Swój występ Jerzy Stuhr rozpoczął w saloniku poetyckim częstochowskiego Teatru od prezentacji poezji Rainera Marii Rilke’go. Aktor przyznał, że poezję dla publiczności czyta po raz pierwszy i uczynił to właśnie dla mieszkańców Częstochowy. Wybór tego poety uzasadnił komentując Pieśń karła. Przygotowując się bowiem do wystawienia dramatu Williama Shakespear’a Ryszard III, odnajduje w tym wierszu uzasadnienie, że warto szukać w człowieku dobra, choć jest ono czasem niewidoczne lub zaciemnione złem.
Po prezentacji liryki widzowie spotkali się z Jerzym Stuhrem w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie. Tam, przed projekcją filmu Pogoda na jutro, odbyła się dyskusja z reżyserem. Pytano m.in., jak stworzyć dobry film. „Są trzy tajemnice, tkwiące w stworzeniu dobrego filmu - stwierdził Jerzy Stuhr. - Najważniejszą z nich jest dobry scenariusz. Często mówię moim studentom, że jeśli się pomylą w scenariuszu, to ten błąd będzie się ciągnął do końca. Następną tajemnicą są aktorzy. Bardzo ważne są ich uczucia, energia i ciało. Trzecią jest montaż, który łączy się z celem, jaki założył sobie reżyser robiąc film. Wszystko jest ważne, pamiętajmy jednak, że na samym początku wśród wymienionych rzeczy jest scenariusz. Jako scenarzysta jestem samoukiem. Praca scenarzysty jest trudna, dlatego korzystam z doświadczeń wyniesionych z pracy z Krzysztofem Kieślowskim. Pomagają mi również inni reżyserzy np. Juliusz Machulski”.
W czasie spotkania zapytano aktora o opinię dotyczącą oceny, jaką polscy krytycy wystawili filmowi Pogoda na jutro. Według Gazety Wyborczej zyskał on 3 gwiazdki, czyli ocenę średnią.
„Pogoda na jutro uzyskała nagrodę publiczności na Festiwalu w Denver - stwierdził reżyser. - Film był prezentowany wśród 150 pozycji na tym festiwalu. Zauważenie go przez publiczność i docenienie mówi samo za siebie. Na ten film przyszło 220 tys. ludzi w Polsce. Nic więc nie znaczą oceny krytyków, którzy za pomocą gwiazdek dokonują punktacji, mówiąc widzom czy warto go obejrzeć. Często opinie krytyków są sprzeczne z oceną widzów, którzy oglądają film”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu