Reklama

Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kołczewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Wolin
Siedziba parafii: Kołczewo, ul. Zwycięstwa 22 B
Liczba wiernych: 1 350
Proboszcz: ks. Andrzej Iwaniuk SDS
Inni księża: ks. Artur Kochmański SDS (katecheta), brat Ryszard Kasprzak SDS (zakrystianin, gospodarz domu)
Kaplice: Sierosław, Łuskowo, Domysłów
Wspólnoty: Żywy Różaniec (1 róża), Rada Parafialna, scholka, grupa młodzieżowa, Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, Zespół Synodalny, Parafialny Zespół Caritas, ministranci (20)
Czasopisma: „Salwator”, „Niedziela” (5 egzemplarzy)

Wieś Kołczewo położona jest 13 km na północ od Wolina, na północno-wschodnim brzegu jeziora Kołczewo. Prowadzi przez nią droga wiodąca ze Świnoujścia do Kołobrzegu.
Trwałe osadnictwo sięga tu kultury łużyckiej z epoki brązu. Później, w IX-XII wieku zasiedlali teren Wolinianie. Na bazie tego wczesnośredniowiecznego osadnictwa powstała wieś, pierwszy raz wymieniona w źródłach w 1311 r. Zapisana jest pod nazwą „Koltzowe” i „Coltzow”. W 1492 r. wspomniany jest proboszcz Detlevus Goerz. Wieś mająca charakter rybacko-chłopski od średniowiecza do 1939 r. należała do miasta Wolin.
W opracowaniu Brüggemana z 1779 r. czytamy: „Kołczewo (...) ma jednego kaznodzieję (...) posiada ponadto kościelnego, wdowi dom kaznodziei, jednego parobka kaznodziei (...) kościół macierzysty należący do synodu wolińskiego (...). Tutejsi chłopi oddają do kapituły katedralnej w Kamieniu dziesięciny w zbożu”.
W XV wieku na wzgórzu w południowej części wsi wybudowano murowany kościół. Był on używany do 1857 r. W 1859 r. zabezpieczony został jako trwała ruina. Tak przetrwał do lat 60. XX wieku, kiedy to został rozebrany.
Od 1835 r. społeczność wsi podejmowała starania o nowy kościół. Problemem było pozyskanie działki pod budowę. Nabyto ją, znacznie przepłacając, za kwotę 600 talarów. W 1887 r. ruszyła budowa świątyni. 28 sierpnia 1858 r. poświęcono krzyż na skończonej wieży. Pastorem był wówczas Emil, Herman, Teofil, Teodor, Fryderich Harnisz. W tym też roku za 929 talarów sprawiono organy zamówione w firmie B. Grünberga w Szczecinie. Fakty z historii budowy kościoła zawdzięczamy dokumentacji znalezionej w wieży podczas jej remontu.
Kościół stoi w południowej części wsi, przy skrzyżowaniu dróg. Był otoczony cmentarzem, który zlikwidowano w 1972 r. Budynek plebanii, zbudowany w 1972 r., zlokalizowany jest po stronie południowej kościoła. Po północno-wschodniej stoi „Kalikstówka” - Dom Rekolekcyjny Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań. Po północnej stronie stoi na postumencie oszklona i oświetlona figura Matki Bożej.
Kościół jest orientowany, usytuowany na wzgórzu. Wzniesiony został z cegły, na kamiennym fundamencie. Założony został na planie prostokąta mającego długość 24,8 m. Prezbiterium jest jednoprzęsłowe, zamknięte trójbocznie, o długości 8,8 m. Kwadratowa wieża o bokach 4,4 m wznosi się od zachodu. Po obu stronach prezbiterium znajdują się dwa prostokątne w rzucie pomieszczenia - w południowym znajduje się zakrystia. W środku ściany północnej jest prostokątna kruchta. Bryła korpusu zwarta, opięta dwuskokowymi skarpami, przykryta jest dachem dwuspadowym (od wschodniej i zachodniej - zamknięta jest schodkowymi szczytami). Prezbiterium, niższe od korpusu, przykryte jest dachem wielospadowym, przybudówki przy prezbiterium przykrywają osobne daszki dwuspadowe. Wieża jest trzykondygnacyjna, zwieńczona stożkowym hełmem.
Wnętrze jest jednoprzestrzenne. Prezbiterium przykrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe, do korpusu otwiera się ono szeroką, ostrołukową arkadą. Nawa główna przykryta jest stropem drewnianym. Przy ścianie zachodniej umieszczona jest empora organowa. Wprowadza na nią dwoje schodów.
Wyposażenie kościoła w większości jest z XIX wieku (ambona, chrzcielnica, 3 świeczniki wiszące - są bardzo rozbudowane, wieloramienne, oraz lichtarze). Wyjątek stanowi późnobarokowy krucyfiks z końca XVIII wieku zawieszony w przejściu wieży. W latach 1991-97 kościół otrzymał nowe witraże. Ich wykonawcą był Krzysztof Mazurkiewicz. Te w prezbiterium przedstawiają Chrystusa Dobrego Pasterza. Malowidła w prezbiterium w czterech wnękach przedstawiają sceny z życia patronki kościoła - św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wykonał je artysta malarz Kołodziejczyk. On też jest twórcą ołtarza głównego, w którego centrum, wśród elementów metaloplastyki, znajduje się obraz Matki Bożej. Ołtarz soborowy wykonał Jan Naumuk z Sierosławic. Witraże w głównych oknach przedstawiają symbole 7 sakramentów. Na chórze w 4 oknach przedstawione są parami następujące postaci: bł. Karolina Kózkówna i św. s. Faustyna Kowalska, św. Otton z Bambergu i św. Wojciech, Franciszek Maria Jordan, założyciel Salwatorianów, i Papież Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe i św. Albert Chmielowski. W przedsionku wieży umieszczono postać św. Katarzyny, w ścianach bocznych - święci: Hubert i Izydor.
Kościół poświęcono 5 maja 1946 r. „Kołczewo po II wojnie światowej było filią Międzyzdrojów” - odnotowano w kronice parafialnej. „Z Międzyzdrojów dojeżdżał ks. Jaworski, autochton berlińczyk, po nim ks. Hanusewicz, wilnianin, za jego kadencji zbudowano ołtarz główny. Po nim jeden rok był ks. Troneczek, ks. Wiktor Skóra, ks. Majewski (usunął z kościoła balkony)”. Od 1959 r. bp Wilhelm Pluta powierzył Kołczewo Towarzystwu Boskiego Zbawiciela, czyli Księżom Salwatorianom. „Pracowali tu dalej księża: Zajda, Kosek, Gwalbert Musiolik, najdłużej Henryk Kapnik, w 1968 r. ks. Kalikst Duńko”.
Parafię erygowano 25 kwietnia 1973 r. Proboszczami w kolejności byli następujący księża salwatorianie: Kalikst Podlesicki (1973-78), Józef Zmełty (1978-81), Stanisław Diakow (1981-84), Józef Kobos (1984-89), Jan Karwath (1989-99), Zdzisław Tokarski (1999-2002).
Od 1 lipca 2002 r. proboszczem jest ks. Andrzej Iwaniuk. Ksiądz Proboszcz pochodzi z Dolnego Śląska, spod Gliwic. W 1987 r. wstąpił do nowicjatu Księży Salwatorianów. Po ukończeniu studiów w 1994 r. został wyświecony w Trzebini przez kard. Franciszka Macharskiego. Pracował jako wikariusz w Dobroszycach k. Oleśnicy (1994-98) oraz w Warszawie na Mokotowie, w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela.
„Utworzona w 1973 r. parafia uległa w dalszych latach terytorialnemu zmniejszeniu - opowiada Ksiadz Proboszcz. - Samodzielne parafie utworzono w Międzywodziu w 1987 r. oraz w Wisełce w 1992 r. Dziś parafia Kołczewo obejmuje 11 miejscowości.
Niedzielną Eucharystię sprawujemy w kościele parafialnym o godz.: 9.00, 11.00 i 18.00 (19.00 w sezonie letnim). W kaplicach Msza św. sprawowana jest: w Sierosławiu o godz. 9.00, w Łuskowie o godz. 10.00 i w Domysłowie o godz. 12.00. W dni powszednie Mszę św. odprawia się tylko w kościele parafialnym. Raz w miesiącu, w pierwszy piątek, Msza św. odprawiana jest w Sierosławiu o godz. 17.00.
W Kołczewie istnieje Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego (186 uczniów). Do gimnazjum mieszczącego się w Sierosławiu uczęszcza 100 uczniów. Prowadzę katechezę w klasach 0 - V (18 godz.), ks. Artur w klasie VI (4 godz.) oraz w gimnazjum (12 godz.).
W «Kalikstówce» latem odbywają się 3 turnusy salwatoriańskich rekolekcji powołaniowych dla chłopców, sprofilowanych (szkoły podstawowe, gimnazja, licea, studia). W czerwcu jeździmy do Lednicy k. Gniezna na Spotkania Młodych. W swojej pracy duszpasterskiej ciągle szukam sposobu dotarcia do moich parafian, pogłębienia ich pobożności, zachęcenia do większej gorliwości w wypełnianiu praktyk religijnych. Ufam, że z czasem przyniesie to upragnione owoce” - wyznaje Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czemu służy ten cały szum?

2024-11-13 08:44

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Jeden obóz polityczny rozpoczął reset z Rosją, ten drugi był przeciwny, przez co oskarżany był o „rusofobię”. Tym jednym zdaniem można byłoby podsumować sytuację ostatniego ćwierćwiecza, ale jak widzimy – nie jest to wcale takie proste. Rzeczywistość, która dla ludzi uczciwie obserwujących co się działo przez te lata – odwracana jest do góry nogami, tak usilnie i z takim uporem, że trzeba sobie spróbować odpowiedzieć na kluczowe pytanie „dlaczego?”

Głośno jest ostatnio o występie Grzegorza Rzeczkowskiego w TVP w likwidacji, czyli telewizji, która zgodnie z uchwałą nowej władzy z 19 grudnia miała być obiektywna, łącząca, nie dzieląca i tolerancyjna. Jak jest – widzimy każdego dnia, ale są takie momenty, że telewizja rządowa prowadząc swoją rytualną wojnę z Kościołem Katolickim, czy prawicą przekracza granice walki politycznej i wchodzi na obszary działań szkodliwych dla interesów państwa polskiego. Otóż wspomniany Rzeczkowski to autor artykułów i książek, które sprowadzają się do próby zrobienia z Prawa i Sprawiedliwości ruskiej agentury.
CZYTAJ DALEJ

Ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła procesja zawierzenia

- Bądźmy świadkami Boga nie tylko poprzez słowa - zachęcał wiernych biskup Marek Solarczyk w czasie Mszy świętej celebrowanej w Bazylice mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W trakcie Eucharystii ponowiono zawierzenie skarżyszczan swojej Patronce. Przed liturgią ulicami miasta z kościoła NSJ do sanktuarium maryjnego przeszła procesja zawierzenia, w trakcie której wierni nieśli wizerunek MB Miłosierdzia.

- Modlimy się za miasto. Dobrze wiemy, że jest to bogactwo każdego, kto dziś tutaj mieszka. Jest to bogactwo ludzkich duchowych darów, które ukształtowały tę wspólnotę. Towarzyszy nam również ufność, że Maryja jest naszą opiekunką, nauczycielką, orędowniczką - mówił ordynariusz Kościoła radomskiego witając zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws. lekcji religii

2024-11-13 19:13

[ TEMATY ]

religia

bp Damian Muskus

religia w szkołach

Mazur/episkopat.pl

Według informacji "Gazety Wyborczej", podczas ubiegłotygodniowego spotkania przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski ws. lekcji religii w szkole biskupi zaproponowali szefowej MEN Barbarze Nowackiej kompromisowe propozycje w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach.

Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, biskupi zaakceptują ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo pod warunkiem, że zmiana ta wejdzie w życie dopiero od 2026 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję