Reklama

Wybrana przez Boga...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 8 września br. była szczególnym dniem dla wiernych diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W święto Narodzin Najświętszej Maryi Panny wspominaliśmy Jej ukoronowanie. Do dziś mamy w pamięci tamten piękny, słoneczny wrześniowy dzień, w którym Prymas Polski kard. Józef Glemp nałożył korony na skronie Matki Bożej Opieki z katedry zamojskiej oraz Jej Syna.

Na Rynku Wielkim w Zamościu zgromadziły się liczne rzesze pielgrzymów z naszej diecezji, jak również spoza jej granic. We Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył kard. Józef Glemp, uczestniczyło kilkunastu biskupów z Polski i z zagranicy. W homilii Ksiądz Prymas nawiązał do ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, a w szczególności do nawiedzenia zamojskiej ziemi. Mówił o pięknie przyrody, która nieodzownie łączy się z trudną pracą rolników. W roku przeżywanego Wielkiego Jubileuszu Ksiądz Prymas wezwał do refleksji nad stanem naszej wiary. Podkreślił, że Zamość jest szczególnym miejscem wybranym przez Maryję. Maryja przyjmuje koronę w tych miejscach, gdzie otoczona jest czcią. Pamiętamy ten szczególnie uroczysty moment, gdy w ciszy i skupieniu Prymas Polski w asyście pasterza diecezji - ks. bp. Jana Śrutwy ozdobił koronami wizerunek Jezusa i Matki Najświętszej.

Przed tą ukoronowaną Matką Najświętszą klękaliśmy 8 września br., aby oddać Maryi należną cześć w dniu Jej narodzin. Uroczystej Sumie odpustowej, w której wzięło udział licznie zgromadzone duchowieństwo oraz pielgrzymi z Zamościa i okolic, przewodniczył ks. bp Jan Śrutwa. Słowo powitalne do wiernych zgromadzonych u stóp Matki Bożej Opieki wygłosił ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej: " W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane Matki Bożej Siewnej, w Roku Prymasa Tysiąclecia gromadzimy się w naszej zamojskiej katedrze, w naszym sanktuarium u stóp Matki Bożej Opieki, aby jako pielgrzymi pokłonić się naszej Pani, Królowej Zamościa, Zamojszczyzny i wzywając Jej orędownictwa, prosić o dar odpustu. W tym modlitewnym pielgrzymim znaku pragniemy wyrazić nasze serdeczne dziękczynienie za dar ubiegłorocznej koronacji. Mamy jeszcze świeżo w pamięci ten piękny sobotni dzień, 9 września 2000 r., kiedy to przy licznym pobożnym uczestnictwie wiernych zgromadzonych na Rynku Wielkim naszego miasta Prymas Polski kard. Józef Glemp w asyście Pasterza naszej diecezji przy udziale biskupów i zgromadzonego duchowieństwa dokonał aktu koronacji na prawach papieskich koronami poświęconymi przez Ojca Świętego wizerunku Matki Bożej Opieki z naszej katedry, czczonego od ponad 200 lat. Od tego historycznego wydarzenia mija rok dokładnie jutro. Przez ten czas kaplicę Matki Bożej Opieki nawiedziły setki osób modlących się w różnych intencjach. Pisemne oświadczenia i wota świadczą o wysłuchanych prośbach. Jako proboszcz tego katedralnego sanktuarium pragnę bardzo serdecznie powitać wszystkich czcigodnych pielgrzymów na czele z najdostojniejszym pielgrzymem, czyli Pasterzem naszej diecezji. Jednocześnie wspominając ową historyczną datę, pragnę raz jeszcze podziękować Księdzu Biskupowi za serdeczny wkład w dzieło koronacji. Witam gorąco czcigodnych braci kapłanów, siostry zakonne, pielgrzymów z parafii zamojskich oraz spoza Zamościa, którzy od lat pielgrzymują do katedry, niegdyś kolegiaty. Niech Kochana Matka Boża, Matka Opieki, otuli wszystkich swoim Matczynym płaszczem i wyprosi u swego Syna to, co dla nas najlepsze, dla naszych rodzin, Kościoła i narodu".

Okolicznościową homilię do zgromadzonych w zamojskiej katedrze wygłosił o. Stanisław Kiełbasa, rektor kościoła św. Mikołaja w Zamościu. Ksiądz Rektor wspomniał także dzień minionego roku, kiedy to na skronie Matki Bożej Opieki zostały nałożone korony, a z nimi nasza miłość, wiara i nadzieja minionych kilku wieków. Maryja daje nam odczuć na każdym kroku swoją obecność. Jest zawsze z nami, dlatego mamy Jej za co dziękować. Kaznodzieja ukazał drogę powołania Maryi, podkreślając szczególna rolę Jej rodziców, którzy od początku wiedzieli, że Maryja jest wybrana przez Boga. Maryja jako pierwsza z ludzi znalazła łaskę u Boga. To w Niej człowiek na nowo rozpoznał swoje powołanie, swoją godność. Maryja woła: "Uczyńcie, co wam mówi Syn" (por. J 2, 5). Uczy nas, że wielkość człowieka, jego godność i powołanie to być obrazem Boga odnowionym przez łaskę. Pierwsze zadanie, jakie stawia przed nami Maryja, Matka Boża Opieki, to słuchać Boga, wczytywać się w Jego słowo. Kaznodzieja nawiązał także do Prymasa Tysiąclecia, który wszystko postawił na Maryję. "Nie można pozwolić, aby zaanektowano Matkę Bożą wyłącznie dla nieba i dla ołtarza. Trzeba iść za Jej sugestią i dostrzec Jej wrażliwość na wszystkie nasze ziemskie sprawy, na wszystko, co dzieje się konkretnie dzisiaj na całym świecie we wszystkich ludziach, narodach i Ojczyźnie naszej". Nie wystarczy śpiewać wspaniałe pieśni, spełnić obowiązek uczestnictwa w Eucharystii, czy nawiedzić kaplicę. Trzeba Ją, tak jak uczeń Jan to uczynił, wziąć do siebie. Trzeba kształtować swoje sumienie w zdaniu się na słowo Boże. "Dzisiaj w tej stolicy Maryi chcemy z jednej strony dziękować, ale też poczynić rachunek sumienia, czy słuchamy tej Matki? (...) Nie lękajmy się, ale bądźmy razem (...) Nie można obrazu Maryi pozostawić tylko w tej świątyni... trzeba Ją wziąć do siebie. (...) Łaskawa Matko Boska, zlej na nas łask swych cud, pokornie Ciebie błaga wierny zamojski lud".

Na zakończenie, przed uroczystą procesją wokół świątyni, Ksiądz Prałat ponowił Akt Zawierzenia Matce Bożej odmawiany przed rokiem podczas uroczystości koronacyjnych. "Matko Najświętsza, Królowo Apostołów, zawierzamy Twojej Matczynej Miłości naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. (...) Matko Najświętsza, Matko Kapłanów, weź w swoją opiekę wszystkich kapłanów naszej diecezji... Matko Najświętsza, Pani i Hetmanko, otaczaj swoją serdeczną troską sprawujących władzę w naszych miastach i wioskach. (...) Matko Pięknej Miłości i Królowo Rodzin, Twej Matczynej opiece zawierzamy wszystkie rodziny naszej diecezji. Umacniaj miłość, wierność i jedność małżeńską, wspieraj te rodziny, które borykają się z różnego rodzaju trudnościami, broń rodzącego się życia. (...) Pocieszycielko Strapionych i Królowo Męczenników, polecamy Twemu Matczynemu sercu ludzi chorych i cierpiących, samotnych i opuszczonych oraz tych, którzy się nimi opiekują. (...) Wspomożenie Wiernych, zachowaj od zniechęcenia ludzi ciężkiego trudu rolniczego oraz pracujących w różnych instytucjach i zakładach. (...) Najświętsza Dziewico, czczona w zamojskiej katedrze jako Matka Bożej Opieki, uproś nam wszystkim stałość w wierze i świętość życia. Złącz nas w zgodzie i braterskiej miłości. Matko Odkupiciela, Przemożna Patronko naszej diecezji, wspieraj nas nieustannie, abyśmy przez całe życie szli drogą Bożych przykazań i nie ustawali w pracy nad kształtowaniem naszych serc i sumień".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili taberankulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na Najświętszy Sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję