15 grudnia 2004 r. Mszą św. dziękczynną w bazylice katedralnej w Kielcach rozpoczęły się obchody 15-lecia pracy Caritas diecezjalnej. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk w koncelebrze z licznie zgromadzonymi kapłanami. Na Mszę św. przybyli przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, pracownicy i wolontariusze Caritas. Z ramienia zarządu był obecny zastępca dyrektora Caritas Polska - o. dr Zdzisław Świniarski, który wygłosił homilię.
Nawiązując do ewangelicznych ośmiu błogosławieństw, wskazał na Chrystusa jako źródło, z którego w człowieku rodzi się chęć służenia bliźniemu. O. Zdzisław przypomniał, iż w Roku Eucharystii, który Kościół przeżywa obecnie, wierni szczególnie wezwani są do praktykowania braterskiej pomocy bliźniemu, do czynnej miłości, która wynika z Eucharystii. A mówiąc o różnorakich niedostatkach i nieszczęściach nękających społeczeństwo XXI w. jako o wyzwaniu stojącym przed światem, dziękował pracownikom Caritas diecezjalnej za wieloletnią pracę oraz wszelkie świadczone dobro i „wychodzenie naprzeciw ludzkiej biedzie”.
CIS przywraca nadzieję wykluczonym społecznie
Ten dzień był okazją nie tylko do świętowania. 15 grudnia stał się też dniem poświęcenia nowego dzieła Caritas - Centrum Integracji Społecznej, które zostało otwarte przy ul. Wesołej w Kielcach, w Domu Parafialnym Najświętszej Maryi Panny. Centrum funkcjonuje już od 4 listopada ub. r.
„Inicjatywa ta wpisuje się w nowe trendy narodowej strategii społecznej i wynikającej z przyjętej w ubiegłym roku Ustawy o Zatrudnieniu Socjalnym. CIS jako placówka dla osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, które w obecnej sytuacji pozostają bez szansy na zatrudnienie - jak określił to dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik - ma jej uczestnikom służyć terapią, podnoszeniem kwalifikacji i dawać szansę wzmocnienia osobowościowego”. W ramach Centrum zorganizowano już miejsca pracy chronionej. M.in. są to: warsztat krawiecki przy Schronisku dla Kobiet przy ul. Urzędniczej w Kielcach, warsztat stolarski przy ul. Żeromskiego. W planach jest także zorganizowanie robót w obszarze porządkowania miasta oraz świadczenie usług indywidualnej opieki w domach. Centrum współpracuje na różnych płaszczyznach z innymi palcówkami Caritas. Ostatecznym celem działalności CIS jest - „odnalezienie samodzielności na rynku pracy przez ludzi obecnie wykluczonych społecznie” - mówi ks. Stanisław Słowik. Dziś zrobiono już bardzo dużo - przywrócono im nadzieję. W Polsce tego typu Centra działają zaledwie w kilku miastach.
W siedzibie CIS w obecności licznie zgromadzonych gości, bp Marian Florczyk poświęcił nowo otwarte pomieszczenia. Obejmując pamięcią „tych, którzy tworzyli Caritas mimo trudności” i tych, którzy przez długie lata pracowali dla niej, podziękował im za okazane serce. „Kiedy jest serce, to i ból jest mniejszy” - mówił Ksiądz Biskup. A wyrażając wdzięczność Księdzu Dyrektorowi, obecnym pracownikom Caritas i wszystkim zaangażowanym ludziom dobrej woli, pracującym w licznych placówkach Caritas, Ksiądz Biskup życzył, „aby Caritas diecezjalnej nigdy nie brakowało dobrych natchnień i dobrych inicjatyw. Niech nasza Caritas rozwija się przede wszystkim w zasoby serca. Niech będzie nas jak najwięcej”.
Historia Caritas Diecezji Kieleckiej
Zinstytucjonalizowanych początków Caritas w naszej diecezji należy upatrywać w roku 1931 r., kiedy bp Augustyn Łosiński powołał Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas w Kielcach. Intensywne prace tej instytucji zostały przerwane dopiero w momencie wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji działalność Caritas zastąpiła Rada Główna Opiekuńcza. Po ustaniu działań wojennych Caritas diecezjalna wznowiła swoją prężną działalność, prowadząc według źródeł 24 różne placówki i wydając ok. 2400 posiłków dziennie.
Charytatywna, szeroka działalność Kościoła katolickiego sukcesywnie była blokowana przez władze komunistyczne. W 1960 r. w miejsce Caritas kościelnej rząd powołał Zrzeszenie Katolików „Caritas”, którego celem miało być przejęcie majątku Caritas i prowadzenie placówek opiekuńczych. Kościół nadal spontanicznie świadczył pomoc potrzebującym, opierając się na pomocy wolontariackiej.
Duże zdynamizowanie tej działalności przynoszą lata 80., kiedy to z powodu napływających masowo darów z zagranicy i wynikającej z tego kwestii ich podziału, w naszej diecezji, tak jak i w pozostałych, powołano oddział Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Władze ludowe przyznały jej prawo rozdzielania nadchodzących darów.
18 listopada 1989 r., dzięki Ustawie o stosunku państwa do Kościoła, powstała możliwość reaktywacji Caritas. Ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki na nowo powołał Caritas. Dyrektorem jej został ks. Stanisław Słowik. Urząd ds. Wyznań w Warszawie potwierdził nadanie osobowości prawnej tej instytucji 8 grudnia 1989 r.
Opracowano na podstawie materiałów wydanych przez Caritas Diecezji Kieleckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu