Bezdomni - po raz pierwszy zorganizowano w tym roku rekolekcje dla bezdomnych. Uczestniczyło w nich ok. 200 osób. To ciekawa inicjatywa dla ludzi, których pierwszym zmartwieniem jest dach nad głową i strawa. Próbowano dać im pokarm duchowy. W tym samym nurcie inicjatyw mieściła się też pielgrzymka na Jasną Górę, którą Caritas urządziła w połowie grudnia. W sezonie zimowym oblężenie przeżywały dwa domy dla bezdomnych i dwie noclegownie. Także dla bezdomnych powstała w diecezji, dokładnie w Czeladzi, apteka z darmowymi lekami. Zorganizowało ją Centrum Wsparcia Medycznego i Farmaceutycznego im. Ojca Pio.
Caritas - rozszerzeniu i zdynamizowaniu pracy Caritas Diecezji Sosnowieckiej mają służyć powołani w 2004 r. dekanalni duszpasterze zespołów charytatywnych. Pomoże tej największej organizacji charytatywnej w diecezji pozyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Do największych akcji Caritas należało tradycyjnie: Wielkopostne Dzieło Miłosierdzia - 25 tys. skarbonek, wyjazdy wakacyjne, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz prowadzenie domów dla bezdomnych, noclegowni i stacji socjalnej. W pracę charytatywną chętnie włącza się też młodzież w 5 istniejących Szkolnych Kołach Caritas. Daj Bóg, aby pierwsze jaskółki uczyniły wiosnę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dom Księży Emerytów - to obecnie największa inwestycja prowadzona przez diecezję. Nie jest zbytkiem, ale prawdziwą koniecznością. Budowa trwa 3 lata. Jest nadzieja, że pod koniec 2005 r. do domu wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Obecnie trwają żmudne prace wykończeniowe wewnątrz budynku.
Dzieci - na pierwszym planie były oczywiście 1 czerwca. Dzień Dziecka organizowany przez księży czy organizacje i stowarzyszenia kościelne miał miejsce w Kluczach oraz w parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu.
Eucharystia - w październiku, w całym Kościele rozpoczął się Rok Eucharystii. W diecezji przygotowaniem do niego była konferencja rejonowa księży poświęcona liturgicznym aspektom tej Tajemnicy. Później był list pasterski Księdza Biskupa oraz zarządzenie o całodziennych adoracjach we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji w każdy pierwszy piątek miesiąca. Znamienne, że tuż przed Rokiem Eucharystii w Kościele sosnowieckim został powołany pierwszy nadzwyczajny szafarz Eucharystii: Andrzej Klimczak.
Festiwale - takich form ewangelizacyjnych pojawiło się w Kościele sosnowieckim sporo. Najstarszym jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, najmłodszym, choć już dobrze rokującym, Miejski Festiwal Piosenki Religijnej w Dąbrowie Górniczej. Swój niepowtarzalny charakter i wiernych słuchaczy ma czeladzki festiwal Ave Maria. Prężnie rozwija się też Diecezjalny Festiwal Kolęd w Jaworznie.
Reklama
Jan Paweł II - tak jak w całym polskim Kościele postać Papieża Polaka była przez cały rok przewodnikiem i inspiracją dla wielu działań. Do najbardziej spektakularnych należał m.in.: bieg szlakiem papieskim. Zorganizowany przez duszpasterzy parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu odbył się 14 czerwca, a trasa biegła z miejsca lądowania papieskiego helikoptera aż do placu celebry przy ul. Gwiezdnej. 100 minut pobytu Ojca Świętego w Sosnowcu jak zawsze upamiętniła Msza św. na placu papieskim 13 czerwca. W Sosnowcu jedno z rond ma otrzymać imię Jana Pawła II. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miejską. Przeżywaliśmy też IV Dzień Papieski, a nowością było sympozjum w Dąbrowie Górniczej - „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”.
Kana - czyli Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży. Początek ubiegłego roku wzbogacił diecezję sosnowiecką o to nowe dzieło. Od lat mówiło się o powstaniu ośrodka wychowawczego dla młodzieży z prawdziwego zdarzenia. I wreszcie powstała Kana. Wszystko na najwyższym poziomie. Kursy szkoleniowe oraz przedsięwzięcia kulturalno-rekreacyjne to oferta Centrum przy ul. Legionów w Sosnowcu. Będzie, o ile już nie jest, jedną z wizytówek miasta.
Kapłani - radością każdego Kościoła lokalnego jest dzień święceń kapłańskich. W tym roku przybyło Kościołowi sosnowieckiemu 14 nowych prezbiterów. Niestety, aż pięciokrotnie w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu pojawiły się nekrologii informujące o odejściu kolejnego księdza. Spis Prezbiterów Parafii i Instytucji Diecezji Sosnowieckiej za 2004 r. zawiera 401 nazwisk.
Katecheza - jest priorytetowym zadaniem Kościoła, także sosnowieckiego. Zadaniem - trzeba dodać - niełatwym. Tegoroczną nowością jest katecheza przedmałżeńska dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Po pół roku od ogłoszenia programu jej inicjator - ks. dr Andrzej Cieślik zapowiada wyciągnięcie pierwszych wniosków.
Reklama
Konkursy - najintensywniejszym czasem różnych konkursów jest okres świąt Bożego Narodzenia. W diecezji zadomowiło się już kilka, mających charakter ponadlokalny, konkursów szopek bożonarodzeniowych, m.in. w Będzinie i Dąbrowie Górniczej oraz konkursów na przedstawienia jasełkowe, m.in.: w Bobrownikach i Sosnowcu. Do cyklicznych i mających już swoją tradycję rywalizacji należą te organizowane przez Wydział Katechetyczny, a dotyczące wiedzy religijnej. Z ciekawością będziemy przyglądać się rozwojowi oryginalnej - w skali diecezji - idei przeglądu w Sarnowie - „Żywoty Świętych Patronów”.
Koncerty - najbardziej znaczące odbywają się rokrocznie w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Sprzyja temu oczywiście instrument w olkuskiej bazylice, słynne organy Hansa Hummela, na których podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej grają najwybitniejsi organmistrzowie. Najczęściej muzyka koncertowa rozbrzmiewała w kościele pw. św. Tomasza w Sosnowcu. Artyści występowali zwykle charytatywnie, m.in. dla hospicjum św. Tomasza. W wielu kościołach diecezji organizowano również koncerty kolędowe. Śpiewali na nich m.in.: Eleni, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, „Trebunie-Tutki”.
Misje - kolejny kapłan sosnowiecki przygotowuje się od ubiegłego roku do pracy na misjach. Ks. Jerzy Skotnicki, były proboszcz parafii w Łośniu, ma wyjechać do Kamerunu.
Ministranci - służba ołtarza w diecezji włączyła się w ogólnopolską akcję wdzięczności dla Ojca Świętego. Ministranci podpisali się pod listem, w którym podziękowali Ojcu Świętemu za Jego nauczanie o Eucharystii. Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza przygotowało dla nich ofertę wypoczynku oraz zawody sportowe w piłce nożnej, tenisie stołowym, pływaniu i szachach.
Reklama
Pielgrzymki - nadal są najważniejszymi wydarzeniami lipca i sierpnia, a także, jak w przypadku pielgrzymki z Jaworzna, września. W pieszych bierze udział rokrocznie ok. 5 tys. wiernych. Nie można też zapomnieć o pielgrzymkach autokarowych czy to do sanktuariów polskich, czy zagranicznych albo o pielgrzymce maturzystów. W ubiegłym roku było ich na Jasnej Górze 3 tys. Rodziny diecezji sosnowieckiej w maju pielgrzymowały do sanktuarium w Jaroszowcu, w tym samym miesiącu mężczyźni do Piekar Śląskich, a kobiety w sierpniu do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Poświęcenie - najważniejszymi poświęcanymi obiektami były nowe świątynie. Wydarzenie to przeżywali wierni parafii w Bobrownikach, w 100-lecie jej istnienia, oraz św. Brata Alberta w Będzinie i Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. Dwa pierwsze kościoły poświęcał bp Śmigielski, a ostatni - w parafii prowadzonej przez Księży Sercanów - ich współbrat zakonny kard. Stanisław Nagy.
Rekolekcje - trwały przez cały rok dla poszczególnych grup czy to zawodowych, czy stanowych. Mieli swoje rekolekcje maturzyści, katecheci, małżeństwa niesakramentalne, służba zdrowia, wolontariusze i organiści. Absolutną nowością były wspomniane już rekolekcje dla bezdomnych.
Seminarium - mówią o nim, że to serce diecezji. Maj lub czerwiec to najważniejszy czas dla nowych diakonów i prezbiterów. W 2004 r. tych pierwszych było 4, drugich - 14. Od października naukę podjęło 63 kleryków. Na pierwszy rok przyjęto 19 kandydatów.
Synod - bodaj najważniejsze wydarzenie minionego roku w diecezji. Trwał 1357 dni. Jego owocem są statuty diecezjalne zawierające 12 dokumentów i aneksy. W ocenie bp. A. Śmigielskiego spełnił postawione przed nim cele kodyfikacyjne. Aktualnie zadaniem stojącym przed Kościołem sosnowieckim jest wdrażanie prawa w życie, czyli duszpasterstwo.
Wakacje - na pewno nie jest to czas zawieszenia, czy choćby spowolnienia pracy Kościoła sosnowieckiego. Oprócz ważnych odpustów (katedra, bazylika w Dąbrowie Górniczej) życiem Kościoła jest duszpasterstwo wakacyjne. Obejmuje ono: organizowanie wyjazdów dla dzieci z uboższych rodzin i duszpasterstwo pielgrzymkowe. Wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży organizuje Caritas, ruchy i stowarzyszenia oraz poszczególne parafie. Według szacunkowych danych na wakacje organizowane przez Kościół sosnowiecki mogło w tym roku wyjechać do 3 tys. dzieci i młodzieży.
Zmiany - koniec każdych wakacji to gorączka zmian kapłańskich. Scenariusz jest zawsze taki sam: pożegnanie, przeprowadzka i powitanie. W sierpniu zrealizowano prawie 50 takich scenariuszy. Zmiana mobilizuje - mówił przy tej okazji bp Śmigielski.