„Tam, gdzie dzieli się po bratersku, rośnie nadzieja”
(Phil Bosmans).
Otwarte drzwi
Reklama
Oratorium dla dzieci i młodzieży w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie rozpoczęło pracę w październiku 2001 r. Przez 3 lata działało jako filia przemkowskiego Oratorium im. P. G. Frassattiego. Nowe oratorium zorganizowano w budynku dawnej stołówki Zakładów Metalurgicznych, który został użyczony parafii. Od 1 listopada oratorium stało się samodzielną, niezależną jednostką i przyjęło imię św. Faustyny Kowalskiej. „Od początku nasze oratorium było miejscem, do którego przychodzili i młodzi, i starsi. Działamy na zasadzie «otwartych drzwi» - mówi Stanisława Więckowska, dyrektor placówki. - Przychodzą do nas dzieci, które ukończyły 7 lat i to jest dolna granica wieku, natomiast górnej granicy nie wprowadziliśmy. Dlatego każdy, kto ma chęci i czas, może tutaj przyjść i spędzić ciekawie czas. Proponujemy uczestnikom różne zajęcia i nikogo do niczego nie zmuszamy, każdy wybiera to, na co ma ochotę. Największym powodzeniem cieszą się zajęcia sportowe. Dysponujemy dużymi pomieszczeniami, gdzie można ćwiczyć i rozgrywać turnieje sportowe. Bardzo popularny stał się turniej tenisowy, który organizujemy z uwzględnieniem grup wiekowych. Młodzi odpowiedzialni są np. za organizację dyskotek. Sami wszystko przygotowują i czuwają nad porządkiem. Należy ich tylko odpowiednio do tego zmotywować i przejmują inicjatywę, wykonując większość zadań. Pomalowali również sale, korytarze i drzwi oratorium, wykonują też wszystkie drobne prace remontowe. Już dziś wiemy, że jak sami coś zrobią, to pilnują i dbają, by wszystko było dobrze. I tak jest z pożytkiem dla wszystkich”.
Nowe dzieło
Świetlica profilaktyczno-wychowacza Parafialnego Zespołu Caritas rozpoczęła działalność w październiku. „Głównym założeniem realizowanym przez nas jest przede wszystkim zorganizowanie dzieciom czasu wolnego oraz zapewnienie bezpiecznej zabawy - podkreśla Bogumiła Wantuch, kierownik świetlicy - a wszystko to odbywa się w miłej atmosferze”. W zajęciach świetlicowych uczestniczy na razie 22 dzieci, jednak docelowo jest tu miejsce dla 25. Wolontariusze towarzyszący dzieciom to w większości członkowie Parafialnego Zespołu Caritas, ale pomocą służą również nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2, którzy odrabiają z dziećmi lekcje i pomagają im w nauce. Z zajęć organizowanych w świetlicy korzystają dzieci pochodzące z ubogich rodzin, które mają tu również zapewnione dożywianie. Oprócz typowych zajęć świetlicowych dzieci uczestniczą też w zajęciach sportowych. Świetlica w Przemkowie jest 54. świetlicą profilaktyczno-wychowawczą działającą w ramach Środowiskowej Sekcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na recz Dzieci i Młodzieży „Pomoc”.
Jeden cel
Oratorium i świetlica istniejące w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie pomimo tego, że są odrębnymi placówkami, służą miejscowym dzieciom i młodzieży, blisko ze sobą współpracując. Wzajemna pomoc jest potrzeba tak jednej, jak i drugiej stronie. Oratorium zimą nie jest ogrzewane i do tej pory na ten czas ograniczało swoją działalność. W tym roku dzięki świetlicy, która dysponuje dwoma ogrzewanymi salami, dzieci uczęszczające na co dzień do oratorium mogą korzystać z zajęć i dożywiania w świetlicy. Świetlica natomiast nie ma sali, w której dzieci mogłyby ćwiczyć czy grać piłkę. Takie pomieszczenia posiada oratorium. Dzieci z obu placówek wspólnie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, a w styczniu świętować będą Dzień Babci i Dziadka. To dopiero początek współpracy. Radości płynącej z zaangażowania ludzi w dobre dzieła nie kryje proboszcz parafii - ks. kan. Mirosław Werłos. „Cieszę się, że coś się tu dzieje, że ludzie chcą jeszcze służyć Panu Bogu i ludziom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. To oni przecież najbardziej potrzebują dobra, piękna i ciepła, życzliwości i szczerości, a przede wszystkim autentyczności. Jeśli inicjatywa wychodzi od dołu - od ludzi, to trzeba ich posłuchać, a Pan Bóg pomoże, żeby to wszystko jakoś ogarnąć. Wtedy znajdą się siły, znajdą się ludzie wielkiego serca, którzy będą chcieli pomóc i zaangażować się”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu