Procesje w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do Archikatedry lub z Archikatedry do Sanktuarium.
Jak zauważył mariolog, ks. prof. Janusz Królikowski w częstochowskim zwyczaju procesji „z” lub „na” Jasną Górę widoczna jest głęboka symbolika. - To zawiera prawdziwie chrześcijańskie przesłanie, które odkrywamy w uroczystość Bożego Ciała. Nie bójmy się tego, że Maryja zasłoni nam Eucharystię, a jeśli poświęcimy się Eucharystii, będziemy czuć potrzebę zostawienia na boku Maryję. Nic podobnego - podkreśla ks. Królikowski i dodaje, że „tabernakulum, nad którym jest Cudowny Obraz Matki Bożej, to wspaniała synteza, którą wystarczy czytać”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To już wieloletni zwyczaj, że częstochowskie sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała. - To dla podkreślenia związku pobożności eucharystycznej z rolą Maryi w Kościele - zauważył mariolog. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki o Eucharystii, że Maryja to Niewiasta Eucharystii. - Całe życie Maryi było zwrócone na Jezusa i prowadziło do odkrycia i ukazania sensu Eucharystii. Będąc Matką Słowa Wcielonego i pozostając przez całe życie ściśle związaną z Eucharystią, Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje – czytamy w papieskim dokumencie.
Reklama
Ks. Królikowski dodaje, że procesja eucharystyczna wyruszająca z Jasnej Góry do Archikatedry ma nas uczyć pogłębiania więzi z Jezusem przez Maryję. - Maryja była pierwszym tabernakulum i pierwszą monstrancją Eucharystii, ale była też pierwszą posłaną. Maryja odkrywa Jezusa innym i chce Go innym dawać. W Jej postawie zawarta jest również wiara Kościoła w Eucharystię. Dzięki Niej inni spotykają Jezusa i mogą Go adorować, jak Elżbieta – przypomina mariolog i podkreśla, że „Maryja nie tylko uczestniczy w Eucharystii, ale przenosi jej owoce w codzienne życie”.
Przywołując kolejne fragmenty papieskiej encykliki ks. Profesor podkreśla, że „Kościół odnajduje w Niej wzór uczestnictwa w tej Boskiej Tajemnicy. Ukazuje wierzącym postawę uległości wobec niepojętej tajemnicy wiary, jaką niewątpliwie jest Eucharystia. To Ona pierwsza okazała wobec niej posłuszeństwo bez wahania. Z matczyną miłością, której uzewnętrznienie widzimy podczas wesela w Kanie, zaprasza każdego człowieka do wiary, że jej Syn może przemienić chleb i wino w swoje Ciało i Krew tak, jak przemienił wodę w wino, a przez to stać się chlebem życia”.
Ks. Janusz Królikowski przypomina, że każda Eucharystia jest cudem, który łączy nas z Maryją. - My szukamy cudów i widzimy, że cud jest wtedy, gdy jesteśmy uzdrowieni, gdy się nawracamy, gdy doświadczyliśmy czegoś niezwykłego. Tymczasem każda Msza św. jest cudem. Pierwszym cudem cudów jest fakt, iż Syn Boży stał się człowiekiem w łonie Maryi a dzisiaj cudem cudów jest Eucharystia, gdzie Chrystus na ołtarzu staje się pokarmem dla nas - zauważył kapłan. W procesji eucharystycznej w Częstochowie tradycyjnie udział biorą duchowieństwo diecezjalne i zakonne wraz z delegacjami parafialnymi miasta. Obecni są także paulini z generałem Zakonu i jasnogórskim przeorem. Procesję tworzą również asysty: jasnogórska i archidiecezjalna.
Przez całą oktawę uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w bazylice jasnogórskiej odprawiane będą o godz. 19.00 Msze św. z nauką eucharystyczną i procesją z Najświętszym Sakramentem.