Koncert Pograniczników z Nowego Sącza
18 grudnia na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbył się Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyr. mjr. Stanisława Strączka i por. Leszka Mieczkowskiego. W programie, w którym prócz Orkiestry usłyszeć można było solistów: Natalię Zabrzeską i chor. Wacława Wacławiaka, zabrzmiały utwory m.in.: A. Chaczaturiana, M. Rimskiego-Korsakowa, J. Straussa, St. Moniuszki, J. Offenbacha oraz melodie ludowe.
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej powstała w 1956 r. i jest związana z dziejami Karpackiej Brygady WOP. W tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru regionu Podhala. Zespół nagrał wiele płyt CD, dał ponad 5 tys. koncertów, m.in. w: Niemczech, Danii, Belgii, we Włoszech i na Watykanie, w Rosji, na Białorusi i Litwie, w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie atrakcyjny jest pokaz musztry paradnej, podczas której jako jedyna z orkiestr wojskowych Orkiestra z Nowego Sącza używa tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, zbyrcoki).
Dar dla Ukrainy
22 grudnia sprzed budynku Urzędu Miasta w Przemyślu odjechały na Ukrainę ofiarowane przez miasto świąteczne drzewka wraz z ozdobami. 5-, 6-metrowe choinki zostały przekazane za symboliczną kwotę przez nadleśnictwo Radymno. Bożonarodzeniowe drzewka trafiły do zaprzyjaźnionych miast partnerskich Przemyśla - Mościsk, Truskawca i Lwowa - wraz z życzeniami świątecznymi złożonymi w imieniu przemyślan przez Prezydenta Miasta.
Przedstawienie na Rynku
W Wigilię 24 grudnia ub. r. o godz. 23.00 na przemyskim Rynku można było obejrzeć przedstawienie Zagubione Boże Narodzenie w wykonaniu grupy teatralnej „Zawieszeni” z Klubu Osiedlowego PSM „Salezjańskie”. W organizację przedstawienia włączyły się: Oratorium przy kościele Księży Salezjanów oraz Urząd Miejski w Przemyślu.
Oprac. Margita Kotas
1 grudnia. W kaplicy pw. Dobrego Pasterza przy Klasztorze Sióstr Benedyktynek w Przemyślu bp Adam Szal celebrował Eucharystię dla członków przemyskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Po zakończonej Mszy św. bp Adam wygłosił referat nt. Tajemnica Eucharystii w historii Kościoła.
2 grudnia. W Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się Wielki Koncert Urodzinowy Przemyskiego Chóru „Gospel”, w 4. rocznicę działalności artystycznej i ewangelizacyjnej. W koncercie udział wzięli Ruth Lynch i Junior Robinson z Londynu. Przemyski Chór „Gospel” prowadzi Lucyna Rudawska we współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem „Gospel”.
5-6 grudnia. W niedzielę (5 XII) bp Adam Szal bierzmował młodzież w parafii Ojców Franciszkanów w Przemyślu, a w poniedziałek (6 XII) przewodniczył odpustowej Sumie ku czci św. Mikołaja w Równem i udzielił sakramentu bierzmowania miejscowym gimnazjalistom.
6 grudnia. Mieszkańcy Harty świętowali 200. rocznicę wybudowania kościoła parafialnego. Z tej okazji wspólnotę parafialną odwiedził abp Józef Michalik, który w asyście kapłanów rodaków i pracujących w Harcie na przestrzeni lat, celebrował Eucharystię i wygłosił okolicznościową homilię. Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Ozga
9 grudnia. W Leżajsku (Ojcowie Bernardyni) odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży oraz duszpasterzy Leżajska. Obrady poświęcone były przygotowaniom (technicznym i duchowym) do Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Leżajsku (18-20 marca 2005 r.) oraz Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii (11-21 sierpnia 2005 r.). W posiedzeniu uczestniczył bp Adam Szal, który podzielił się pastoralną refleksją ze wskazaniem na duszpasterską troskę o młodzież.
11-12 grudnia. Bp Adam Szal bierzmował młodzież w Piskorowicach (11 XII) i w Dynowie i Nozdrzcu (12 XII). Wcześniej, w uroczystość Matki Bożej Niepokalanej (8 XII), bp Adam celebrował Mszę św. w Sieteszy i bierzmował miejscową młodzież.
12 grudnia. Na zakończenie wizytacji kanonicznej dekanatu leskiego, abp Józef Michalik poświęcił nowo wybudowany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Postołowie (par. Lesko). Proboszczem parafii w Lesku jest ks. Mieczysław Bąk.
12 grudnia. W kościele Księży Salezjanów w Przemyślu miał miejsce świąteczny koncert Przemyskiego Chóru „Gospel”. Koncert był zakończeniem warsztatów muzycznych, które prowadził Eggo Fuhrmann z Niemiec
13 grudnia. W Krośnie (kościół pw. Świętych Piotra i Jana z Dukli) miała miejsce sesja popularno-naukowa nt. Ksiądz Jerzy Popiełuszko - męczennik za wiarę i Ojczyznę. Sympozjum rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, w 23. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, i o beatyfikację ks. Jerzego, kapelana NSZZ „Solidarność”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Następnie, w „Auli Papieskiej” referaty programowe przedstawili: dr Krzysztof Kaczmarski (IPN Oddział Rzeszów) pt. Stosunki Państwo - Kościół w Polsce Ludowej w latach 1944-1989, ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec (Uniwersytet Rzeszowski) pt. Formy represji i naciski służb bezpieczeństwa względem duchownych diecezji przemyskiej oraz ks. dr Piotr Steczkowski (Uniwersytet Rzeszowski) pt. Ks. Jerzy Popiełuszko - kapłan, patriota, męczennik. Podczas sesji został zaprezentowany również program patriotyczny przygotowany przez młodzież pod kierownictwem Anny Lichoń, polonistki z I LO w Krośnie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu