Organizatorem wyjazdu był Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brańsku z prezes Krystyną Kuczyńską na czele.
„Nasz Oddział jest niewielki, skupia niespełna 80 członków, ale to nie znaczy, że nic się u nas nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Staramy się robić wokół siebie dużo «zamieszania»” - mówi z humorem prezes K. Kuczyńska. „Już w ubiegłym roku starannie przygotowaliśmy się do obchodów jubileuszu organizacji związkowej. Nasi członkowie, historycy, opracowują monografię Oddziału i wiem, że będzie to bardzo ciekawy materiał historyczny i wspomnieniowy. Czynnie włączyliśmy się do obchodów organizowanych przez Podlaski Okręg ZNP, m.in. opracowujemy biogramy zasłużonych działaczy związkowych. Bierzemy również udział w konkursie na wspomnienia” - dodała Pani Prezes.
Wyjeżdżaliśmy z Brańska z nadzieją na wiele wrażeń. Mimo wczesnej pory i niezbyt ciepłego poranka niewielu pasażerów próbowało nadrobić senne zaległości. Większość jechała po raz pierwszy do miejsc, które są nam bliskie z racji religii, historii i wielu innych dziejowych wydarzeń.
Gościem podczas wycieczki był prezes Podlaskiego Okręgu ZNP Andrzej Todorski. W ramach rewanżu za zaproszenie go do udziału w wyjeździe zorganizował on dla całej grupy wspaniały bigos z kiełbaskami, którego niepowtarzalny smak jeszcze do dziś wspominamy.
Wczesnym popołudniem dotarliśmy do Wilna. Na większości uczestników wycieczki wywarło ono ogromnie pozytywne wrażenie. Zaraz po zakwaterowaniu rozpoczęliśmy wędrówkę po zaułkach i zakamarkach miasta. Tu, na każdym kroku czuło się dawny i nowy powiew polskości. Na około 550 tys. mieszkańców Wilna 20% stanowią Polacy.
Naszym przewodnikiem był Paweł Giedroyć, emerytowany nauczyciel. Dzięki jego erudycji i wspaniałej wileńskiej polszczyźnie otrzymaliśmy ogromną porcję wiedzy, zobaczyliśmy najpiękniejsze zakątki w mieście, które z roku na rok staje się coraz piękniejsze i powraca do dawnej świetności.
Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, prezes A. Todorski odznaczył w imieniu Ministra Edukacji i Sportu Krystynę Kuczyńską Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W niedzielę udaliśmy się na Rossę - cmentarz wileński, będący jedną z najważniejszych polskich nekropolii. Cmentarz ten założony i rozplanowany został na wzgórzach w 1769 r. Od XIX w. jest główna nekropolią Wilna. Pochowani są tu m.in.: E. Słowacki, Wł. Syrokomla, F. Smaglewicz, A. Wiwulski, J. Lelewel, Matka J. Piłsudskiego (i Serce Syna). Znajdują się też tu groby żołnierzy z 1919 r. i z 1944 r. z Akcji „Burza”.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Trokach, który po gruntownej renowacji jest perłą wśród zabytków na Litwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu