Podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych duchowni zajmą się tematem młodzieży. Będą dyskutowali m. in. nad tym, co chcą przekazać Kościołowi Powszechnemu przez swych przedstawicieli na Synodzie. XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie odbędzie się w dniach 3-28 października 2018 r. Synod będzie obradował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Polskę reprezentować będą: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP, abp Grzegorz Ryś - przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
„Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przedstawi [na Jasnej Górze - red.] bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży” – zapowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O młodzieży debatowano już podczas obrad 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się na początku czerwca w Janowie Podlaskim.
Warszawsko-praski biskup pomocniczy zwrócił wówczas uwagę, że w Kościele trwa właśnie pogłębiona refleksja nad dokumentami presynodalnymi, które spływają z różnych spotkań, wydarzeń ogólnoświatowych, czy lokalnych, a także za pośrednictwem internetu.
Reklama
Biskup wskazał, że trwa także szereg inicjatyw duchowo przygotowujących i wspierających uczestników październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów. Szczególnie ważną jest sztafeta modlitewna za synod. Inicjatywa ta polega na codziennej modlitwie młodych w intencji synodu. Zapoczątkowana została na początku kwietnia, a potrwa do dnia rozpoczęcia Synodu Biskupów, czyli 3 października.
Jak podkreślał w rozmowie z KAI bp Solarczyk, młodzież potrzebuje dziś oddanego im duszpasterstwa. – Patrząc z perspektywy polskiej, choć nie tylko, będzie się to wyrażało w oddanej posłudze kapłańskiej i szeroko rozumianej działalności duszpasterskiej, która będzie skupiała się na osobistym przeżywaniu życia z Panem Bogiem, poprzez swoje życie łaski – wskazywał biskup.
Wśród tematów, które zostaną poruszone na Jasnej Górze znajdzie się również Szczyt Klimatyczny ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Biskupi zapoznają się także z postępem w pracach nad polskim ratio studiorum dla seminariów duchownych, czyli dokumentem dotyczącym kształcenia przyszłych kapłanów.
Biskupi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim 25 sierpnia. Natomiast 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
***
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona zgodnie ze Statutem Konferencji Episkopatu Polski promulgowanym w 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP.