Otwarcie wystawy było połączone z kuratorskim zwiedzaniem ekspozycji, o której opowiedział Łukasz Ofiara, koordynator projektu. Każdy gość wernisażu otrzymał także symboliczny list od Jana Pawła II, który zawierał przypomnienie papieskiego nauczania o wolności.
Ekspozycja, którą przygotowaliśmy, powstała w oparciu o dwa filary: wolność i kulturę. Dziś o wolności mówi się bardzo dużo. My – poprzez wystawę chcemy zwrócić uwagę, że dla Jana Pawła II wolność zawsze była związana z głębszym wymiarem duchowym. Drugi filar to kultura, która w rozumieniu Jana Pawła II pozwoliła narodowi polskiemu zachować swoją tożsamość. – mówił w swoim przemówieniu na otwarcie wystawy Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do historii Warszawy, która będąc świadkiem walk Polaków o wolność, jest w szczególny sposób zanurzona w papieskim stwierdzeniu „nie ma wolności bez ofiar”. – To tu, w Warszawie w 1979 roku rodziła się na nowo współczesna wolność. Stało się to po papieskim wezwaniu na ówczesnym Placu Zwycięstwa.
Reklama
Bp Piotr Jarecki przypomniał natomiast papieskie nauczanie o wolności, która jest nam dana, a jednocześnie zadana. – Dziś w Kościele wspominamy św. Maksymiliana Kolbego, którego postawa jest przykładem tej wolności, o której nauczał papież. Kolbe w obliczu dramatycznego zniewolenia potrafił być wolny, a tylko człowiek wolny potrafi naprawdę kochać – powiedział bp Jarecki.
Wystawa, poprzez stołeczny program „Warszawa – stolica wolności”, wpisuje się w ogólnopolskie obchodu jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.
To także ważny element przygotowania do zbliżającej się rocznicy 100 urodzin papieża – Za dwa lata będziemy celebrować 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Ale już dziś w tej sprawie przypominamy, w jakim czasie dla Polski dorastał przyszły papież, jak to go ukształtowało jako człowieka, jakich dokonywał wyborów i jak te wybory później wpłynęły na losy Polski i świata – powiedział Michał Senk.
Wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, przygotowaną w języku polskim i angielskim, można zwiedzać nieodpłatnie na Krakowskim Przedmieściu 66 do 9 września. W pierwszych dwóch dniach obejrzało ją już ponad 5000 gości, w tym wielu turystów z zagranicy. Od początku września na stronie www.centrumjp2.pl będzie udostępniony także wirtualny spacer po ekspozycji.