Ekspozycja dokumentuje ponad 25-letnie pielgrzymowanie Jana Pawła II. Wrocław jest siódmym z kolei miejscem prezentacji 80 fotogramów autorstwa Arturo Mari.
Niezwykłe zdjęcia z Pielgrzymem Nadziei nie pozostawiają zwiedzających obojętnymi. Są piękne, wymowne, niektóre wystarczają za cały podręcznik do historii. Na przykład to z papieskiej pielgrzymki do Albanii (ogłoszonej w 1967 r. pierwszym na świecie krajem ateistycznym) w 1993 r., na którym Ojciec Święty udziela Komunii św. Matce Teresie z Kalkuty. Albo dwie mapy Europy - z 1978 r., kiedy Karol Wojtyła został Papieżem, i współczesna. Na wszystkich jest Papież w drodze, pielgrzym niosący Dobrą Nowinę.
Są zdjęcia z politykami, ważnymi i znanymi osobami, patriarchami i te, na których Ojciec Święty rozmawia z prostymi ludźmi.
Polskie akcenty wystawy to m.in. fotografie Ojca Świętego z Lechem Wałęsą czy Andrzejem Wajdą. Jest też zdjęcie, na którym Papież modli się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki i inne, zrobione podczas rozmowy z jego rodzicami.
Na nowo odkrywamy Ojca Świętego: zwiedzającego Europę, rozmawiającego z ludźmi, śmiejącego się z młodzieżą, błogosławiącego serdecznie dzieci. Ale także zamyślonego, modlącego się, słuchającego, współczującego i podnoszącego na duchu. I jego nauczanie - odważne, mądre, ale i trudne, ale na pewno dodające otuchy współczesnej Europie.
Wystawa została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Obecność, Kościelnym Ruchem Komunia i Wyzwolenie oraz parafią rzymskokatolicką pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Architektury do 9 stycznia 2005.
Pomóż w rozwoju naszego portalu