Mszę św. koncelebrowali m in. o. Mieczysław Polak – podprzeor Jasnej Góry, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej, ks. Jacek Molka z redakcji „Niedzieli”, o. Bernard Gonska, jezuita ze Szczecina, z Oddziału Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Na Mszy św. zgromadzili się m.in. pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz - redaktor naczelną tygodnika, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, pielgrzymi ze Szczecina oraz dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze.
W homilii ks. Frukacz, nawiązując do zdania w Ewangelii: „Sługa nie jest większy od swego pana”, podkreślił, że „te słowa Jezusa są podstawą naszej służby i dzieł ewangelizacyjnych w Kościele”. - Mówią one o pokorze. Ustawiają one bardzo wyraźnie nasze życie, które ma być oddane Chrystusowi. Sługa nie jest na pierwszym miejscu, ale wszystko czyni dla Pana – mówił ks. Frukacz i dodał: „W każdym dziele ewangelizacji czynimy wszystko w imię Pana, zgodnie z Jego wolą”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Los sługi jest ściśle związany z losem Pana, los ucznia jest związany z losem Chrystusa, naszego Pana. Jako sługa nie mam żadnego wyboru. Jestem powołany, aby służyć, ale to nie ja tak naprawdę będę służył, bo sługa to ktoś kim inni się posługują. Jako sługa nie mogę robić żadnych własnych planów – kontynuował redaktor „Niedzieli”.
- Przeznaczenie sługi jest takie, że odchodzi w cień i nikt nie musi zwrócić uwagi na los sługi. Słowo „sługa” zapisane w języku greckim δοῦλος (dulos) znaczy niewolnik. Czyli muszę mieć świadomość, że pokornie wykonuję to wszystko, co Pan Jezus pragnie. – mówił duchowny.
Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, że „uczeń Chrystusa nie należy do świata, ale należy do Chrystusa”. - Jednak jak nauczał św. Augustyn apostoł i uczeń Pana musi mieć odwagę pobrudzenia sobie nóg brudem tego świata. Musi mieć odwagę zabrudzić sobie nogi, ale czyni to ze względu na Chrystusa i dla Ewangelii. Do uratowania człowieka i zbawienia go, a potem przyprowadzenia do Chrystusa prowadzi czasem droga przez brud świata – mówił redaktor „Niedzieli”.
Kaznodzieja wskazał na wzór Maryi, jako Służebnicy Pana - Maryja uczy nas służby pokornej. Ona jest Służebnicą zasłuchaną w Chrystusa. Przy Jej Niepokalanym Sercu uczymy się służby dla Pana - mówił kaznodzieja.
Reklama
Odnosząc się do innych słów z Ewangelii: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować”, ks. Frukacz podkreślił, że „ te słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii stają się rzeczywistością na świecie”. - W Azji, Afryce, Indiach, Pakistanie, Iraku, Syrii są prześladowani nasi bracia chrześcijanie. Są prześladowani, bo nie chcą być własnością świata, ale chcą należeć do Boga, chcą iść za Jezusem – mówił ks. Frukacz.
Na zakończenie zwracając się do dzieci pierwszokomunijnych ks. Frukacz powiedział: „Macie Jezusa w waszych sercach tak czystych i pięknych. Idźcie z Jezusem przez życie. Zanieście Jezusa w waszych sercach do innych ludzi, do waszych rówieśników, do waszej szkoły i domów rodzinnych”.
W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika.