Reklama

List pasterski Biskupa Rzeszowskiego przed Nawiedzeniem Matki Bożej w Kopii Jasnogórskiego Obrazu Dnia każdego, Boga mego Matkę duszo wysławiaj.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Drodzy Bracia Kapłani!Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry!

Radość i nadzieja wypełnia serca nasze po uroczystej koronacji Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach i po dożynkach diecezjalnych, które przeżywaliśmy w łączności z tą wielką i doniosłą uroczystością.

Była ona długo oczekiwana i dobrze przygotowana.

Wyrażam wdzięczność Komitetowi Organizacyjnemu, duszpasterzom, świeckim współpracownikom oraz wszystkim parafianom z Ropczyc i okolic za piękne przygotowanie uroczystości. Dziękuję także kapłanom diecezjalnym i zakonnym za przygotowanie wiernych, udających się na uroczystości do Ropczyc.

Ufam, że Królowa Rodzin roztoczy opiekę nad każdą rodziną naszej diecezji, a także Ojczyzny i pomoże nam w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła kształtować życie rodzinne.

Dobrze się stało, że atmosfera koronacji przygotowuje nas do zbliżającej się uroczystości Nawiedzenia. Już tylko tydzień dzieli nas od tego doniosłego wydarzenia. Dlatego jeszcze raz zwracam się do Braci Kapłanów i Wiernych diecezji z serdeczną zachętą do dobrego przygotowania, aby to historyczne wydarzenie wzmocniło wiarę i życie katolickie każdego z nas oraz całej diecezji.

Uroczyście będziemy witać Jasnogórską Panią w Jej Obrazie Nawiedzenia 13 października w Gorlicach, gdzie od dawna czynione są już wielkie przygotowania.

Wtedy we wszystkich świątyniach naszej diecezji o godz. 15.00 niech zabrzmią dzwony. Witając Maryję biciem dzwonów bądźmy w duchowej łączności z delegacjami z całej diecezji i wszystkimi wiernymi zgromadzonymi na Gorlickim Rynku.

Gorąco i serdecznie zapraszam wszystkich Diecezjan, kto tylko może, by udać się do Gorlic na przywitanie Matki Bożej, przybywającej na Rzeszowską Ziemię.

Matka naszego Pana przychodzi do nas Peregrynacja Obrazu w Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Ojczyźnie ma już swoją historię. Powstała w czasach przygotowania do obchodów Millennium chrześcijaństwa w Polsce i jest złączona z Osobą i nauczaniem Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Powstała na gruncie wiary

w obecność i pomoc Matki Bożej w dziejach naszego zbawienia. W czasach systemu komunistycznego napotykała na liczne przeszkody ze strony czynników rządzących, a nawet uniemożliwienie peregrynacji przez zaaresztowanie Obrazu. Wtedy peregrynacja trwała w wielu diecezjach bez Obrazu. Wszędzie jednak ożywiała świadomość religijną, jednoczyła Naród i dawała nadzieję na zwycięstwo.

Teologiczny wymiar Nawiedzenia przedstawił Ojciec Święty w niezwykle pięknych słowach, podczas I pielgrzymki do Polski, które niech nam pomogą lepiej przygotować się do peregrynacji i głębiej ją przeżywać.

Powiedział wówczas: "Poprzez Nawiedzenie Wizerunku Jasnogórskiego w jego wiernej Kopii otworzył się jak gdyby nowy rozdział dziejów Pani Jasnogórskiej na ziemi polskiej.

W nawiedzeniu tym znalazła również swój doświadczalny wyraz nauka Soboru Watykańskiego II zawarta przede wszystkim w Konstytucji dogmatycznej o Kościele.

Nawiedzenie ukazało, i stale ukazuje, czym jest ta rzeczywista macierzyńska obecność Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa i jego Kościoła. Wychodząc ze swego Jasnogórskiego Sanktuarium, ażeby nawiedzać po kolei wszystkie polskie parafie w poszczególnych diecezjach, Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny matką. Matka bowiem nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści - a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem...

A równocześnie, witając w duchu Maryję w jej Obrazie nawiedzenia, pragnę być zwiastunem wielkiego oczekiwania i żarliwej nadziei.

Tym oczekiwaniem przepełnione są Wasze serca. Nadzieję Ona sama przynosi

w swoim wizerunku.... Niech będzie błogosławione przebywanie Maryi w każdej po kolei parafii." (Jasna Góra, 1979 r.)

Drodzy Bracia i Siostry

Wprowadzajmy Maryję do parafii naszej diecezji jako "pierwszą z wierzących". Miłość i cześć, jaką otaczamy Jej Jasnogórską Ikonę sprawia, że w poszczególnych parafiach odtwarza się niejako to pierwsze Jej Nawiedzenie, gdy przyszła do Ain Karim, aby nawiedzić swoją krewną Elżbietę.

Radujemy się, że dziesiąta rocznica istnienia diecezji jest ubogacona tak doniosłym wydarzeniem.

Kryją się w tym wydarzeniu wielkie pragnienia, abyśmy wszyscy przez Nawiedzenie pełniej uczestniczyli w wierze Maryi, by dochować wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii.

Maryja jako Zwiastunka matczynej miłości i pokoju idzie z Jasnej Góry przez polską ziemię, aby nawiedzać polskie wioski i miasta, by wprowadzać nas w trzecie tysiąclecie. Jakie ono będzie, jaki będzie wiek, w którym żyjemy, tego nikt nie wie. Dlatego tym żarliwej przygotujmy się na spotkanie z Matką,

przez misje, rekolekcje oraz Sakrament Pokuty. Nade wszystko módlmy się za naszą Ojczyznę o jedność, zgodę i dobrą współpracę wśród rządzących oraz o pokój na świecie.

Maryja od wieków stoi na straży Narodu polskiego, który jest jej wierny zarówno w tajemnicach radosnych, jak i bolesnych.

"Cokolwiek powie Syn mój, czyńcie".

Przez Nawiedzenie i spotkanie oczyma wiary ze Służebnicą Pańską mamy bardziej przylgnąć do Jezusa, aby za Nim podążać w każdym dniu. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Mamy stawać się w każdym dniu pełniejszymi katolikami, żyjącymi duchem Ewangelii.

Żyjemy w czasach przełomu, w których liberalizm rozmazał bardzo wiele zasad moralnych. Jesteśmy świadkami wzmożonej walki pomiędzy dobrem a złem. Bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości lekceważony jest dekalog, a tym samym odrzucany jest Bóg i Jego miłość. Będziemy także prosić Matkę Najświętszą o pomoc w likwidacji ogromnego bezrobocia i zubożenia wielu rodzin, a także o większy szacunek dla życia ludzkiego.

Zasmuca nas niszczenie świętości niedzieli przez handel. A przecież w dużej mierze od nas katolików zależy zmiana tej sytuacji - jeśli my katolicy nie pójdziemy do sklepu w niedziele i święta, nie będzie handlu w niedzielę.

Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście Apostolskim "Novo millennio inneunte" przekazał nam program na nowe tysiąclecie. Program ten poprzez I Synod Rzeszowski pragniemy wprowadzać w życie. Dokona się to, jeśli otoczymy wielką miłością rodzinę. Same zaś rodziny niech podejmą praktykę wspólnej modlitwy, dzięki której buduje się więź rodzinna. Niech spotkanie z Matką sprawi, że Święta Rodzina z Nazaretu stanie się wzorem dla naszych rodzin. Rodziców serdecznie zachęcam, by poprzez rozmowy z dziećmi i młodzieżą, czytanie prasy katolickiej, a nade wszystko przez własny przykład życia w prawdzie na pierwszym miejscu stawiali sprawy duchowe. W rodzinie bowiem rozgrywa się bitwa o Polskę katolicką.

Spotkanie z Matką Najświętszą ma obudzić w nas świadomość odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę. Niech naszym darem dla Maryi będzie uczciwość i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków. Tak wiele bowiem spotykamy nieuczciwości i kłamstwa w codziennym życiu, co napełnia nas smutkiem. Niech nastąpi prawdziwe pojednanie skłóconych i zwaśnionych.

W Jasnogórskich Ślubach Narodu przyrzekaliśmy: ´Zwycięska Pani Jasnogórska, przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości´. Wszyscy chcemy, aby trzeźwość dorosłych i młodzieży była zasadą postępowania. Pragniemy więc zdobywać cnoty wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej. Za wzorem Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia pragniemy zawierzyć Maryi naszą przeszłość i przyszłość a przez akt całkowitego zawierzenia ubezpieczyć wiarę Narodu i Kościół Święty. Niech ten Rok Maryjny w naszej Rzeszowskiej Diecezji zaowocuje błogosławionymi skutkami w rodzinach, w parafiach i w każdym z nas. Niech ożywi działalność zespołów synodalnych w parafiach - zarówno młodzieżowych jak i dorosłych. Niech powstaną nowe Róże różańcowe, Rycerstwo Niepokalanej, kręgi Rodzin, a młodzież i dzieci w zespołach śpiewaczych niech rozwijają śpiew pieśni Maryjnych.

Każdy niech stara się być prawdziwym czcicielem Matki Najświętszej. Jest to najpewniejsza droga do zbawienia. Potwierdza to starodawna zasada: Per Mariam ad Jesum czyli z pomocą Matki Bożej dążyć do świętości. O tym nam mówią dzieje katolickiej Polski, a w nich Święci, nasi Patronowie oraz Ojciec Święty Jan Paweł II świadectwem życia i nauczaniem.

Już od dzisiaj niech płynie z naszych serc modlitwa: Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam´.

Na dni oczekiwania i radosne spotkanie z Matką Najświętszą w naszej Diecezji - z serca błogosławię

Rzeszów, 21 września 2001 r. w uroczystość św. Mateusza Apostoła

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szopka z Polski zostanie zaprezentowana na wystawie w Watykanie

2024-10-30 17:10

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ceramiczna szopka z diecezji radomskiej zostanie zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Szopek Bożonarodzeniowych w Watykanie. Jej twórcą jest Jarosław Rodak. W czasie ekspozycji zostanie zaprezentowanych 100 najpiękniejszych szopek z całego świata. Eksponat przekaże Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, które od roku jest w jego posiadaniu.

Biorący udział w konferencji prasowej biskup Marek Solarczyk wyjaśnił, że inicjatywa zrodziła się w czasie rozmowy z polskim ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej Adamem Kwiatkowskim. - Szopka, która będzie na wystawie, jest wykonana w tej samej technice, którą w styczniu tego roku ofiarowaliśmy papieżowi Franciszkowi. Dar bardzo się spodobał Ojcu Świętemu. Mam nadzieję, że kiedy papież będzie oglądał wystawę, to rozpozna szopkę z naszej diecezji - mówił bp Solarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: święty to ten, który zostawia kawałek dobra w sercach innych

2024-10-30 13:53

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

dobro

bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Czym jest świętość? Jak ją realizować? Czy Bóg przeznaczył ją dla wszystkich? - Żyjemy tu na ziemi, ale naszą ojczyzną jest niebo - powiedział KAI bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy wrocławski z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

Biskup Kiciński często powtarza swoje powiedzenie: „Jeśli Bóg kogoś do czegoś powołuje, to go sam na drogę pakuje”. I dodaje: „A jeśli człowiek sam się na tę drogę pakuje, to zawsze się w coś wpakuje”. - Zostaliśmy mocą chrztu świętego powołani do świętości. Powinniśmy realizować swoje powołanie w stanie, w którym się znajdujemy. Od nas zależy, jak to zadanie wypełnimy. Myślę że każdy z nas zna osoby, które utraciły łaskę powołania do kapłaństwa czy małżeństwa. Spotkaliśmy takich, którzy zmarnowali powołanie. A Bóg zawsze powołuje nas do świętości. Wyposaża we wszystko to, co jest niezbędne do świętości i szczęścia. Od nas zależy, czy my z tego skorzystamy - tłumaczył duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Jak pięknie żyć i pięknie umierać? Istota uroczystości Wszystkich Świętych

2024-10-31 14:37

ks. Rafał Witkowski

cmentarz Ługi, nagrobek

cmentarz Ługi, nagrobek

- Zaduma Kościoła, modlitwa wypominkowa, odpusty, nawiedzenie cmentarzy, spotkanie się z bliskimi i często z samym sobą oraz szukanie odpowiedzi jak pięknie żyć i pięknie umierać - to istota uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego - mówi ks. prof. dr hab. Witold Kawecki, kierownik Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny to tak naprawdę dwa oddzielne święta, oddzielne dni z innymi „nastrojami” i emocjami, choć powszechnie zlewa nam się to w jedno „Święto Zmarłych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję