Reklama

Parafia św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu

Pielęgnować tradycję, patrzeć w przyszłość

Niedziela kielecka 5/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki parafii

Szczaworyż to mała miejscowość leżąca przy trasie z Buska Zdroju do Tarnowa. Osoby, które przejeżdżają przez nią prawdopodobnie zastanawiają się, skąd pochodzi jej nazwa. Nie brak więc pytań typu: czy tu uprawia się dużo ryżu?, czy też na okolicznych pagórkach można spotkać dużo szczawiu? Nic bardziej błędnego. Ryżu tu nigdy nie uprawiano, a i szczaw nie występuje tu masowo. Nazwa Szczaworyż pochodzi od prasłowiańskiego słowa - „szczewożysz” - pyskujesz. Pyskaci - pierwsi mieszkańcy tej osady wymarli, nazwa jednak, lekko zmodyfikowana przetrwała.
O tym, że Szczaworyż jest jedną z najstarszych miejscowości w naszym regionie, świadczy nie tylko nazwa, lecz także historyczne zapiski, według których ważną rolę spełniała ta miejscowość w tworzącym się państwie Polskim.
Według Historycznego opisu kościołów ks. Jana Wiśniewskiego z Sandomierza, pierwszy drewniany kościół stanął na wzgórzu w 1126 r. W zapiskach Jana Długosza czytamy: „W Szczaworyżu stoi kościół drewniany pw. św. Jakuba Apostoła i św. Leonarda Wyznawcy”. Na kościół murowany trzeba było poczekać blisko 250 lat. Według napisu umieszczonego na kamiennym słupie, który stoi na cmentarzu grzebalnym, obecny kościół murowany z kamienia został wybudowany w 1430 r. Świątynia ta została rozbudowana w 1618 r., o czym świadczy łaciński napis umieszczony na łuku przed głównym ołtarzem przy zakrystii. Kolejne rozbudowy kościoła miały miejsce w XVIII i XIX w. Wtedy to zostały dobudowane dwie kaplice - południowa i północna, przedsionek oraz wejście na chór. W 1904 r. na wzgórzu obok kościoła stanęła kaplica wybudowana na ruinach budynku parafialnego pochodzącego z XVII w.
Lata wojny kościół przetrwał w stanie prawie nienaruszonym. Jedyną większą stratą była kradzież dzwonów, które zabrali Niemcy. Nowe dzwony zakupione staraniem mieszkańców parafii oraz duszpasterzy Szczaworyża w 1968 r. poświęcił bp Jan Jaroszewicz.
Kościół nie jest jedynym ciekawym zabytkiem znajdującym się na tym terenie. Co jakiś czas archeolodzy, prowadzący badania, odkrywają nowe obiekty świadczące o bogatej historii tych ziem. I tak na przykład w Żarnikach, w połowie lat 60. przeprowadzono badania kurhanu, który pochodzi z czasów przedchrześcijańskich.

