uznania jest ich trud i poświecenie się tej wspaniałej dziedzinie kultury kościelnej i narodowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu