„Tegoroczne hasło marszu ma przypominać, że człowiek nie został stworzony do samotności, ale rodzi się we wspólnocie, w rodzinie. Nasza pierwsza relacja zaczyna się już od poczęcia. Dziecko ma rodziców, a rodzice dziecko” – tłumaczy ks. Tomasz Brussy.
Asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, które podobnie jak w ubiegłych latach jest koordynatorem poznańskiego Marszu przypomina, że każdy może liczyć na pomoc drugiego człowieka, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji by się znalazł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Chcemy zmobilizować poznaniaków do codziennego otwierania się na drugiego człowieka. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje pomocy. W takich sytuacjach zawsze znajduje się ktoś, kto mówi nam ,,masz mnie!”. Odwdzięczmy się tym samym, powiedzmy osobie potrzebującej ,,masz mnie” i udzielmy wsparcia” – mówi ks. Brussy.
„Jako ludzie wiary wiemy, że nawet w najtrudniejszych momentach Pan Bóg jest przy nas. Możemy wówczas usłyszeć zapewnienie: „Masz mnie” – dodaje.
Marsz wyruszy z pl. Adama Mickiewicza o godz. 15.30 i przejdzie al. Niepodległości, ul. Solną, Małe Garbary i Estkowskiego w kierunku katedry. Ok. godz. 16.30 przed bazyliką uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać świadectw organizacji i grup, które na co dzień niosą wsparcie potrzebującym. O godz. 17 w katedrze będzie sprawowana Msza św. w podziękowaniu za dar życia.
Reklama
Poznański marsz poprzedzi festyn rodzinny na pl. A. Mickiewicza od godz. 14. Na dzieci będzie czekać mnóstwo zabaw i atrakcji, m.in. malowanie twarzy czy puszczanie dużych baniek mydlanych. Na pl. A. Mickiewicza stanie też duży, czerwony autobus, który poprowadzi uczestników rodzinnego pochodu.
Swoje utwory zaprezentuje poznański zespołu Risen. Niedzielnemu wydarzeniu będzie towarzyszył utwór „Masz mnie!”, napisany specjalnie z myślą o marszu przez Juliannę Pawlak z KSM i jej tatę.
W niedzielę swój finał będzie mieć też szósta edycja akcji charytatywnej „Pieluszka dla Maluszka”. W ubiegłych latach zebrano łącznie ponad 125 tys. pieluch, co jest równowartością 100 tys. zł. „Dzięki przekazanym darom udało się wesprzeć m.in. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez siostry serafitki w Poznaniu, Dom Dziecka w Lesznie, Dom Samotnej Matki w Kiekrzu i rodziny wielodzietne” – powiedziała Agata Wytrzyszczak z komitetu organizacyjnego Marszu dla Życia.
Zbiórki pieluch, pieluchomajtek i materiałów potrzebnych do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, jak m.in. krepa, modelina, podjęło się kilkadziesiąt parafii, szkół i organizacji na terenie całej archidiecezji.
Reklama
W odpowiedzi na hasło tegorocznego marszu młodzi chcą pokazać, że nie są bierni i obojętni na potrzeby drugiego. W kwietniu w kilku miejscowościach, m.in. w Lesznie, Opalenicy i Rawiczu, odbyły się spotkania pro-life dla młodzieży. „Przygotowaliśmy też wyjścia aktywizujące młodych do miejsc, które na co dzień niosą pomoc potrzebującym i sami czynnie włączyliśmy się w te działania” – podkreśla Tomasz Kasprzak, prezes zarządu KSM i koordynator poznańskiego marszu. Młodzi odwiedzą też hospicjum, jeden z domów opieki i domów dziecka.
„Potrzebna jest edukacja. Chcemy wśród młodych budzić świadomość potrzeby obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci i zwrócić uwagę, że pomoc drugiemu człowiekowi, który jest w potrzebie, nie wymaga zbyt dużego wysiłku” – zauważył Kasprzak.
Koordynator poznańskiego marszu zapowiedział też nową akcję edukacyjną #itumniemasz, która będzie prowadzona na portalach społecznościowych. „Mamy świadomość potrzeby odkłamywania rzeczywistości, a także wyjaśniania i prostowania kwestii związanych z obroną życia, stąd pomysł na tego typu akcję” – zaznaczył prezes zarządu KSM. Poznański Marsz dla Życia poprzedzi w sobotę 9 czerwca czuwanie w intencji obrony życia, które rozpocznie się Mszą św. sprawowaną o godz. 18. w kościele pw. św. Rocha.