W każdą drugą sobotę miesiąca parafie archidiecezji częstochowskiej pielgrzymują do sanktuarium w Pajęcznie. Celem pielgrzymek jest duchowe przygotowanie wiernych Kościoła częstochowskiego się do uroczystej koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła.
11 grudnia 2004 r. odbyła się kolejna pielgrzymka, w której wzięli udział księża i wierni z dekanatów: praszkowskiego, mokrskiego, osjakowskiego i krzepickiego. Najpierw uczestnicy wysłuchali konferencji na temat historii Pajęczna, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów parafii i obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła. Ten słynący łaskami obraz, według badań, datowany jest na początek XVI wieku, bądź jego pierwsze ćwierćwiecze. Takie datowanie wynika przede wszystkim z faktu, że pajęczański obraz przynależy do tzw. Madonn Piekarskich (w naszej archidiecezji obrazy z grupy Madonn Piekarskich znajdują się też w Kłobucku, Koziegłowach i Krzepicach).
Po konferencji pielgrzymi uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie różańcowym, zanosząc swoje modlitwy do Maryi Matki Kościoła. Tytuł Matki Kościoła jest szczególnym przypomnieniem o obecności pośród ludu Bożego Niebieskiej Matki i Królowej, o Jej trosce i pomocy, z jaką przychodzi do każdego człowieka. Imię to jest jednak także wielkim zobowiązaniem. Wpatrując się w Maryję Matkę Kościoła w Jej pajęczańskim obrazie, pielgrzymi zobowiązali się w duchu do coraz większego zaangażowania się w życie Kościoła, do troski o postawę apostolską.
Przykładem takiego apostolskiego zaangażowania w trakcie pielgrzymki była postawa pajęczańskiej grupy Pomocników Matki Kościoła, która przygotowała dla wszystkich pątników gorącą herbatę.
Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Marian Mikołajczyk. W kontekście zbliżającej się uroczystej koronacji Ksiądz Infułat powiedział, że koronujemy obrazy Matki Bożej, aby zaznaczyć w naszym ludzkim porządku, w ramach naszych ludzkich wyobrażeń tę chwałę, którą Maryja jest otoczona w niebie. Zgodnie ze zwyczajem Kościoła, koronuje się te obrazy czy figury Matki Bożej, które są otaczane szczególną czcią przez wiernych - zwłaszcza te, wokół których rozwinęła się pewna historia łask i dobrodziejstw, otrzymywanych w łączności z tym obrazem.
Opisywana pielgrzymka była okazją, by w sanktuarium Pajęczańskiej Matki Kościoła wierni z poszczególnych dekanatów mogli z ufnością wypraszać u Miłosiernego Boga potrzebne łaski za wstawiennictwem Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu