Reklama

Św. Mikołaj jest po to, by uczyć nas miłości

Niedziela częstochowska 51/2004

Anna Przewoźnik

Mały Wiktor po raz pierwszy u św. Mikołaja

Mały Wiktor po raz pierwszy u św. Mikołaja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

... w filharmonii

Reklama

Ponieważ grzecznych dzieci jest bardzo dużo, swoje tradycyjne odwiedziny u nich św. Mikołaj musi rozpoczynać o kilka dni wcześniej. Dlatego już 4 grudnia br. Święty przybył do Filharmonii Częstochowskiej, gdzie spotkał się z kilkuset dziećmi z parafii archidiecezji częstochowskiej. Podczas oczekiwania na Dostojnego Gościa wystąpiła orkiestra Poczty Polskiej pod dyrekcją Bartosza Pięty, która przygotowała ciekawy i urozmaicony koncert. Kilka piosenek dla dzieci wykonały solistki: Małgorzata Kopeć i Anna Cierpisz. Niektóre z utworów miały specjalne dedykacje: Barka, której śpiew podjęła także publiczność, była muzycznym prezentem dla Ojca Świętego, natomiast instrumentalną wersją utworu Ave Maria obdarowany został obecny na spotkaniu bp Antoni Długosz. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy w różny sposób podjęli realizację wskazania Pana Jezusa: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Przypomniał też dzieciom postać św. Mikołaja - biskupa z Miry oraz stwierdził, że każdy może i powinien go naśladować w czynieniu dobra. „Bądźmy wszyscy św. Mikołajami, bez brody, ale o ogromnym sercu” - apelował Ksiądz Biskup. Dyrektor Poczty Polskiej w Częstochowie Józef Błaszczeć życzył dzieciom, aby radosny był dla nich nie tylko dzień spotkania ze św. Mikołajem, ale by wszystkie dni w roku były szczęśliwe. Przybycie Dostojnego Gościa poprzedził tradycyjny brzęk dzwoneczków oraz powitalna piosenka Bądź pozdrowiony, gościu nasz.
Święty wręczył dzieciom 500 paczek z upominkami. Każdy z obdarowanych miał możliwość porozmawiania z Mikołajem, a nawet dotknięcia jego brody. To radosne spotkanie było możliwe dzięki Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Współorganizatorem była częstochowska Dyrekcja Poczty Polskiej.

Anna Wyszyńska

... w przedszkolu

Jak co roku, św. Mikołaj odwiedził Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 w Częstochowie. Pośrednikami w realizacji zaproszenia byli Księża Salezjanie z Kamyka k. Częstochowy. Najmłodszych przedszkolaków, 3- i 4-latków, św. Mikołaj odwiedził w klasach, które na tę okazję zostały pięknie przystrojone. Ze starszakami spotkał się w sali gimnastycznej. Święty nie tylko rozdawał dzieciom paczki z upominkami, ale również śpiewał wesołe piosenki i pozował do pamiątkowych zdjęć, wykonywanych przez troskliwe mamy.
Z krótkiej rozmowy z wychowawcami dowiedzieliśmy się, że do Przedszkola uczęszcza 80 dzieci. Typowy program wychowania przedszkolnego jest dostosowany do możliwości i potrzeb poszczególnych dzieci, które korzystają również z dodatkowych zajęć, prowadzonych przez psychologa, logopedę, muzykoteraputę i rehabilitanta. Przedszkole współpracuje ze szkołami, w których są klasy integracyjne - do nich, bowiem trafiają niepełnosprawni wychowankowie z Przedszkola. Od wielu lat placówka współpracuje również z Akademią Pedagogiczną w Częstochowie, której studenci odbywają tutaj praktyki zawodowe lub pomagają w organizowaniu zajęć z dziećmi w ramach wolontariatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Kujawska

... we wspólnotach „Betel”

Reklama

U niepełnosprawnych
Wspólnota „Dzieci Bożych”, skupiająca osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół, gościła św. Mikołaja podczas spotkania wspólnotowego, 5 grudnia br. Rozpoczęło się ono tradycyjnie Eucharystią w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi, sprawowaną przez ks. Macieja Oseta. Po Mszy św. uczestnicy przeszli do sali teatralnej Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, gdzie w radosnej i rozśpiewanej atmosferze oczekiwali na przybycie Świętego. Punktualnie o godz. 17.00, w towarzystwie asysty niosącej worek z prezentami, wkroczył na salę długo oczekiwany Gość. Usiadłszy pośrodku rozśpiewanej grupy, św. Mikołaj z zainteresowaniem oglądał przygotowane specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Dzieci śpiewały piosenki religijne i deklamowały wiersze, chcąc w ten sposób podziękować Dostojnemu Gościowi za przybycie. Nie dało się jednak nie zauważyć, że większość z nich z niecierpliwością oczekiwała na tę najważniejszą chwilę - na wręczenie prezentów. Św. Mikołaj obszedł wokół salę, rozdając wszystkim dzieciom kolorowe paczki ze słodyczami.
Po ponadgodzinnym, pełnym wrażeń spotkaniu uradowane dzieci pożegnały św. Mikołaja, który spieszył na spotkania do innych betelowskich wspólnot. W naszej Wspólnocie rozdał ponad 150 paczek.
W imieniu pomocnika św. Mikołaja pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji spotkania niepełnosprawnych dzieci ze św. Mikołajem, w szczególności ks. Maciejowi Osetowi, klerykom WSD w Czestochowie, Dyrekcji IV Liceum Ogólnokształcącego oraz wszystkim przyjaciołom.

Tadeusz Tarnowski

Reklama

U seniorów
Mikołajkowych akcentów nie zabrakło również we Wspólnocie Młodych Duchem, skupiającej osoby starsze wiekiem. 7 grudnia, w siedzibie Caritas, członkowie Wspólnoty zgromadzili się na comiesięcznym spotkaniu. W przedświątecznej atmosferze, przy blasku zapalonych świec, uczestników powitał koordynator Wspólnoty - Franciszek Kasprzak. Następnie miała miejsce wspólnotowa Msza św., sprawowana przez ks. Józefa Boruckiego. Po Eucharystii zorganizowano loterię fantową, w której można było wylosować drobne przedmioty i ozdoby. Podczas spotkania omawiano też możliwość zaadaptowania niewielkiej placówki w okolicach Częstochowy na turnusy wypoczynkowe dla członków Wspólnoty.
Wreszcie donośnym głosem objawił swą obecność Gość Honorowy, którego pojawienie się w widoczny sposób ożywiło atmosferę na sali. Św. Mikołaj zapraszał do siebie każdego uczestnika i wręczał paczkę ze słodyczami. Ten niecodzienny akcent umilił uczestnikom spotkania późniejsze towarzyskie rozmowy przy herbacie.
„Na starość ludzie nie mogą być sami i odcinać się od wszystkich - wyznała członkini Wspólnoty Ryszarda Ciniewska-Klapa. - Trzeba wyjść do ludzi, zamiast siedzieć w domu i narzekać, że taki wstrętny jest świat”.
Członkowie Wspólnoty „Młodych Duchem” biorą czynny udział w integracji społecznej; próbują nieść pomoc i wsparcie duchowe osobom opuszczonym, samotnym i zagubionym. Często odwiedzają też betelowskie domy z osobami niepełnosprawnymi, uczestnicząc we wspólnych modlitwach i zabawach. Przebywając wśród niepełnosprawnej młodzieży, osoby starsze czują, że ubywa im lat, niepełnosprawni zaś dowartościowują się dzięki partnerskim kontaktom z ludźmi starszymi i doświadczonymi.
Serdeczna atmosfera wspólnotowych spotkań z pewnością również w przyszłym roku przyciągnie do Wspólnoty wiele starszych osób chcących przyjemnie i pożytecznie spędzić czas.

Marta Bilonowicz-Hutna

... w szpitalu

Reklama

Ok. 50 dzieci, znajdujących na Oddziale Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, 6 grudnia z pewnością choć na chwilę zapomniało o swoich chorobach i dolegliwościach. Przechadzający się w południe po szpitalnych salach św. Mikołaj, w asyście dwóch pomocników, wywołał wśród najmłodszych pacjentów falę radości, połączonej z ciekawością i zniecierpliwieniem. Na widok oczekiwanego Gościa dzieci reagowały różnie: jedne śmiało podchodziły i odpowiadały na pytania, inne znacząco się uśmiechały w oczekiwaniu na prezent, a co wstydliwsze wychylały ciekawskie głowy zza swoich kołder. Jednak św. Mikołaj, w posługę którego wcielił się emerytowany pracownik Szpitala - p. Tadeusz Majczak, nie przeszedł obojętnie obok żadnego dziecka; każde z nich zagadnął o imię, o zachowanie, również o przyczynę pobytu w szpitalu. Następnie hojnie obdarował pacjentów cukierkami i kolorowymi maskotkami.
Akcja „św. Mikołaj” jest przeprowadzana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym od kilku lat. Jej organizatorkami są: Halina Synakiewicz - przełożona pielęgniarek oraz Renata Sówka - pielęgniarka. Co roku szukają one sponsorów skromnych paczek mikołajkowych dla dzieci oraz symbolicznego cukierka dla pozostałych pacjentów Szpitala. W tym roku fundatorem zabawek była Szkoła Podstawowa z Rębielic Królewskich k. Częstochwy. Z przeprowadzonej wśród uczniów tej Szkoły zbiórki, pod hasłem Mikołajkowy prezent dla chorych dzieci, udało się zgromadzić maskotki, przybory do malowania i inne zabawki.
Z kolei dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Częstochowie w ramach Mikołaja zaprezentowały najmłodszym pacjentom program artystyczny. Bajka o skrzacie, w której mali aktorzy wystąpili w różnorodnych i wielobarwnych strojach, przyciągnęła do szpitalnej świetlicy wielu młodych widzów. Dzięki temu nawet pobyt w szpitalu nie przeszkodził najmłodszym w świętowaniu tego radosnego dnia.

