Reklama

Ku czci Matki Bożej Różańcowej

Niedziela łowicka 42/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 6 października br., dochodzi godzina 19.00. Kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu-Korabce powoli zapełnia się wiernymi, którzy przyszli, by we wspólnocie wiary odprawić nabożeństwo różańcowe. Tym razem będzie ono miało charakter niecodzienny, a to z kilku powodów. Po pierwsze - jest to nabożeństwo w wigilię poświęcenia parafialnej figury Matki Bożej Fatimskiej, znajdującej się na cokole stojącym obok kościoła, która 13 dnia każdego miesiąca gromadzi łowiczan na Różańcu fatimskim. Po drugie, tym razem będzie to Różaniec "wędrujący" ulicami osiedla Korabka. Wreszcie po trzecie, modlitwę poprowadzi bp Józef Zawitkowski.

Wybija godzina 19.00. Do ołtarza wychodzi Dostojny Gość w asyście proboszcza - ks. Wiesława Frelka, innych kapłanów, diakonów oraz asysty liturgicznej. Wierni śpiewają: "Zawitaj Królowo Różańca świętego". Wreszcie słowo powitania wypowiada miejscowy duszpasterz: " Bądź pozdrowiony, Dostojny Zwiastunie Ewangelii, w naszym kościele. Gromadzimy się z Tobą wokół Tej, która nam nieustannie pomaga, a dziś mówi: "Odmawiajcie Różaniec". Z ogromną radością witamy Cię, Księże Biskupie, wokół nas w rocznicę poświęcenia i koronacji figurki Matki Bożej Fatimskiej. Już rok minął od tego wielkiego wydarzenia dla całej naszej wspólnoty. Dziś chcemy pójść w Różańcem w ręku wszędzie tam, gdzie człowiek na co dzień pracuje, cierpi i przeżywa swoje radości; by powiedzieć każdemu mieszkańcowi tego osiedla, że Bóg żyje. Jesteś następcą apostołów, prosimy więc, byś nam tej modlitwie przewodził i nauczył iść drogą Bożych przykazań".

Modlitwę rozpoczyna obrzęd poświęcenia różańców dla dzieci przystępujących wiosną przyszłego roku do I Komunii św. Dlatego Ksiądz Biskup czyni piękne porównanie: "Poświęcę różańce dzieci pierwszokomunijnych. To są takie nasze dzieci fatimskie: Franuś, Hiacynta i Łucja. I takie dzieci potrafią uprosić u Boga potrzebne łaski. Niech więc otrzymają te różańce. Najpierw jednak proszę was wszystkich, byście wyciągnęli prawe ręce w stronę różańców, jak chcielibyśmy ducha swojego posłać i modlitwą naszą poświęcić. Módlcie się ze mną". Następuje moment poświęcenia, wszyscy zgromadzeni z wyciągniętą prawą dłonią powtarzają za Biskupem Józefem modlitwę poświęcenia, po czym następuje skropienie różańców wodą święconą.

Godzina 19.10 - z kościoła wyrusza procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej niesioną przez lektorów. Wszyscy w skupieniu, ze świecami w ręku, śpiewają: "Cześć Maryi...". Śpiew staje się teraz wyznaniem wiary. Rozważania prowadzi Ksiądz Biskup. Stacja pierwsza: Tajemnica Zmartwychwstania Pana Jezusa. Główny Celebrans wprowadza nas w nastrój tajemnicy: "Powtarzam za Apostołem do was wszystkich, którzy nocą idziecie przez miasto: gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżną by była nasza wiara i próżnym by było nasze chodzenie po nocach. Chcemy opasać osiedle Strzelecka różańcem i wieścią o zmartwychwstaniu Chrystusa. Chcemy wszystkim ludziom dobrym, którzy tu mieszkają, powiedzieć: nie bądźcie smutni. Już minęły Drogi Krzyżowe, minęły Gorzkie Żale. Już wszystko jest poświęcone w Wielką Sobotę, wszystko jest obmyte krwią Chrystusa. A On jak powiedział, trzeciego dnia zmartwychwstał. Nie boicie się zmartwychwstania? Boję się, jak Piotr, bo ja się Go trzykrotnie zaparłem. Co On powie?". Od tej stacji figurę Matki Bożej niesie młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Po nich figurę przejmą rodzice dzieci pierwszokomunijnych, członkinie Kółka Żywego Różańca, wreszcie radni parafialni, tak bardzo pomocni księdzu proboszczowi. W głosie śpiewu, odmawiania "Zdrowasiek" uczestników wyczuwa się głębokie zamyślenie i wiarę w siłę wstawiennictwa Matki Najświętszej.

Wędrując z modlitwą różańcową na ustach ulicami osiedla dostrzega się jednak postawę obojętności, zwykłej ciekawości niektórych mieszkańców. Raz słychać głośno grający odbiornik telewizyjny, to znowu widać, jak w niektórych domach gasną światła a ich mieszkańcy podchodzą do okna, by z ciekawości przyjrzeć się przechodzącej obok procesji. Być może są zdziwieni, zaskoczeni i pytają się: "Co się dzieje?". Skoro nie wiedzą, to nie słyszeli zapowiedzi tego wydarzenia w ostatnią niedzielę na Mszy św. To prawdopodobnie są tzw. "kibice wielkanocni". Jeszcze innym razem słychać ujadanie psa w zagrodzie. A my, "maryjni, różańcowi wędrowcy" oplatamy modlitwą różańcową całe osiedle, wypraszając dla jego mieszkańców, wszystkich, bez wyjątku, opiekę Matki Najświętszej. U wielu osób widać wzruszenie i głęboką zadumę.

I tak oto dochodzimy do stacji piątej: Tajemnica ukoronowania Matki Najświętszej na królową nieba i ziemi. Tutaj Ksiądz Biskup mówi: "Piękny jest Różaniec na waszym osiedlu. Chciałoby się, aby było więcej tajemnic. Jeszcze tyle jest człowieczych zamyśleń. Jeszcze tyle mamy intencji. Chcielibyśmy modlić się za wszystkich ludzi, którzy są z nami, za tych, którzy wyglądają z okien. Chcielibyśmy modlić się za wszystko: że ulice macie coraz ładniejsze, że ogródki coraz piękniejsze, że trawy coraz więcej. A to jest Królestwo Boga pośród nas. Gdzie jest Boże i kiedy przyjdzie Twoje Królestwo? Królestwo moje w was jest. Widziałem wiele razy wzruszenie kobiet, matek. Słyszałem płacz dzieci. Ale gdy figurę Matki Bożej biorą mężczyźni, gdy trzymają w ręku różaniec i mówią: ´Zdrowaś Maryjo łaski pełna´, to wtedy serce się kraje, ale z radości. Królestwo Boże pośród was jest. Wy jesteście Królestwem Boga żywego. (...) Jesteś ukoronowaną w chwale Trójcy Świętej. Jesteś przecudnym diademem w rękach Boga. Chcemy Cię nazywać najpiękniejszymi słowami ludzkości. Ale nie mamy piękniejszych nad te, które przyniósł nam Anioł z nieba: Bądź pozdrowiona pełna łaski. I choć jesteś wyniesioną ponad wszystkie stworzenia tej ziemi, to będę wołał do Ciebie: Matko! Nie opuszczaj nas. Pozostań z nami w naszym osiedlu, w naszym kościele Matką Nieustającej Pomocy, Fatimską, Różańcową, Łowicką i zawsze naszą".

Zbliża się godzina 21.00. Procesja powraca na teren przykościelny. Dochodzimy do miejsca, cokołu, na którym radni ponownie umieszczają figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wszyscy śpiewamy: "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam". Ten śpiew wypływa z głębi naszych serc, dusz. Wydaje się, że śpiewane słowa płyną z naszych ust z większą niż zwykle świadomością i odpowiedzialnością. Są one wyrazem naszej wiary, miłości i wierności Bogu w Trójcy Jedynemu, Jego Kościołowi i Matce Najświętszej. I oby ta wierność pozostała w naszych sercach "usque ad mortem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia krytykuje „niezdrową atmosferę” wokół stanu zdrowia papieża

2025-02-21 15:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

abp Vincenzo Paglia

niezdrowa atmosfera

PAP/EPA

Poliklinika Gemelli

Poliklinika Gemelli

Prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia skrytykował alarmistyczne spekulacje na temat stanu zdrowia papieża Franciszka i panujący klimat prekonklawe, które tworzą „niezdrową atmosferę”.

W rozmowie z ACI Prensa włoski hierarcha przyznał, że „mamy prawo martwić się” tym, że 88-letni papież ma obustronne zapalenie płuc i od 14 lutego przebywa w szpitalu. „Sytuacja jest z pewnością delikatna”, ale nawet w trosce o stan zdrowia Franciszka nie powinno się przekraczać pewnych granic. Tymczasem spekulacje wokół stanu zdrowia papieża tworzą „niezdrową atmosferę”.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks. Sebastiana Makucha

2025-02-19 13:26

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

Nowa Ruda ‑ Słupiec

śmierć kapłana

ks. Sebastian Makuch

Archiwum prywatne

Ks. Sebastian Makuch w dniu święceń prezbiteratu

Ks. Sebastian Makuch w dniu święceń prezbiteratu

W 35. roku życia i 10. roku kapłaństwa, 14 lutego br. zmarł ksiądz podporucznik Sebastian Damian Makuch, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

Przebieg uroczystości pogrzebowych:
CZYTAJ DALEJ

Osobisty wybór Jezusa

2025-02-21 19:40

Magdalena Lewandowska

W parafii na Nowym Dworze spotkali się kapłani, świeccy i osoby konsekrowane, by dalej modlić się i współpracować na drodze synodalnej.

W parafii na Nowym Dworze spotkali się kapłani, świeccy i osoby konsekrowane, by dalej modlić się i współpracować na drodze synodalnej.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze odbyło się synodalne spotkanie dekanatu Wrocław-Zachód Kozanów.

Nie zabrakło wspólnej modlitwy, dzielenia się Słowem Bożym i własnymi doświadczeniami z prac parafialnych zespołów synodalnych. Katechezę o uzdrowieniu niewidomego od urodzeniu przez Pana Jezusa wygłosił ks. Paweł Nizioł. Zauważył, że kiedy człowiek widzi taki znak, jego serce dokonuje wewnętrznego osadu: albo opowiada się za Chrystusem, albo przeciwko Niemu. Zaczyna wierzyć albo staje się wobec Jezusa wrogo nastawiony. – Gdy Jezus uzdrowił niewidomego, w sercach ludzi zaczynają dokonywać się wybory, każdy zajmuje jakieś stanowisko. Jedni twierdzą, że doszło do cudu, inni nie wierzą. Co ciekawe podział przebiega nie między grupami – faryzeuszami, sąsiadami – ale wewnątrz nich. Ten podział przebiega przez serce człowieka. To pokazuje nam, że tak naprawdę nie ważne, do jakiej grypy się należy: starszych, młodszych, duchownych, świeckich, mężczyzn, kobiet. Wybór Jezusa to mój osobisty wybór, w którym nikt mnie nie zastąpi. To ja decyduję w swojej wolności, grupa nie podejmie za mnie decyzji. To musi być moja osobista decyzja – podkreślał ks. Paweł Niozioł. Zauważył, że ta decyzja wymaga ciągłej aktualizacji: – Nie podejmujemy jej raz na zawsze, nasza wiara wymaga ciągłego wybierania Chrystusa na nowo. Wymaga naszego nawracania się.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję