W archidiecezjach lubelskiej, wrocławskiej oraz diecezji legnickiej poszukiwani są wolontariusze – wychowawcy kolonijni. Chętni muszą mieć zrobiony kurs wychowawcy kolonijnego lub uczestniczyć w kursie organizowanym przez Caritas. Wychowawca powinien posiadać również aktualne zaświadczenie o niekaralności oraz zaświadczenie do celów sanitarno – epidemiologicznych lub zaświadczenie lekarskie.
Organizatorzy szukają osób o radosnym usposobieniu, które łatwo nawiązują kontakty z nowymi ludźmi oraz potrafią prowadzić zajęcia z dziećmi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„W dzisiejszym świecie trudno jest zrozumieć, że ktoś „marnuje dwa tygodnie wakacji, pracując prawie 24h na dobę za darmo, z obcymi dziećmi”, ale dla nas to nie marnowanie czasu – to wyzwanie, przygoda, chęć zrobienia czegoś dobrego dla innych” - mówi Bernadeta, wychowawca kolonijny, która wyjeżdża jako wolontariuszka na obozy z dziećmi organizowane przez Caritas.
Osoby, które nie mają możliwości wyjechać na kolonie, mogą zaangażować się na miejscu podczas tzw. wakacji w mieście, włączając się w pomoc przy organizowaniu i prowadzeniu zajęć dla dzieci. Szczegółowe informacje na stronie diecezjalnych Caritas.
Co roku na wakacje organizowane przez Caritas wyjeżdża ok. 30 tys. dzieci z całej Polski. Wyjazdy na obozy letnie z Caritas są skierowane do dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Kolonie dofinansowywane są z pieniędzy zebranych podczas bożonarodzeniowej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz wpłat darczyńców.
Caritas wspiera również wyjazdy dzieci polonijnych m.in z Białorusi, Ukrainy, Litwy, które przyjeżdżają na kolonie do Polski, aby wspólnie spędzić czas z polskimi rówieśnikami. W zeszłym roku zza wschodniej granicy przyjechało ponad 1150 dzieci. Wakacje dzieci polonijnych współfinansowane są w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.