Reklama

Dzień dzisiejszy

Parafia Szczaworyż liczy blisko 1600 wiernych mieszkających w kilku miejscowościach. Są to: Żarniki Górne, Błoniec, Nowa Wieś, Konary, Sułkowice, Skotniki Duże i Małe, Pęczewice oraz 5 domów ze Smogorzowa. Duszpasterzem wspólnoty parafialnej jest od 1991 r. ks. proboszcz Stanisław Kondrak. Jak skromnie twierdzi, przez ostatnie kilkanaście lat „udało się coś niecoś w parafii zrobić”.
Co znaczy to „coś niecoś” osiągnięte wraz z parafianami? Trzeba przyznać, że jest to dzieło imponujące. Praktycznie w kilka miesięcy od objęcia probostwa, ks. Kondrak zabrał się wraz z życzliwymi mu parafianami do remontów, budowy oraz porządkowania kościelnego wzgórza i cmentarza, który jest chlubą całej parafii. Zachęceni przez Księdza Proboszcza - widząc kolejne prace - mieszkańcy „otworzyli serca i portfele” przyczyniając się do tego, że ich duma - zabytkowy kościół stanął w nowym blasku.
Długo by wyliczać kolejne prace remontowe. Trzeba powiedzieć, że praktycznie cała świątynia została gruntownie odnowiona. I tak wykonana została nowa konstrukcja wieży, dach pokryto blachą miedzianą, odnowiono elewacje, posadzki, budynki przykościelne, dzwonnicę, wybudowany został ołtarz polowy, kaplica przedpogrzebowa. Odrestaurowano ołtarz boczny oraz kryptę, w której znajduje się trumna ze szczątkami Kosteckich - fundatorów kościoła. W 1996 r., po odnowieniu wspomnianej krypty, odbyły się ponowne uroczystości pogrzebowe dawnych właścicieli Szczaworyża. Na tę uroczystość przyjechali ich potomkowie nie tylko z całej Polski, lecz także z Europy Zachodniej i z Kanady.
W przykościelnym budynku, z tzw. starej plebanii, pochodzącej z XVI w., a ostatnio odnowionej i wyremontowanej, obecnie utworzono kaplicę przedpogrzebową. Podczas prac remontowych przypadkowo odkryto starą piwnicę, która prawdopodobnie wybudowana została wcześniej niż kościół.
Wszelkie prace remontowe, przebudowy, upiększanie świątyni oraz jej otoczenia odbywają się pod nadzorem architekta Jana Wica oraz według jego projektów. Ksiądz Proboszcz jest zdania, że architekt po mistrzowsku wywiązuje się z powierzonych mu zadań, o czym świadczy wygląd zabytkowej świątyni. Wszystkie te dzieła, które w ostatnim czasie zostały wykonane w parafii, nie mogłyby się odbyć bez życzliwej pomocy parafian, którzy - jak twierdzi ks. Kondrak - pomagają we wszelkich inwestycjach w miarę swoich możliwości. Trudno nie zauważyć tej pomocy. W dniu, w którym odwiedziłem Szczaworyż, w styczniowy poranek, grupa mężczyzn właśnie wybierała się na parafialny cmentarz, by go uporządkować. Zdaniem Księdza Proboszcza wszyscy parafianie otaczają troską miejsce spoczynku ich bliskich.

Szczaworyska Pani

Parafianie nie tylko pomagają w ciągłym upiększaniu świątyni, ale nie zapominają też o praktykach religijnych. W kościele gromadzi ich żywa wiara oraz przywiązanie do parafii, której królową jest Matka Boża Szczaworyska. Jej piękny obraz znajduje się w głównym ołtarzu. historia i losy tego obrazu są bardzo ciekawe. W przeszłości należał on do kamedułów, którzy mieli swój klasztor na górze Chełmicy. W czasie najazdu szwedzkiego, chcąc ocalić obraz, zanieśli go właśnie do kościoła w Szczaworyżu. I rzeczywiście ich przeczucia się spełniły. Szwedzi nie tylko zniszczyli klasztor, ale też zamordowali zakonników. Ocalał jedynie obraz, który można oglądać do dnia dzisiejszego w szczaworyskim kościele.
Jak twierdzi Ksiądz Proboszcz, parafianie biorą czynny udział w życiu religijnym. Ks. Kondrak w swojej duszpasterskiej posłudze naśladuje bp. Edwarda Materskiego, kładąc główny nacisk na tworzenie wspólnoty rodzin. Po Mszy św. są więc dla przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i bierzmowania katechezy pogłębiające wiarę dzieci i młodzieży.
Ks. Kondrak z wielkim zaangażowaniem otacza opieką duszpasterską również prawników, którzy bardzo chętnie i licznie przyjeżdżają do Szczaworyża na organizowane dni skupienia. Swoją posługą pasterską obejmuje także policjantów, za co ci odwdzięczają się m.in. wystawiając w okresie Wielkanocy wartę przy grobie Pana Jezusa.
Ksiądz Proboszcz ma wiele planów na przyszłość: dokończenie remontu kościoła, wybudowanie kapliczek, które będą symbolizować poszczególne tajemnice Różańca, odnowienie chóru... Pracy jest wiele, lecz jak się wydaje, parafianie z życzliwością patrzą na te planowane inwestycje, a jak dodaje ks. Kondrak - na nich zawsze można liczyć.
Również parafianie bardzo dobrze wyrażają się o Księdzu Proboszczu. Na pytanie, co sądzi o jego pracy duszpasterskiej, starsza mieszkanka Szczaworyża odpowiedziała: „Pan chce napisać artykuł o Księdzu i parafii? Proszę pana, o tym Księdzu trzeba napisać książkę”.
Być może i książka kiedyś zostanie napisana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję