Błękitna Trzynastka, trójka dzieci przebranych za Pastuszków, dziewczynka w bieli – symbolizująca Anioła z Fatimy – niosąca w procesji koronę Maryi i chłopiec z różańcem na poduszce – tak wyglądała procesja w czasie Nabożeństwa Fatimskiego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin na Kruczej.
Tradycja Nabożeństw Fatimskich w kościele na Kruczej sięga 2012 r., ale to, które odprawiono w niedzielę 13 maja w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu (Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin) było szczególne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po pierwsze rozpoczęło zaplanowany w tym roku cykl Nabożeństw Fatimskich w intencji Ojczyzny z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Sprawy Ojczyzny są dla nas w tym roku na pierwszym planie. Wszystkie relikwie polskich świętych i błogosławionych, które znajdują się w naszym sanktuarium, w czasie Nabożeństw Fatimskich będziemy szczególnie eksponować i zapraszamy, na Kruczą, do wspólnej modlitwy – mówi proboszcz parafii, o. Marek Augustyn. We wprowadzeniu do Nabożeństwa podkreślił, że w sposób szczególny modlitwą będą otoczeni Polacy, ci mieszkający w kraju i zagranicą. Modlitwa będzie zanoszona przez wstawiennictwo świętych patronów – Polaków, którzy już osiągnęli chwałę i radość Nieba
Reklama
Po drugie do grona świętych i błogosławionych, tak chętnie zapraszanych i czczonych w parafii w relikwiach, dołączyli błogosławieni Karolina Kózkówna i Jerzy Popiełuszko. W uroczystej procesji relikwiarze wnieśli do świątyni parafianie.
O. Marek Augustyn, proboszcz parafii mówił w rozmowie z wrocławską Niedzielą, że relikwie Błogosławionych zostały przywiezione z kurii w Białymstoku – ks. Jerzego – i z Sanktuarium w Zabawie – Karoliny Kózkówny. Podkreślał, że biskup tarnowski z radością odpowiedział na wystosowaną przez parafię prośbę o relikwie Karoliny. – Mamy św. Joannę Berettę Mollę w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin, nie mogło zabraknąć Dziewczyny, która tak pięknie, choć w dramatycznych okolicznościach udowodniła, że czystość jest prawdziwą cnotą i trzeba o nią walczyć – mówił o. Augustyn.
Reklama
Nabożeństwo rozpoczął Różaniec z odczytaniem próśb parafian, po nim wniesiono relikwiarze Błogosławionych, a następnie modlono się we wspólnej Eucharystii. Mszę św. sprawował ks. prał. Jan Suchecki, dziekan dekanatu Wrocław- Śródmieście. W homilii przypomniał historie objawień Matki Bożej w Fatimie i poprowadził słuchaczy śladami Pastuszków. Przypomniał spotkania Dzieci z Maryją, cytując fragmenty ich rozmów, zadawane pytania i sprawy, które z Nią omawiali. - Jak będzie w Niebie? – takie pytanie dzieci zadały Matce Bożej, ale myślę, że ono koresponduje także z dzisiejszą uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego – mówił ks. Suchecki. Maryja w taki sposób udzieliła dzieciom odpowiedzi, że rozmowa przekształciła się w ważną katechezę. Dzieci dopytywały kto będzie w Niebie, kto już tam dotarł i czy one mają szansę tam trafić. To pytanie, które i my w jakiś sposób, sobie zadajmy – mówił kaznodzieja.
Nabożeństwo i świętowanie rocznicy objawień fatimskich zakończyła procesja wokół kościoła.