Zamiast dwugłosu pt. „Jaka Polska? – projekt społeczności jutra”, który mieli poprowadzić wspólnie wrocławski metropolita i pani minister, abp Kupny sam zaprezentował wykład pod tym właśnie tytułem. Tytuł inspirowany był jedną z ostatnich książek ks. prof. Majki „Jaka Polska?”. Ks. Majka pytał w niej o Polskę po transformacji ustrojowej, odpowiadając w duchu katolickiej nauki społecznej. Wrocławski metropolita, odnosząc się do myśli ks. Majki, skoncentrował formułowanie odpowiedzi na analizie sytuacji rodziny w Polsce, jej kondycji, zadań, ale też przywilejów i doniosłej roli, jaką wpisał w jej tożsamość sam Bóg. – Kryzys współczesnej rodziny – mówił abp Kupny – domaga się podjęcia kroków naprawczych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ciekawą porcję informacji o Bohaterze konferencji przedstawił ks. dr Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej z Watykanu. Mówił o wzrastaniu i pracy duszpasterskiej ks. Majki w diecezji tarnowskiej, a więc na początku jego kapłańskiej drogi. Z opowieści wyłonił się człowiek ciepły, ale też odważny, konsekwentny i skupiony na pracy duszpasterskiej. Słuchacze zobaczyli kleryka Józefa, który w czasie formacji seminaryjnej doświadcza najstraszniejszych odsłon drugiej wojny światowej, a mimo to trwa na wybranej drodze. Ks. Bajor przypomniał zanotowaną we wspomnieniach myśl, która towarzyszyła diakonowi Majce, gdy leżał na posadzce przed święceniami: "Ja nic nie umiem… A potem nagłe olśnienie, że przecież w Duchu Świętym wszystko jest możliwe".
W czasie konferencji głos zabrali jeszcze bp Ignacy Dec, przedstawiając zmarłego jako rektora wrocławskiego Wydziału Teologicznego i ks. dr Kacper Radzki, rektor MWSD, kreśląc obraz seminarium duchownego w czasie, gdy posługę rektora pełnił w nim ks. Józef Majka. Później występowali kolejno ks. prof. Grzegorz Sokołowski – który pełnił też rolę gospodarza konferencji – ks. prof. Stanisław Fel z KUL. Prof. Aniela Dylus, o. prof. Jan Mazur OSPPE, ks. prof. Janusz Mariański z KUL, ks. prof. Jan Wal z Krakowa oraz ks. prof. Piotr Mrzygłód z PWT i ks. dr Wojciech Sadłoń SAC z Warszawy.
Organizatorami spotkania było Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Katedra Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii PWT i Obserwatorium Społeczne. Konferencji towarzyszyła wystawa pamiątek i osobistych przedmiotów ks. prof. Józefa Majki.
Kim był ks. prof. Józef Majka?
Ks. Józef Majka urodził się 31 maja 1918 r. w Suchorzowie, niedaleko Tarnobrzegu, jako trzynaste, najmłodsze dziecko w rodzinie chłopskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał najpierw w Suchorzowie, a potem w Baranowie Sandomierskim. Szkołę średnią rozpoczął w Mielcu. Po roku czasu przeniósł się do Tarnowa, gdzie został przyjęty do Niższego Seminarium Diecezjalnego. Maturę złożył w II Państwowym Gimnazjum im. Jana Tarnowskiego w 1937 r. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po odbyciu pięcioletnich studiów filozoficzno-teologicznych, 8 sierpnia 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Edwarda Komara administratora apostolskiego diecezji tarnowskiej. Trud drogi do kapłaństwa opisał we wspomnieniach pt. „Na krzywych liniach”. Opowiada tam o domu rodzinnym, o latach dzieciństwa i o narodzinach powołania do kapłaństwa. Po święceniach ks. Majka pracował jako wikariusz w Bieczu k. Gorlic (1942-45), w Nawojowej k. Nowego Sącza (1945) oraz w Nowym Sączu (1945-46). W 1946 r. został mianowany kierownikiem Krajowej Centrali Caritas w Warszawie. W 1947 r. władze komunistyczne zlikwidowały Caritas i ks. Majka rozpoczął studia społeczno-ekonomiczne na KUL w Lublinie, a później, po zdobyciu kolejnych tytułów naukowych, działalność dydaktyczną. W 1970 r., na prośbę abp. Bolesława Kominka przeniósł się z Lublina do Wrocławia na Papieski Fakultet Teologiczny. Tu, przez 18 lat, pełnił funkcję rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Fakultetu Teologicznego, prowadząc przy tym bogatą działalność naukowo-dydaktyczną i publicystyczną. We Wrocławiu opublikował najważniejsze prace swego życia. W 1988 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 19 marca 1993 r. w uroczystość św. Józefa, swojego patrona. Spoczywa na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.