Reklama

Wielkie śpiewanie w Łowiczu

5 i 6 lutego odbędą się w Łowiczu I Warsztaty Wokalne Harmonia.
O Warsztatach z Pawłem Wojciechowskim - pomysłodawcą imprezy i kierownikiem muzycznym „Zespołu Czwartego” ze Skierniewic rozmawia ks. dr Paweł Staniszewski

Niedziela łowicka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Panie Pawle, skąd pomysł Warsztatów Wokalnych w Łowiczu?

Paweł Wojciechowski: - Od kilku lat, z inicjatywy różnych organizacji, odbywają się w całej Polsce spotkania młodych ludzi, którzy chcą, potrafią śpiewać i mają ochotę na wspólne uwielbianie Boga. Te spotkania, zwane warsztatami, to przede wszystkim ewangelizacja przez muzykę, ale też okazja do wychwalania Boga. Mają one kilka celów, które chcielibyśmy zrealizować także w Łowiczu: przede wszystkim chcemy głosić chwałę Bożą, pokazać radość, jaka płynie ze wspólnej modlitwy i oczywiście nauczyć się kilkunastu pieśni, które na zakończenie Warsztatów wykonamy przed publicznością galowego Koncertu Finałowego.

- Kto może wziąć udział w łowickich Warsztatach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Przede wszystkim liczymy na młodzież. Zachęcamy animatorów muzycznych ze wspólnot modlitewnych, diakonii muzycznych, zespołów i chórów parafialnych. Warsztaty to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z innymi muzykami, „podszlifowania” własnych umiejętności wokalnych, poznania nowych utworów, a wreszcie występu w dużym chórze. Wtedy nawet proste pieśni brzmią z wielką mocą.
Co ważne, nie ma żadnych przesłuchań wstępnych, nie jest też wymagane doświadczenie w śpiewie chóralnym. Dla tych, którzy się wahają, ważna informacja - podczas Warsztatów pracujemy bez nut, a poszczególne głosy uczą się swoich partii na pamięć. Teksty piosenek będą w materiałach, które uczestnicy otrzymają przy rejestracji. Próby będą bardzo intensywne, ale z pewnością satysfakcjonujące. Wszyscy, którzy wezmą udział w Warsztatach Harmonia dostaną na zakończenie specjalne certyfikaty uczestnictwa.

- Wspomniał Pan, że będziecie przygotowywać i wykonywać pieśni uwielbienia.

- Chcemy w ciągu kilkunastu godzin prób - przez całą sobotę i niedzielę - nauczyć uczestników dwunastu różnych w klimacie utworów, w nowoczesnych aranżacjach, z pogranicza muzyki pop-rock i gospel. Większość pieśni, których będziemy się uczyć, nadaje się do wykonywania w czasie nabożeństw, czy spotkań modlitewnych.
Wśród utworów znajdą się też: pastorałka, tradycyjna pieśń wielkanocna oraz afrykańska pieśń uwielbienia - jedna z dwóch, które będziemy śpiewać po angielsku. Kilka utworów to nasze własne kompozycje, inne zapożyczone są z zagranicy i zaaranżowane na potrzeby wielogłosowego chóru. Koncert Finałowy będzie nagrywany, a później - mam nadzieję, że już na Wielkanoc - wydamy płytę z zapisem tego wydarzenia.

Reklama

- Koncert Finałowy odbędzie się w łowickiej katedrze. Chórowi towarzyszyć będzie „Zespół Czwarty” ze Skierniewic. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów o Zespole i muzykach?

- Zespół Czwarty powstał jako kontynuacja i rozwinięcie działającej już od ponad 20 lat Scholi Młodzieżowej z Parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Zespół ma na swoim koncie wiele różnych dokonań, w tym m.in. występy na festiwalach muzyki chrześcijańskiej, nagrania klasycznych pieśni Triduum Paschalnego oraz kolęd i pastorałek w nowoczesnych, rockowych aranżacjach. Uczestniczyliśmy także w nagraniu świątecznej płyty łowickiego Radia Victoria, gdzie dokonywano wcześniej nagrań Zespołu Czwartego. Animowaliśmy śpiew podczas II Diecezjalnego Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w 2002 r. W bieżącym roku zagraliśmy kilkanaście koncertów, odwiedzając parafie na terenie diecezji łowickiej. Byliśmy także gośćmi Biesiady Rodzinnej zorganizowanej przez parafię katedralną w Łowiczu. Z okazji 20-lecia istnienia Scholi Muzycznej otrzymaliśmy listy gratulacyjne od bp. Józefa Zawitkowskiego i Ryszarda Bogusza - prezydenta miasta Skierniewice. W śpiewie podczas Koncertu pomagać będą uczestnikom wokalistki z Zespołu Czwartego: Asia Białek, Dominika Belanken, Agnieszka Bodera, Dorota Dominiak, Paula Rapiej oraz Małgorzata Wojtyniak. Na potrzeby Warsztatów do Zespołu dołączyli wypróbowani muzycy, którzy związani są z różnymi inicjatywami podejmowanymi na terenie diecezji łowickiej oraz grający w różnych składach muzycznych. Na gitarach zagrają: Marek Jankiewicz (gitara prowadząca), Marek Kozłowski (gitara solowa) i Łukasz Sobczak (gitara klasyczna). O odpowiedni puls muzyki zadba sekcja rytmiczna w składzie: Paweł Markiewicz (bas), Marek Malka (perkusja) oraz Artur Pawlik (konga i wszelkiego rodzaju przeszkadzajki). Na klawiszach zagra Andrzej Lange, a wspomagać nas będzie także mój starszy syn - Ignaś, który jest uczniem I klasy szkoły muzycznej (zagra na dżambajach).
W czasie Koncertu Finałowego wystąpią (jako soliści) zaproszeni wykonawcy z kręgu muzyki chrześcijańskiej, ale kto to będzie - to na razie tajemnica…

- W organizację Warsztatów Harmonia włączyło się wiele instytucji i organizacji…

- Tak się składa, że wszyscy bezpośrednio zaangażowani w przygotowanie tej imprezy pochodzą ze Skierniewic, które są miastem partnerskim Warsztatów. Organizatorami Warsztatów są - wspólnie z Zespołem Czwartym - Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży BRAMA oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Łowickiej. Stowarzyszenie BRAMA jest organizacją istniejącą w Skierniewicach od roku 2000. Celem działalności Stowarzyszenia jest zapewnienie młodzieży życia opartego na zasadach chrześcijańskich, wolnego od nałogów, przemocy i kłamstwa oraz integracja środowisk młodzieżowych i międzypokoleniowa, a także inspirowanie młodzieży do twórczej pracy. Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez poparcia bp. Andrzeja Dziuby - ordynariusza łowickiego. Patronem honorowym Warsztatów jest bp Józef Zawitkowski. Dzięki przychylności władz WSD w Łowiczu, próby odbywać się będą w Auli Seminaryjnej. Zgodę na zorganizowanie Koncertu Finałowego w łowickiej katedrze wyraził ks. prałat Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej. Młodzieżowe Centrum Kultury ze Skierniewic zadba o nagłośnienie i oświetlenie Koncertu Finałowego. Recepcją Warsztatów i sprawami porządkowymi zajmą się harcerze ze skierniewickiego hufca ZHP. Pomagają nam również firmy, w tym m.in. Grupa Eden, która dostarczy wodę mineralną dla uczestników. Wszystkim już teraz bardzo dziękuję za okazane zaufanie, otwartość i gotowość do współpracy. Znaczenie Warsztatów, które z pewnością będą ważnym wydarzeniem w życiu religijnym i kulturalnym Łowicza, doceniły także media. Patronami medialnymi Warsztatów są: TVP 3 Łódź, Katolicka Agencja Informacyjna oraz łowickie Radio Victoria.

- Zaprośmy więc do udziału w I Warsztatach Harmonia.

- Zapraszam do udziału w Warsztatach - przypominam, że odbędą się 5 i 6 lutego w łowickim Seminarium. Jestem przekonany, że wspólne śpiewanie i modlitwa przyniesie wszystkim wiele radości i satysfakcji. O szczegółach dotyczących rejestracji można dowiedzieć się telefonicznie lub e-mailem - wszystkie dane znajdują się na zamieszczonym dzisiaj w Niedzieli łowickiej formularzu. Zachęcam do wypełnienia i przesłania zgłoszenia (faksem, pocztą elektroniczną lub listownie). Przyjmujemy zgłoszenia od uczestników indywidualnych i grup. Bliższe informacje o Warsztatach będą także dostępne na stronie internetowej www.zespol4.kdm.pl, która będzie działać zaraz po Nowym Roku. Warto też już dzisiaj zarezerwować sobie czas na wysłuchanie Koncertu Finałowego, który rozpocznie się w łowickiej katedrze, 6 lutego o godz. 19.00. Zapraszam i do zobaczenia!

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję