Co roku młodzi literaci nadsyłają kilkaset, a bywa i ok. 1000 prac z całej Polski. W wierszach i opowiadaniach starają się przekazać swój stosunek do świata roślin i zwierząt wierząc, że w ostateczności - ukochanie przyrody, budzenie wrażliwości na jej piękno i potrzeby, determinuje właściwy stosunek do każdego człowieka oraz Stwórcy Wszechrzeczy. Konkurs od początku swego istnienia przebiega pod patronatem Ligi Ochrony Przyrody. Jest formą prośby skierowanej do dzieci i młodzieży o przelanie na papier swego emocjonalnego związku z przyrodą.
Znaczna część tekstów pochodzi od autorów mieszkających w różnych zakątkach Polski. Wszystkie niosą duży ładunek autentyzmu i emocji.
W XI edycji konkursu przyznano 3 pierwsze miejsca w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 21 wyróżnień. Młodzież otrzymała rzeczowe nagrody i dyplomy.
I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zajęła Urszula Ciszewska z II LO w Kielcach za wiersz Malarz - ogrodnik.
w obronie szkicowanych kwiatów,
poprawiam teraz kształty barw motyli
a moje wizje świecą gwiazdami
dla amatorów sztuki nieba
nigdy nie namaluję tylko rannej zorzy
budzącej ciało dzień po dniu
lecz fotografię wspomnień ogrodu
sercom zachodem słońca nakrapianym
pozostawię w duszy światłoczułej
nie płaczcie głodem nieskończonych płócien
jestem malarzem - ogrodnikiem
spod skrzydeł Boga - artysty
Miłą formą nagrody dla uczestników jest Almanach, zawierający nagrodzone i wyróżnione prace uczniów. Wręczaniu nagród rzeczowych towarzyszyły występy artystyczne, które obejrzeli nagrodzeni uczniowie, zaproszeni goście i sponsorzy przedsięwzięcia.
„Miłość, jaką nas ktoś obdarza - to największy skarb” napisał w przedmowie do Almanachu dr Janusz Wróblewski nauczyciel Akademii Świętokrzyskiej, językoznawca, felietonista, właściciel słynnego już poza Kielecczyzną „Ptasiego Azylu” w Ostrowiu k. Chęcin, w którym leczy i przygotowuje do życia dzikie, chore zwierzęta; zarazem spiritus movens i główny juror Konkursu Literackiego. „Jego wartość jest nieprzeliczalna na pieniądze. Jeżeli go macie, jesteście nagrodzeni, tknięci ręką Boga, zaspokoiliście pragnienie całego życia(...). Postawa młodego człowieka wobec zjawisk otaczającej przyrody, utrwalona w tekstach, jest atrybutem związku z naturą nacechowanego miłością (...). Ona stanowi nieodłączną część życia, istnieje w człowieku na zasadzie instynktu, jest postacią świadomości, że ja i przyroda stanowimy jedność”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu