Reklama

Z wizytą w parafii

Ponad 600 lat tradycji

6 listopada bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. Świętej Trójcy w Krajkowie (dekanat raciążski). Parafia, licząca prawie 2 tys. mieszkańców, ma długą tradycję - erygowana została przez bp. Jana z Korzkwi w 1401 r.

Niedziela płocka 51/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Trójcy Świętej w Krajkowie

Patron parafii: Trójca Święta
Tytuł kościoła: kościół pw. św. Stanisława Kostki
Kaplica filialna: Kondrajec Szlachecki, pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Dekanat: raciążski
Proboszcz: ks. Zbigniew Kluba
Katechetki: Barbara Kacprzak, Hanna Urbańska
Organista: Szymon Karpiński
Zakrystian: Władysław Mrozowski
Miejscowości: Dramin, Draminek, Dreglin, Drozdowo, Gałczyn, Grzybowo, Kondrajec Pański, Kondrajec Szlachecki, Kossobudy, Krajkowo, Krajkowo-Budki, Kruszenica, Lipa
W parafii działają: koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, ministranci, lektorki
Współpraca: Orkiestra OSP, drużyna ZHR
Msze św. w niedziele: w kościele parafialnym - 9.15, 11.30; w kaplicy w Kondrajcu - 14.00.

Charakterystyka parafii

W skład parafii wchodzi 12 wiosek, w których mieszkają 1983 osoby żyjące w 553 rodzinach. Par, które związane są jedynie ślubem cywilnym, jest 12, a osób rozwiedzionych 27. Od 10 lat parafia maleje: w tym roku było 9 ślubów, 14 chrztów, a 28 zgonów. Wiele opustoszałych domów wykupują mieszkańcy Warszawy i przerabiają je na domki letniskowe. „Parafia jest typowo rolnicza, a dziś na wsi żyje się ciężko - mówił w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym ks. Zbigniew Kluba, który od 8 lat jest proboszczem tej wspólnoty parafialnej. - Pomimo tej trudnej sytuacji wierni chętnie dzielą się groszem na potrzeby parafii”.
Na nabożeństwa niedzielne i świąteczne przychodzi 30% zobowiązanych do udziału w nich. „Parafianie chętnie biorą udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych prowadzonych od 3 lat przez ojców redemptorystów z Gdyni”. W ostatnim roku rozdanych było 23 tys. Komunii św. Liczna grupa wiernych bierze udział w nabożeństwach: majowych, różańcowych, Drodze Krzyżowej, Gorzkich żalach, dożynkach parafialnych, poświęceniach pól, w pielgrzymce do Koziebród, a od maja do października - w nabożeństwach fatimskich. Mniej liczne są nabożeństwa czerwcowe, „być może z racji prac polowych, które w tym okresie są w pełnym toku” - zauważył Duszpasterz.
Od ostatniej wizytacji ożywił się kult Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi w pierwsze piątki i soboty miesiąca oraz Triduum do św. Stanisława Kostki - patrona świątyni parafialnej. Niezapomnianą uroczystością był jubileusz 600-lecia parafii, przeżywany pod przewodnictwem bp. Stanisława Wielgusa. Wydarzenie to upamiętniła pamiątkowa tablica w kościele i książka opisująca dzieje parafii.
O poziomie prowadzonej katechezy świadczą osiągnięcia uczniów: w ubiegłym roku Iga Szcześniewska wygrała ogólnodiecezjalny konkurs biblijny, zaś w tym roku szkolnym Honorata Piotrowska zajęła III miejsce w konkursie plastycznym nt. Jan Paweł II - pielgrzym pokoju, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Płocku.

Reklama

Parafialne grupy duszpasterskie

Grupa ministrantów w Krajkowie liczy 15 osób. Zbiórki pod przewodnictwem Księdza Proboszcza odbywają się od 1 września do 1 listopada i od Środy Popielcowej do wakacji.
Przy parafii działa także grupa lektorek rekrutujących się z klas gimnazjalnych. Lektorki według ustalonych przez katechetkę Barbarę Kacprzak dyżurów czytają Pismo Święte podczas niedzielnej Eucharystii i śpiewają psalm responsoryjny.
W parafii działa 5 kół Żywego Różańca. Po wprowadzeniu tajemnic światła nie wszystkim kołom udało się poszerzyć swój skład do 20 osób. „Starsi wymierają, a młodzi niechętnie chcą się podjąć tego zaszczytnego obowiązku - mówiła przedstawicielka kół. - W takich przypadkach tajemnice światła są odmawiane sukcesywnie przez wszystkie członkinie”. Nie ma też w parafii kół różańcowych męskich i dziecięcych. Koła czynnie biorą udział w adoracji Wielkiego Tygodnia, prowadzą Różaniec w październiku, a od maja do października obchodzą pierwsze soboty miesiąca, podczas których członkinie uczestniczą w Eucharystii i Różańcu.
Koło parafialne Akcji Katolickiej liczy 5 osób. Jego działalność dotyczy przygotowań uroczystości parafialnych, jak: odpusty, rekolekcje adwentowe i wielkopostne, przygotowanie wraz z katechetkami akademii papieskich z okazji Dnia Papieskiego, organizowanie pielgrzymek do Częstochowy, Lichenia, Gietrzwałdu i św. Lipki, branie czynnego udziału w adoracji Wielkiego Tygodnia i październikowym Różańcu oraz przygotowywanie dekoracji na różne okazje i uroczystości. Członkowie koła biorą też udział we wszelkich spotkaniach dekanalnych Akcji.
Rada duszpasterska składa się z 4 osób. Głównym jej zadaniem jest pomoc w duszpasterstwie. Od ostatniej wizytacji wprowadzone zostały alby dla dzieci pierwszokomunijnych. Dzieci klasy III zobowiązane są do praktykowania dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. W każdą drugą niedzielę miesiąca odprawiana jest Msza św. dla dzieci komunijnych i ich rodziców. W trzecią niedzielę miesiąca przeprowadzana jest katecheza dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W 2000 r. odbyła się parafialna pielgrzymka do świątyń jubileuszowych: katedry płockiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku i do Obór. Rada współtworzyła program peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w rodzinach, wraz z pozostałymi grupami rada przygotowywała w 2001 r. jubileusz 600-lecia parafii. Ostatnią inicjatywą rady było ożywienie kół różańcowych przez praktykowanie od maja do października pierwszych sobót miesiąca. W parafii działa także parafialna rada gospodarcza wspomagająca Księdza Proboszcza przy podejmowaniu prac materialnych.
Od września 2003 r. w Zespole Szkół w Krajkowie istnieje Próbna Drużyna Harcerzy i Harcerek, powstała z inicjatywy ks. hm. Cezarego Bodzona. Należy do niej 20 harcerzy i 17 harcerek. Trzech harcerzy uczestniczyło w kursie zastępowych. Po uzyskaniu patentów prowadzą swoje zastępy. Drużyną zajmuje się Marcin Piotrowicz HO z 46. Raciążskiej Drużyny Wędrowników „Zawisza”.
Harcerze i harcerki czynnie udzielają się w życiu parafii. Regularnie uczestniczą w niedzielnych Mszach św. oraz w innych uroczystościach kościelnych.
W parafii udziela się także 20-osobowa orkiestra strażacka. „Jesteśmy orkiestrą strażacką, dlatego gramy na różnych uroczystościach świeckich, ale także czynnie bierzemy udział w uroczystościach parafialnych, jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, odpust Świętej Trójcy, św. Floriana czy wizytacja biskupia. Dla podkreślenia wiary strażaków poczyniliśmy starania, aby obok remizy postawić figurkę naszego patrona - św. Floriana” - mówili podczas spotkania z Księdzem Biskupem strażacy. „Nie wszystkie parafie posiadają orkiestrę, dlatego jesteśmy dumni, że od 77 lat możemy służyć społeczeństwu i parafii”. W orkiestrze grają nie tylko starsi - nie brakuje także młodzieży chętnej do propagowania takiej muzyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizytacji, która odbyła się w 1998 r., wiele się w parafii od strony materialnej dokonało. Zbudowano parking przed kościołem, zmienił się też wystrój świątyni: przebudowano prezbiterium, wymieniono posadzkę w całym kościele, zmodernizowano ogrzewanie, zamontowano nowe nagłośnienie, odnowiono oświetlenie, sprawiono nowy ołtarz przodem do ludzi, nową ambonkę, chrzcielnicę, pozłocono ołtarze, wymalowano świątynię, na kościele założono nowe rynny. Na plebanii wymieniono wszystkie okna i drzwi, ogrodzono ogródek warzywny. Odnowiono grobowiec zmarłego proboszcza parafii ks. Józefa Stawiskiego, który spoczywa na cmentarzu parafialnym obok swojej matki.
W przyszłości w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym parkingi przed kościołem i cmentarzem mają być utwardzone. W tym roku przez Tomasza Hofmana z Torunia został namalowany obraz błogosławionych męczenników płockich: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, który zawiśnie w bocznym ołtarzu. Wiosną przyszłego roku rozpocznie się remont kaplicy w Kondrajcu Szlacheckim, na który uzyskano już wszelkie niezbędne zezwolenia.

Przebieg wizyty

Wizytację kanoniczną rozpoczęło o godz. 9.15 spotkanie z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii, po czym Ksiądz Biskup udał się na cmentarz, by tam wraz z wiernymi modlić się za zmarłych z ich rodzin i za spoczywających na cmentarzu.
Uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której bp Roman udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, rozpoczęła się o 11.30. „Na swojej drodze życia spotkacie ludzi bardzo szlachetnych, wspaniałych, ale spotkacie też takich ludzi, którzy może nawet niegodni są nazywać się ludźmi, o których sami nieraz mówicie: to nie człowiek, bo jego życie nieraz zaprzecza człowieczeństwu. Musicie być ludźmi mocnymi, którzy mają odwagę powiedzieć: ja kocham Boga. Musicie być mocni. Tę moc, której tak bardzo potrzebujecie, daje wam dzisiaj Duch Święty w sakramencie bierzmowania” - mówił do bierzmowanej młodzieży Ksiądz Biskup. Wizytację zakończyły odwiedziny u chorych parafian, którzy wspierają wspólnotę parafialną swoją modlitwą i ofiarowanym w intencji potrzebujących cierpieniem.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję