Reklama

XV Światowy Dzień Młodzieży

Świętowanie i praca

Niedziela warszawska 32/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Roku Jubileuszu Ojciec Święty spotka się z młodzieżą z całego świata 19 i 20 sierpnia w Rzymie. Rozmawiamy z ks. Markiem Sędkiem, organizatorem grup młodzieży z diecezji warszawsko-praskiej, diecezjalnym duszpasterzem akademickim.

IRENA ŚWIERDZEWSKA: - Jak wyglądały przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży?

KS. MAREK SĘDEK: - Przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach trwały dziewięć miesięcy. Większość grup uformowała się jesienią. Zainteresowani spotykali się raz w miesiącu, odprawiana była nowenna. Podczas prowadzonych przeze mnie przygotowań odbyły się katechezy dotyczące znaków roku jubileuszowego, odpustu, pielgrzymki, bramy jubileuszowej. Wszyscy wyjeżdżający otrzymali orędzie Ojca Świętego. Szczególnym wydarzeniem przygotowań była Stacja Światowego Dnia Młodzieży. Był to czas spotkania biskupa diecezji z młodzieżą. W poszczególnych diecezjach odbywał się w różnych terminach. W diecezji warszawsko-praskiej spotkanie miało miejsce w Niedzielę Palmową w katedrze św. Floriana. Uczestniczyło w nim około 2,5 tys. młodzieży, w tym przygotowujący się do bierzmowania. Osoby wyjeżdżające na Światowy Dzień Młodzieży składały wówczas karty darów duchowych - postanowienia modlitewne, zgłoszenie się do jakiegoś dzieła, deklaracje postu. Zobowiązania wypisywano na formularzach przygotowanych przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży mieszczące się w Siedlcach.

- Przygotowania młodzieży polskiej do pielgrzymki były więc scentralizowane?

- Biuro w Siedlcach przesyłało do ośrodków duszpasterskich w Polsce propozycje rozważań i konferencji przygotowujących do obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Biskup siedlecki Henryk Tomasik opracował program autorski dla grup wyjeżdżających do Rzymu. Program ukazał się w trzech wydaniach. Zawierał m.in. intencje modlitewne na poszczególne miesiące nowenny: w listopadzie - Chrystus w centrum historii - historia Zbawienia; w grudniu - Chrystus objawia Ojca; w styczniu - Chrystus w świecie, Kościół znakiem i narzędziem działania Chrystusa; w lutym - Chrystus w życiu świadków wiary, męczennicy; w marcu - Chrystus w kulturze, literaturze i sztuce; w kwietniu - z Chrystusem wielbić Ojca, modlitwa o uświęcenie czasu; w maju - z Chrystusem tworzyć Nowego Człowieka, życie sakramentalne i narodzenie w człowieku; w czerwcu - z Chrystusem pod opieką Najświętszej Marii Panny, tworzyć dobro, nowa moralność, sumienie, kultura bycia; w lipcu - z Chrystusem uświęcać życie publiczne.

- Jak duże jest w tym roku zainteresowanie Światowym Dniem Młodzieży?

- Z naszej diecezji do Rzymu jedzie około tysiąca osób, w tym około 300 osób z Neokatechumenatu. Trudno podać konkretną liczbę uczestników. Młodzież wyjeżdża w różnych grupach, np. organizowanych przez zgromadzenia zakonne: michalitów w Strudze czy orionistów w Wołominie. Nawiązałem kontakt ze wszystkimi działającymi ośrodkami duszpasterstwa w naszej diecezji. Ze mną jadą osoby z czterech ośrodków.

- Jak będzie wyglądał program spotkania we Włoszech?

- Hasło tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży pokrywa się z hasłem całego Roku Jubileuszowego: "A słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami". Dzień, w którym młodzież spotka się z Ojcem Świętym, poprzedzi przygotowanie w diecezjach włoskich. Na ogół grupy wybierały tę wersję pielgrzymki z kilkudniowym przygotowaniem do spotkania w Rzymie. Spotkania z włoskim kościołem lokalnym odbędą się poza Rzymem od 10 do 13 sierpnia. 14 sierpnia grupy przyjadą do Rzymu. Od 15 do 18 sierpnia w godzinach przedpołudniowych odbędzie się triduum katechetyczne - młodzież w poszczególnych grupach językowych spotka się z biskupami na katechezie i modlitwie. Po południu grupy nawiedzą bazylikę św. Piotra, groby apostołów, przejdą przez Drzwi Święte (będzie więc możliwość uzyskania odpustu zupełnego). Będzie również czas na zwiedzanie miasta. 18 sierpnia w różnych punktach Rzymu odbędzie się Droga Krzyżowa. Stamtąd w pielgrzymce pieszej młodzież uda się na Tor Vergata na peryferiach Rzymu, miejsce spotkania z Ojcem Świętym. 19 sierpnia odbędzie się tam czuwanie Papieża wraz z młodzieżą. Następnego dnia Ojciec Święty odprawi Mszę św., która zakończy Światowy Dzień Młodzieży.

- Co zapewnia pielgrzymom strona włoska?

- Grupy wyjeżdżające określały w zgłoszeniach rejon Włoch, w którym chciałyby przebywać. Diecezje oferują pobyt darmowy. Około 40-50 tys. osób, które przyjadą z Polski, będą mieszkały u włoskich rodzin. Grupa z naszej diecezji znajdzie się między Padwą a Mediolanem w mieście Perma. Zaproponowano nam spotkanie z władzami samorządowymi miasta, zwiedzanie zabytków świeckich i sakralnych. Po przyjeździe do Rzymu zgłaszamy się do jednej z pracujących tam kilkudziesięciu recepcji. Stamtąd rozesłani zostaniemy na noclegi.

Każda osoba wpłaciła na fundusz solidarnościowy 10 dolarów. W ramach pakietu pielgrzyma zapewnione będą noclegi, posiłki, przejazdy autobusem, karta telefoniczna, torba pielgrzyma, lampka oliwna, kapelusz z logo Jubileuszu 2000, Ewangelia i materiały potrzebne do duchowego przeżycia pielgrzymki.

- Jakie warunki musi spełnić osoba, która wyjeżdża na Światowy Dzień Młodzieży?

- Musi być przede wszystkim wierząca i praktykująca oraz zaangażowana w przygotowania. Ja organizowałem grupę akademicką z całej diecezji warszawsko-praskiej. Wielu z uczestników znam. Powstały też grupy tworzone w ramach ruchów czy stowarzyszeń. Inni przynosili od proboszczów zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Młodzież miała za zadanie przygotować informacje dotyczące miejsc, które będziemy zwiedzać. Zobaczymy m.in. Padwę, Asyż. Będę starał się przybliżać świętych związanych z tymi miastami św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego Padewskiego. W drodze do Rzymu opowiem o stolicy apostolskiej. Na zwiedzanie nie będzie dużo czasu, poza tym będzie ono utrudnione ze względu na około 2 mln pielgrzymów, które będą w tym czasie we Włoszech.

- Nie ma obaw, że niektórzy z uczestników pojadą " na wycieczkę"?

- W mojej w grupie nie, ponieważ kładłem duży nacisk na przygotowanie duchowe. Niektórym uczestnikom korygowałem wyobrażenia o wyjeździe, kiedy przychodzili i pytali o wycieczkę do Rzymu. Spotykając się w małych grupach mówiliśmy nie tylko o sprawach organizacyjnych. Koncentrowaliśmy się na tematach, które Ojciec Święty zadał do rozważania w Roku Jubileuszowym, były katechezy, modlitwa. Prawie każdy z uczestników musiał w końcu zaangażować się w jakąś konkretną pracę. Myślę, że spotkania te zaprocentują duchowymi owocami.

- Jak Ksiądz z perspektywy roku pracy w duszpasterstwie akademickim może określić stan tego duszpasterstwa w diecezji?

- Uważam, że podział na duszpasterstwo archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej jest sztuczny. Prawie wszystkie państwowe uczelnie znajdują się w lewobrzeżnej części Warszawy. Stan duszpasterstwa akademickiego jest słaby w całej Warszawie, pomimo iż w archidiecezji znajdują się ośrodki z wieloletnimi tradycjami. Obecnie znacznie mniej studentów niż dawniej identyfikuje z poszczególnymi grupami. W naszej diecezji w około 10 parafiach odbywały się spotkania studenckie w kilkunastoosobowych grupach. Miniony rok był dla mnie czasem zaznajamiania się z tym środowiskiem. Mam różne plany, które chcę zacząć realizować w nowym roku akademickim.

- Jakie oczekiwania wiąże Ksiądz ze Światowym Dniem Młodzieży?

- W pamięci mam Światowy Dzień Młodzieży z 1991 r. na Jasnej Górze. Wyobrażam sobie, że podobnie tegoroczny będzie dla młodych ludzi wielkim świętem wiary. Młodzież ma wiele optymizmu, jest otwarta na kontakt z innymi ludźmi. Myślę, że spotkanie z Ojcem Świętym, z młodzieżą z innych krajów będzie doświadczaniem jedności wiary na gruncie całej Europy, całego świata. Mam też nadzieję, że ten dwutygodniowy wyjazd będzie dla wielu mocnym impulsem do zaangażowania się w spotkania w grupach po powrocie do swoich środowisk. Światowe Dni Młodzieży są dla duszpasterstwa wielkim świętem. Aby świętować, trzeba wypełnić czas pracą u podstaw na spotkaniach w ciągu roku akademickiego.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję