– Jako Kapelan, zostałem umocniony waszą wiarą, waszą miłością do Kościoła i tym, jak jako wierni świeccy katolicy pomogliście mi i wielu biskupom i księżom w pragnieniu przeżycia naszego powołania z uczciwością i miłością - powiedział Rycerzom i ich rodzinom w swojej homilii do Najwyższy Kapelan abp William Lori.
Po Mszy do zebranych zwrócił się abp Depo: "W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy o talentach, które trzeba pomnażać, i za które bierzemy odpowiedzialność. Myślę, że Zakon Rycerzy Kolumba przyczynia się do tego, że każdy z nas poczuwa sie do coraz większej odpowiedzialności".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W wydarzeniach w Baltimore uczestniczy liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem. Skarbnik Stanowy Andrzej Stefaniuk odczytał pozdrowienia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: "Na szczególną uwagę i uznanie zasługują działania Rycerzy Kolumba na rzecz świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa. Uważam, że ta kwestia jest dziś bardzo ważna".
Słowo pozdrowienia do zgromadzonych w imieniu papieża skierował także kard. Pietro Parolin. "Ojciec Święty ponawia wyrazy swojej wdzięczności za działalność charytatywną Rycerzy Kolumba wobec naszych braci i sióstr, członków większej rodziny chrześcijańskiej, którzy znoszą krzywdy i prześladowania za swoją wiarę" - napisał watykański Sekretarz Stanu.
Reklama
Najwyższy Rycerz w swoim sprawozdaniu z ostatnich 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności powiedział: "Możemy powiedzieć, że za nami rok bratni, jakiego jeszcze nie było. Z dumą oznajmiam, że suma naszych darowizn wyniosła 185 mln dolarów. Nasz Zakon poświęcił w ostatnim roku bratnim również 75,6 miliona godzin na pracę wolontariuszy".
Najwyższy Rycerz zaznaczył, że organizacja rozwija się w różnych państwach świata - w Korei Południowej, Francji, a także w Ukrainie, gdzie Kościołowi i społeczności służy już 1000 Rycerzy Kolumba. Abp Mokrzycki podczas swojego przemówienia podziękował polskim Rycerzom Kolumba za pomoc w rozwoju Zakonu w Ukrainie: "W tych pierwszych latach Rycerze zdziałali cuda w Ukrainie i wiem, że nadchodzące lata będą jeszcze bardziej owocne".
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.