Marta Bilonowicz-Hutna

... w Ognisku Wychowawczym

Tak 6 grudnia śpiewały dzieci w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie, z niecierpliwością oczekując na św. Mikołaja. Spotkanie ze Świętym poprzedziła Msza św. roratnia. Niecodziennego Gościa powitała grupa podopiecznych Parafialnego Ogniska Wychowawczego. Młodzi artyści przygotowali dla Świętego specjalny program artystyczny. W radosnej atmosferze św. Mikołaj przystąpił z całym majestatem do obdarowywania dzieci. Wszystkim, którzy podchodzili po podarunek, towarzyszyła lekka niepewność, bo św. Mikołaj zadawał dociekliwe pytania. Nikt jednak nie odszedł z pustymi rękami, a niektórzy otrzymali zadanie na cały rok - solidną poprawę, bo w przyszłym roku zamiast prezentu mogą otrzymać... rózgę.
Św. Mikołaj rozdał 200 prezentów. W przygotowanie podarunków dla dzieci włączyły się wspólnoty parafialne.

Mira Bodak

... w Caritas

W tym roku Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przeznaczyła na upominki od św. Mikołaja 7 tys. zł. Święty odwiedził parafie: pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kawodrzy, św. Wojciecha, Świętej Rodziny, św. Stanisława Kostki, Matki Bożej Zwycięskiej, św. Stanisława na Błesznie, św. Józefa na Rakowie i Świętego Krzyża, a także przytuliska: im. św. Brata Alberta przy ul. Krakowskiej 80 oraz Dom Dobroczynności im. św. Królowej Jadwigi przy ul. Staszica. Wybór tych właśnie miejsc - jak wyjaśnia dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. prał. Stanisław Iłczyk - był jak najbardziej przypadkowy, w przyszłym roku będą to inne parafie. W wielu kościołach dzieci uczestniczyły wcześniej w Mszach św. roratnich.
Myliłby się ten, kto by sądził, że w tego typu akcji biorą udział rzesze chętnych do pomocy. Niestety, brakuje sponsorów. Duże firmy nie odpowiadają na apele z prośbą o pomoc, zmniejszyła się też liczba sponsorów indywidualnych. Jeśli tacy się już znajdą, są to najczęściej ludzie mało zamożni. Mimo apeli o pomoc, odzew jest niewielki. Najczęściej w akcję włączają się ruchy lub stowarzyszenia działające przy parafiach.
Caritas ufundowała także bilety dla 900 dzieci. 16 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej dzieci będą mogły obejrzeć film pt. Ekspres polarny.
Do końca roku zostało już niewiele czasu, a przed nami jeszcze dwie duże akcje: sprzedaż świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także Wigilie dla osób samotnych i bezdomnych w ośrodkach pomocy i na stołówkach prowadzonych przez parafie.
Przed Świętami Bożego Narodzenia Caritas rozda 2 tys. paczek z żywnością dla osób najbardziej potrzebujących. Paczki wydawane będą w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Renata Zaraś

... u św. Jakuba

Wbrew utartym zwyczajom, św. Mikołaj w Akcji Katolickiej przy parafii św. Jakuba w Częstochowie był nie tylko okazją do zabawy i rozdawania paczek ze słodyczami, ale przede wszystkim spotkaniem parafialnej rodziny z udziałem dzieci. Kulminacyjnym punktem uroczystości stała się wspólna modlitwa dzieci, rodziców, dziadków i opiekunów przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Wręczenie prezentów poprzedziło widowisko mikołajkowe w wykonaniu dzieci, przygotowane pod kierunkiem s. Christelli - nazaretanki, miejscowej katechetki, która doskonale wcieliła się w rolę Śnieżynki. Dzielnie pomagała ona „Starszemu Aniołowi”, do złudzenia przypominającego ks. Jacka Gancarczyka. Były wspólne śpiewy, radość i oczekiwanie na wizytę św. Mikołaja.
Organizatorami imprezy była Akcja Katolicka na czele z prezesem Jerzym Gawrońskim oraz proboszcz parafii ks. prał. Józef Franelak. Wiele wysiłku w przygotowanie paczek włożyły członkinie AK na czele z Krystyną Kurzak.
Trzeba zaznaczyć, że akcja „św. Mikołaj” w tej parafii odbyła się bez sponsorów. Środki finansowe na zakup paczek złożyli do specjalnych puszek członkowie wspólnoty parafialnej. Były to dary serca, czasem przysłowiowy „wdowi grosz”. Z małych ofiar powstało wielkie dobro, z którego w tym roku skorzystało ponad 200 dzieci ze śródmieścia.
Tegoroczny św. Mikołaj był doskonałym świadectwem wiary i katechezą dla dzieci i rodziców. Słowa wspólnie śpiewanej piosenki: „Mikołaj jest od tego, aby cieszyć się, aby bawić się, aby uczyć miłości drugiego”, dzieci zaniosły do swoich domów, pamiętając, że św. Mikołaj to przede wszystkim spotkanie z Bogiem.

Wojciech Mścichowski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekord frekwencyjny polskich pielgrzymów w Fatimie

2024-12-31 17:40

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

polscy pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 22,2 tys. pielgrzymów z Polski przybyło w 2024 r. do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowo-zachodniej Portugalii - przekazał rektorat tego jednego z najpopularniejszych na świecie miejsc kultu maryjnego.

Jak powiedziała PAP szefowa biura prasowego sanktuarium Patricia Duarte, Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii. Wyprzedzili ich jedynie Hiszpanie.
CZYTAJ DALEJ

Na ten Nowy Rok

Niedziela przemyska 51/2002

Krzysztof Świderski

W Nowy Rok od świtu po kolędzie chodzą "szczodraki-szczodroki" składając mieszkańcom życzenia pomyślności, dostatku i zdrowia. Kiedyś gospodynie obdarzały ich małymi bułeczkami - "szczodrokami" wypiekanymi z pszennej mąki. Starsi chłopcy chodzili po kolędzie z "drobami" (okolice Sieniawy). Przebierali się w kożuchy odwrócone włosiem na zewnątrz lub okręcali się słomianymi powrósłami. Na twarze zakładali malowane maski. Często kolędowali w towarzystwie muzykantów. Obdarowywano ich miarką zboża lub drobnymi kwotami pieniężnymi. "Szczodroki" i "droby" śpiewali kolędy i składali rymowane życzenia: "Na szczęście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok. Oby wam się urodziła kapusta i groch, Ziemniaki jak pniaki, Reczki pełne beczki. Jęczmień, żyto, pszenica i proso, Żebyście nie chodzili gospodarzu boso". Dawniej we wsi Nienadowa po szczodrokach chodzili dwaj parobcy przebrani za stary i nowy rok. Inscenizowali oni odejście starego i przybycie nowego roku, posługując się następującym tekstem: Stary rok: "Jestem sobie starym rokiem, Idę do was smutnym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Nowy rok potwierdzał to słowami: "Jestem sobie nowym rokiem, Idę do was śmiałym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Wynagrodzeni podarkiem lub poczęstunkiem śpiewali: "Wiwat, wiwat, już idziemy, Za kolędę dziękujemy. Przez narodzenie Chrystusa Będzie w niebie wasza dusza". Natomiast we wsi Słonne z życzeniami po szczodrokach chodziły dzieci i zbierały datki na ołówki szkolne. Z życzeniami po domach chodzili też starsi gospodarze, rozrzucając po podłodze ziarno pszenicy, owsa jęczmienia, co miało zapewnić im urodzaje. My także nie zapominajmy o noworocznych życzeniach. Niech "szerokim strumieniem" płyną z naszych serc.
CZYTAJ DALEJ

Od dziś można składać wnioski do ZUS o rentę wdowią

2025-01-01 11:30

[ TEMATY ]

płatność

Adobe Stock

Od 1 stycznia można składać wnioski do ZUS o rentę wdowią. Nowe przepisy oznaczają dla wdów i wdowców możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca 2025 r.

Rentę wdowią mogą otrzymać kobiety mające co najmniej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, pozostający do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję