Przed Mszą św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzania na Kalwarii w Praszce odbyła się tradycyjna procesja Zaśnięcia Matki Bożej oraz poświęcenie kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, Nawiedzenia św. Elżbiety i bł. Bartolo Longo z umieszczeniem jego relikwii oraz kaplicy Narodzenia i Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W darze dla Matki Bożej została złożona złota róża, „symbol wdzięczności za Jej nieustanną pomoc i opiekę, której doświadcza ta ziemia”.
Uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślał, że polską ziemię pokrywa „sieć świątyń i sanktuariów maryjnych”, które są szczególnym miejscem spotkań z Maryją. Wśród nich jest również Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzania na Kalwarii w Praszce - jedno z najmłodszych polskich maryjnych sanktuariów, nawiązujące do do polskiej Jerozolimy w Kalwarii Zebrzydowskiej, które od ponad czterystu lat przybliża pielgrzymom Święte Miasto, gdzie umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał ponadto jego wędrówki do Kalwarii Zebrzydowskiej. „Urodzony w pobliskich Wadowicach, od dzieciństwa wędrował do tego szczególnego miejsca i nigdy tego wędrowania nie poprzestał. Obarczany coraz większą odpowiedzialnością w Kościele, zawierzał Chrystusowi i Jego Matce wszystkie najważniejsze sprawy związane ze swoją pasterską służbą” – opowiadał zgromadzonym w praszkowskiej świątyni wiernym. Dodał, że dla polskiego papieża Kalwaria była „lekcją miłości i wierności, źródłem nadziei i pokoju”.
„Mogę dziś zaświadczyć jako wieloletni osobisty sekretarz metropolity krakowskiego, że Kalwaria odgrywała istotną rolę w jego duchowym życiu, w jego sposobie przeżywania trudnych spraw, w jego stylu służby” – wyznał kard. Dziwisz. Podkreślił, że kard. Karol Wojtyła powracał zawsze z Kalwarii „wewnętrznie umocniony, gotowy stawiać czoło wyzwaniom, przed jakimi stawał Kościół pełniący misję w totalitarnym i bezbożnym systemie”.
Purpurat przywołał dwie pielgrzymki papieża do Kalwarii Zebrzydowskiej: w latach 1979 i 2002. Podczas ostatniej wizyty w kalwaryjskim sanktuarium Ojciec Święty pobłogosławił wierną kopię obrazu Matki Bożej i wypowiedział słowa: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”.
Krakowski metropolita senior przypomniał również, że Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do polskiej Jerozolimy w 2002 roku zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej cały polski naród i losy Kościoła oraz samego siebie. Wypowiedziane wówczas słowa modlitwy do Pani Kalwaryjskiej nazwał duchowym testamentem papieża.
W roku 2000, kiedy zbliżała się czterechsetna rocznica powstania sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej, postanowiono zbudować na terenie archidiecezji częstochowskiej w Praszce kościół Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. Uroczystość konsekracji tego kościoła miała miejsce w 2002 roku, a dokonał jej abp Stanisław Nowak, który ustanowił w nim sanktuarium maryjne.