Nawiedzenie w Kosarzewie rozpoczęło się powitaniem i uroczystą Mszą św. w dniu 17 listopada br. Po Apelu Jasnogórskim nastąpiło całonocne czuwanie z Mszą św. o północy. Ostatnie godziny spotkania z Matką były przeplatane czuwaniem mieszkańców wiosek należących do parafii.
Matka Boża została przyjęta w kosarzewskiej wspólnocie po raz pierwszy. Do tego faktu nawiązywał w homilii bp Mieczysław Cisło, który przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej święty czas nawiedzenia. „Chcemy dziś, z Maryją, wyśpiewać wdzięczność Bogu za wierność Kosarzewa przez wszystkie dziesięciolecia XX w., za trwanie w wierności wokół Piotra naszych czasów - Jana Pawła II” - mówił Ksiądz Biskup. „Dzisiaj, kiedy wpatrujemy się w oblicze Maryi Zwycięskiej, nie możemy nie podziękować Bogu za odzyskaną wolność”. Dziękując za „26 lat pontyfikatu Jana Pawła II, który odmienił świat” oraz dar kosarzewskiej parafii, która „tętni życiem wspólnoty wiary”, bp Cisło mówił: „Chcemy korygować nasze życie, żeby stawało się coraz pełniejsze i coraz bardziej sensowne w Bogu. Dlatego tak bardzo potrzebna jest Matka, która niesie w dłoniach Jezusa Chrystusa. Ona dziś, tak samo jak w Kanie Galilejskiej, mówi: Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn (por. J 2, 5). Taka jest bowiem rola Maryi - prowadzić dzieci do Jezusa - Zbawiciela świata”.
Szczególna Msza św. rozpoczęła się 18 listopada br. o godz. 12.00. Przygotowano ją specjalnie z myślą o matkach z dziećmi. Mimo fatalnej pogody, w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zgromadziło się kilkadziesiąt kobiet ze swoimi pociechami. Słowa Ojca Paulina z Jasnej Góry napełniały ich serca otuchą. Mówił bowiem, że w czasach tak trudnych dla rodziny nie tylko warto, ale należy ją zakładać. Dzieci - gaworząc - aktywnie uczestniczyły w nabożeństwie. Te zakłócające rytm Mszy św. głosy Ksiądz żartobliwie skomentował jako najpiękniejszy śpiew przyszłych solistów. Gdy Kapłan zapowiedział, że nadchodzi szczególny dla maluchów moment osobistego błogosławieństwa, w kościele zaległa całkowita cisza. Po tej uroczystości odbyły się ostatnie godziny czuwania, prowadzone przez mieszkanki Władysławowa. Prowadzące wypełniły je odmawianiem tajemnic Różańca, a następnie śpiewem pieśni maryjnych. Tuż po nich, ostatnią godzinę przed uroczystą Mszą św. kończącą nawiedzenie w Kosarzewie, wypełnił program słowno-muzyczny, wykonany przez najmłodszych parafian.
W bieżącym roku parafia w Kosarzewie przeżywa jubileusz 20--lecia powstania. Erygowana decyzją bp. Bolesława Pylaka 27 października 1984 r. (z przynależnością do dekanatu bychawskiego), otrzymała wezwanie Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Do parafii liczącej ok. 800 wiernych przynależą mieszkańcy Kosarzewa, Kąt, Kosarzewa Dolnego, kol. Kosarzew Górny, Kosarzew Stróża, kol. Lewandowszczyzna, Romanów, Teklin, Urszulin, Władysławowo i Ziunin. Funkcję proboszcza pełni od 2000 r. ks. Jerzy Koma. Pierwsza świątynia w Kosarzewie powstała w 1963 r. z przerobionego budynku mieszkalnego, zakupionego przez ówczesnego proboszcza w Bychawie, ks. kan. Dominika Maja od Andrzeja i Karoliny Krzysiaków. Przypomina to historię pierwszych chrześcijan, których kościoły urządzane były we wnętrzach domów. Ten pierwszy kościół został zamknięty przez władze komunistyczne w 1963 r. pod pretekstem groźby zawalenia. Obecnie w parafii wznosi się dużych rozmiarów nowoczesna, przestronna i jasna świątynia z interesującym wystrojem wnętrza, zbudowana w latach 1982-1983.
Pomóż w rozwoju naszego portalu