W pielgrzymce do parafii dekanatu św. Zygmunta w Częstochowie, i na Jasną Górę wzięli udział: abp senior Stanisław Nowak, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Marian Wojcieszak, ks. prał. Marian Duda, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. Łukasz Sakowski, kleryk Kamil Cudak oraz ojcowie paulini: o. Michał Legan OSPPE, o. Tomasz Tlałka OSPPE.
W homilii abp Nowak podkreślił, że „pielgrzymując pokornie wołamy i wyciągamy ręce do Boga o powołania. Boże ulituj się nad nami!” - Czynimy to, co Pan Jezus nam nakazał, żeby się modlić o powołania do kapłaństwa, do apostolstwa – mówił abp Nowak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W dzisiejszych czasach jest żniwo wielkie, bo dusza chrześcijańska bardzo się zlaicyzowała, wyziębiła. Jest zimno duchowe. Trzeba, żeby uderzyć w swoje serce. Tak bardzo mocno stukać do serca. Albo Europa to uczyni, albo zginie. Jezus powiedział, że jeśli się nie nawrócicie, nie będziecie pokutować, to zginiecie – kontynuował abp Nowak.
- To, co obserwujemy w dzisiejszej Europie jest przerażające. Dlatego tak pięknie, że w naszej Częstochowie, w ramach „Niedzieli” jej dawny redaktor naczelny taki krzyk uczynił, żeby otworzyć drzwi Chrystusowi – Europa Christi. – podkreślił arcybiskup i dodał: „Chcemy uderzyć w serce Europy poprzez to, że będziemy błagać Boga o powołania kapłańskie i zakonne, a właściwie o odpowiedzi człowieka na powołania”.
Reklama
Arcybiskup senior zaznaczył, że „Jezus uderza miłością i trzeba odpowiedzieć na to uderzenie. Powinniśmy oddychać imieniem Jezus. Tego nauczył nas także św. Jan Paweł II w liście apostolskim o różańcu „Rosarium Virginis Mariae”.
- Człowiek jest istotą wolną. Bóg każdej modlitwy wysłuchuje, ale wolności człowieka nie gwałci. Wolność to jest tak wielka rzecz u człowieka, że Bóg ją szanuje. Bóg jest Miłością i szanuje wolność człowieka. Bóg szanuje wolność, bo kocha – kontynuował arcybiskup senior.
Nawiązując do tekstu Ewangelii arcybiskup przypomniał pytanie Jezusa: „Czy możecie pić kielich, z którego ja będę pił?” - W pytaniu Jezusa jest zasadnicza sprawa. Kielich to męka, śmierć. W odpowiedzi na to pytanie, w słowie „możemy” mieści się wszystko, co ważne dla nas – mówił arcybiskup.
Wskazując na postać św. Jakuba apostoła abp Nowak przypomniał, ze „św. Jakub apostoł uratował Europę od islamizacji”. - Jak wierzą Hiszpanie św. Jakub objawił się wówczas, kiedy półwysep, gdzie dziś leży Hiszpania zajęty już był przez Arabów, i uratował Europę – mówił arcybiskup i dodał z bólem: „To, co dzisiaj grozi światu to jest bezbożność, utrata wiary. Ludzie postanowili, że pójdą do nicości po nicość. Człowiek się nazywa stwórcą. I w tym tkwi tragedia”.
Reklama
- Wołamy do św. Jakuba o wiarę. Kiedy zabraknie nam wiary, to zginiemy – podkreślił abp Nowak i za Benedyktem XVI przypomniał, że „ kryzys duchowieństwa to jest problem”. - Jest też jakieś straszne zagubienie się uniwersytetów. Na uniwersytetach zadali nam bezbożność. Za tym idzie także pogarda rodziny, małżeństwa. Człowiek się wyniszcza – mówił arcybiskup i wołał: „ Duchowieństwo nie może zawieść nadziei. Musimy się nawrócić pokornie”.
Po Mszy św. kapłani wraz z arcybiskupem seniorem wyruszyli z krzyżem i modlitwą różańcową do kolejnych parafii Częstochowy. Zatrzymali się na modlitwie m. in. przy figurze św. Jakuba apostoła, przed kościołem św. Jakuba gdzie modlili się o wiarę dla Europy oraz przed domem biskupów częstochowskich, gdzie modlono się o moc i odważne świadectwo dla abp. Wacława Depo i biskupów częstochowskich.
Akcja „Modlitwa serc i stóp kapłańskich w intencji powołań” potrwa w archidiecezji częstochowskiej do 20 sierpnia, każdego dnia w innym dekanacie kapłani pieszo pielgrzymują od parafii do parafii, modląc się i poszcząc w intencji powołań kapłańskich.
Modlitwa i pielgrzymka w intencji powołań kapłańskich odbywa się w ramach poszczególnych dekanatów. W godzinach rannych kapłan odprawia Mszę św. w intencji nowych powołań kapłańskich w kościele, w którym posługuje, bądź po uzgodnieniu z proboszczem miejsca w kościele, od którego rozpoczyna pielgrzymkę. Następnie wyrusza w drogę przechodząc od parafii do parafii, nawiedzając na kwadrans poszczególne kościoły. W drodze kapłan odmawia różaniec i medytuje Ewangelię. Na drogę kapłan bierze tylko suchy chleb i wodę. W drogę kapłan zabiera drewniany krzyż z napisem „Jezus: szukam właśnie Ciebie” oraz relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana Pawła II lub inne. Krzyż jest przekazywany z dekanatu do dekanatu kolejnym kapłanom pielgrzymom.