Reklama

Diecezjalna olimpiada na temat Eucharystii 2004/2005

„Zostań z nami, Panie!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cele

Pogłębienie duchowości eucharystycznej, przybliżenie prawdy o znaczeniu Sakramentu Eucharystii w życiu chrześcijanina i Kościoła oraz kształtowanie postawy jedności, miłości i otwartości na innych; ukazanie przykładów Świętych, którzy w Eucharystii znajdowali siłę na drodze doskonałości. Kształtowanie postaw świadomego i aktywnego udziału w liturgii.

Organizatorzy

Olimpiada odbywa się pod patronatem Biskupa Legnickiego. Organizatorem olimpiady jest Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej i Katolickie Towarzystwo Edukacyjne oraz zespół doradców metodycznych ds. katechezy przy Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym w Legnicy. Patronat medialny nad olimpiadą obejmuje legnicka edycja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasięg

Olimpiada obejmuje swoim zasięgiem szkoły i parafie diecezji legnickiej.

Rodzaje konkursów

Reklama

W ramach olimpiady podejmowane są następujące rodzaje i formy konkursów:
plastyczny - dla uczniów w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
literacki - dla uczniów w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
bibliograficzny - dla uczniów szkół gimnazjalnych
radiowy - dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
multimedialny - dla uczniów szkół średnich i ponadgimnazjalnych
prasowy - dla czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem udziału
- w konkursach: plastycznym, literackim, multimedialnym i radiowym jest przygotowanie pracy konkursowej oraz przysłanie jej pod podany adres w wyznaczonym terminie;
- w konkursie prasowym - udzielenie pisemnych odpowiedzi na pytania konkursowe i przesłanie ich pod podany adres w wyznaczonym terminie;
- w konkursie bibliograficznym może uczestniczyć każdy uczeń szkoły gimnazjalnej.
Komisje oceniające prace w poszczególnych konkursach powoływane są przez organizatorów.
Koszty przygotowania i dostarczenia pracy na konkurs ponosi uczestnik.
Prace konkursowe nie będą zwracane uczestnikom.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia prac podczas transportu.
Laureaci poszczególnych konkursów otrzymają ufundowane przez organizatorów nagrody.

Konkurs plastyczny

1. Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez ucznia indywidualnej pracy plastycznej na jeden z poniższych tematów:
- Moje uczestnictwo w Eucharystii.
- Eucharystia w moim życiu
- Ojciec Święty sprawuje Eucharystię.
2. Praca musi być twórcza, dotychczas niepublikowana i nienagradzana na innych konkursach.
3. Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną.
4. Dopuszczalny format prac: A4 i A3.
5. Prace z dopiskiem „Konkurs plastyczny” należy przesyłać w terminie do końca lutego 2005 r. pod adresem:
1. Legnica, parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, 59-220 Legnica, ul. Tulipanowa 1a - dla uczestników z dawnego województwa legnickiego
2. Jelenia Góra, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, 58-500 Jelenia Góra, ul. Morcinka 8a - dla uczestników z dawnego województwa jeleniogórskiego.
6. Komisja przy ocenie bierze pod uwagę: zgodność z nauką Kościoła i przepisami liturgicznymi, czytelność tematu, oryginalność interpretacji, wartość artystyczną, estetykę wykonania pracy.
7. Każdą pracę należy podpisać, podając imię i nazwisko, klasę i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
8. Koszty przygotowania i dostarczenia pracy na konkurs ponosi uczestnik.
9. Prace konkursowe nie będą zwracane uczestnikom.
10. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia podczas transportu.
11. Rejonowa Komisja wyłania najlepsze prace (po jednej z każdej kategorii wiekowej) i przesyła wraz z protokołem do Referatu Katechetycznego w terminie do końca marca 2005 r.
12. Laureaci zostaną listownie powiadomieni o terminie i miejscu wręczenia nagród.
13. Wybrane prace laureatów (bez prawa do honorarium) mogą zostać opublikowane na internetowej stronie Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej.

Konkurs literacki

1. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy literackiej w dowolnej formie (opowiadanie, szkic literacki, kartka z pamiętnika, utwór poetycki, scenariusz teatralny) na jeden z poniższych tematów:
- Eucharystia w moim życiu
- Eucharystia sakramentem jedności i miłości
- Zapraszam Cię na niedzielną Eucharystię, ponieważ...
2. Prace nie mogą przekraczać 6 stron maszynopisu (A4).
3. Praca musi być twórcza, dotychczas niepublikowana i nienagradzana na innych konkursach literackich.
4. Prace z dopiskiem „Konkurs literacki” należy przesyłać do końca lutego 2005 r. pod adresem jak w konkursie plastycznym.
5. Komisja przy ocenie bierze pod uwagę: zgodność z nauką Kościoła i przepisami liturgicznymi, własną interpretację, oryginalność formy, kompozycję i estetykę, język i styl, ortografię i interpunkcję.
6. Każdą pracę należy podpisać, podając imię i nazwisko, klasę i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
7. Rejonowa Komisja typuje najlepsze prace (po jednej z każdej kategorii wiekowej) i przesyła wszystkie wraz z protokołem do Referatu Katechetycznego w terminie do końca marca 2005 r.
8. Laureaci zostaną listownie powiadomieni o terminie i miejscu wręczenia nagród.
9. Wybrane prace laureatów (bez prawa do honorarium) mogą zostać opublikowane na internetowej stronie Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej.

Konkurs bibliograficzny

1. Konkurs przebiega w dwóch etapach: szkolnym oraz dekanalnym.
2. Zestawy z pytaniami oraz zadania do wykonania na I etap szkolny zostaną wydrukowane w Forum katechetów. Dla etapu dekanalnego zostaną przesłane do katechetów-koordynatorów w dekanatach.
3. Literatura:
dla szkół podstawowych
- III podróż apostolska Jana Pawła II do Polski - homilia podczas Mszy św. z udzieleniem I Komunii św., Łódź 13 czerwca 1987 r.
- Eucharystyczny Ruch Młodych - formacja wstępna
dla gimnazjów
- Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharystia (nr 1-25; 36-38)
- Marian Banaszak, Historia Kościoła Katolickiego - czasy najnowsze 1914-1978, t. 4, Eucharystia adorowana, Chrystus królujący, Warszawa 1992, s. 291-193
- Wprowadzenie ogólne do Mszału Rzymskiego.

Konkurs radiowy

1. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie słuchowiska, reportażu radiowego, wywiadu, sondy ulicznej lub innej formy audycji radiowej, która miałaby zapoznać radiosłuchaczy z tematem „Eucharystia”.
2. Praca musi być twórcza, nagrana na płytę CD lub kasetę magnetofonową i nie powinna przekraczać 15 min nagrania.
3. Prace z dopiskiem „Olimpiada Eucharystyczna” należy przesyłać pod adresem Referatu Katechetycznego, Legnicka Kuria Biskupia, ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica - w terminie do końca marca 2005 r.
4. Komisja przy ocenie bierze pod uwagę: zgodność z nauką Kościoła i przepisami liturgicznymi, ujęcie tematu, trafność doboru środków wyrazu, kulturę słowa, poprawność wypowiedzi, kompatybilność muzyki z tekstem, technikę nagrania.
5. Każdą pracę należy podpisać, podając imię i nazwisko, klasę i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
6. Laureaci zostaną powiadomieni listownie o terminie i miejscu wręczenia nagród.
7. Wybrane prace nagrodzone i wyróżnione bez prawa do honorarium mogą zostać opublikowane.

Konkurs multimedialny

1. Zadaniem konkursowym jest wykonanie techniką komputerową pracy na wybrany temat związany z zagadnieniem „Eucharystia”.
2. Praca musi być twórcza, dotychczas niepublikowana i nienagradzana na innych konkursach.
3. Dopuszczalne formy prac konkursowych: prezentacja, animacja, strona internetowa, program interaktywny, gra edukacyjna, film krótkometrażowy wykonany techniką komputerową.
4. Wszystkie prace muszą być nagrane na płycie CD z podaniem programów obsługujących dane pliki. Prace powinny być kompatybilne z systemem Windows 95/98, Windows 2000/Me lub Windows XP.
5. Do programów i gier należy załączyć kod źródłowy oraz podać język wykorzystany w tworzeniu programu, a przy prezentacjach i stronach internetowych podać źródła, z których były czerpane materiały.
6. Prace z dopiskiem „Olimpiada Eucharystyczna” należy przesyłać pod adresem Referatu Katechetycznego, Legnicka Kuria Biskupia, ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica - w terminie do końca marca 2005 r.
7. Komisja przy ocenie bierze pod uwagę: zgodność z nauką Kościoła i przepisami liturgicznymi, własną interpretację, oprawę graficzną i dźwiękową, czytelność, przejrzystość i intuicyjność.
8. Każdą pracę należy podpisać, podając imię i nazwisko, klasę i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
9. Koszty przygotowania i dostarczenia pracy lub przyjazdu na konkurs ponosi uczestnik.
10. Prace konkursowe nie będą zwracane uczestnikom.
11. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia prac podczas transportu.
12. Laureaci zostaną listownie powiadomieni o terminie i miejscu wręczenia nagród.

Konkurs prasowy

1. Pytania kolejnych edycji konkursu będą podawane raz w miesiącu na łamach „Niedzieli Legnickiej”. W każdym z zestawów będą znajdowały się pytania dotyczące sprawowania liturgii Mszy św. z Wprowadzenia ogólnego do Mszału Rzymskiego. Liczba i charakter pytań w każdej edycji konkursu mogą być różne.
- grudzień 2004 - biblijne teksty dotyczące tajemnicy Eucharystii
- styczeń 2005 - Eucharystia w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 1322-1419)
- luty 2005 - Eucharystia w Encyklopedii Katolickiej (tom 4, k. 1239-1271)
- marzec 2005 - Jan Paweł II - Encyklika Ecclesia de Eucharystia
- kwiecień 2005 - Eucharystia w wybranych przemówieniach papieskich: Jan Paweł II - Homilia w czasie Mszy św. odprawianej na rozpoczęcie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, Warszawa 8 czerwca 1987 r.; Jan Paweł II - Homilia na zakończenie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, Warszawa 14 czerwca 1987 r.; Jan Paweł II - Homilia w czasie Mszy św. odprawionej na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Wrocław 1 czerwca 1997 r.; Jan Paweł II - Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, Wrocław 1 czerwca 1997 r.
2. Prawidłowe odpowiedzi z dopiskiem „Olimpiada Eucharystyczna” należy nadsyłać na kartkach pocztowych pod adresem Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, ul. Jana Pawła II, 59-220 Legnica w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca. Liczy się data stempla pocztowego.
3. Wśród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi zostaną rozlosowane nagrody.
4. Lista nagrodzonych osób zostanie podana na łamach „Niedzieli Legnickiej”, a nagrody przesłane pocztą.

Zespół redakcyjny: ks. Marek Mendyk, o. Józef Szańca OFM Conv, ks. Dariusz Pudełko, ks. Mariusz Szymański, Antonina Jaz, Jerzy Wójciak, Agnieszka Kurbiel. Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej, ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica, tel. (0-76) 724-41-19, fax (0-76) 724-41-01, e-mail: katechetyczny@perspectiva.pl, ksmariusz@xl.wp.pl

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz: kwestie duchowe ważne dla służb mundurowych

2025-02-09 14:07

[ TEMATY ]

Watykan

biskup polowy

Rok Święty 2025

ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Będąc biskupem polowym na każdym kroku zauważam, że zarówno dowódcy Wojska Polskiego, jak również i żołnierze, mają tę świadomość, że oprócz sprzętu, oprócz wyposażenia, morale żołnierza jest bardzo ważne - powiedział Radiu Watykańskiemu – Vatican News bp Wiesław Lechowicz, podsumowując Jubileusz Wojska, Policji i Służb Mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Okulary wiary

2025-02-04 13:42

Niedziela Ogólnopolska 6/2025, str. 24

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Zadziwiająca jest zbieżność doświadczeń Izajasza, św. Pawła i św. Piotra w dzisiejszej Liturgii Słowa.

Pewnie nie będę daleki od prawdy, gdy powiem, że w mniejszym czy większym stopniu dotyczy to każdego z nas, sióstr i braci w wierze. Cała „trójka” – jeśli można się tak wyrazić – doświadcza niebywałego wręcz lęku, może nawet wstydu dlatego, że znalazła się w bezpośredniej bliskości świętego Boga, „sam na sam”, będąc ludźmi niedoskonałymi. Izajasz mówi: „Biada mi (...), jestem mężem o nieczystych wargach”, Paweł określa siebie dramatycznie mianem „poronionego płodu”, a Piotr wyznaje: „jestem człowiekiem grzesznym”. Izajasz pisze o wizji Boga Ojca, a Paweł i Piotr – o spotkaniu z Chrystusem. Paweł opisuje, co działo się po zmartwychwstaniu, a Piotr pisze o doczesności. Wszyscy są przerażeni. Chcą uciekać, ukryć się, wycofać, niemal zniknąć, trochę tak jak bojące się dzieci, zakrywające oczy rękoma i mówiące, że ich nie ma. Tymczasem Pan Bóg nie kwestionuje ich niedoskonałości, nie godzi się natomiast na sytuację zakładającą dezercję. Najpierw oczyszcza ich i usuwa lęk, daje im odczuć swą bliskość, a potem wyznacza misję do wykonania. Widząc majestat i moc Bożą, godzą się wykonać Jego wolę. Jeśli bazuje się na własnych możliwościach, zadania stawiane przez Boga są dla człowieka niewykonalne. Razem z Bogiem jednak, według Jego koncepcji, na Jego „rozkaz”, koniecznie w Jego obecności i mocy, jest to możliwe. Więcej – okaże się, że owoce przerastają nawet naszą wyobraźnię. Papież Benedykt XVI mawiał, że znakiem obecności Boga jest nadmiar, i podawał przykład cudu w Kanie Galilejskiej. Nie tylko ilość wina była cudem, ale także jego jakość! Tak też jest z owocami powołania. Gdyby się patrzyło z perspektywy świata, można by dojść do wniosku, że nie ma ono sensu, jest niepotrzebne, nieopłacalne, a dziś wręcz śmieszne. Lecz gdy zakładamy okulary wiary, widzimy je zupełnie inaczej, wypływamy na głębię. Mądrość polega na tym, aby pójść drogą wspomnianych mężów Bożych. Niemalże „stracić” wiarę w siebie, a uwierzyć głosowi powołania. Tak jest w historii świętych, a przypomnę z dumą, że pierwsi chrześcijanie nazywali siebie nie inaczej, jak właśnie świętymi. Mam tutaj na myśli powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale każde – małżeńskie, zawodowe czy społeczne. Misję powinni podejmować wszyscy: nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, lekarze. A my jak ognia boimy się zarówno słowa „powołanie”, jak również – a może jeszcze bardziej – słowa „służba”. Tymczasem logika chrzcielna mówi, że króluje ten, kto służy jak Chrystus. Właśnie wtedy człowiek jest do Niego najbardziej podobny i obficie błogosławiony. Nie kokietuję, po prostu opisuję liczne obserwacje. Gdy służymy, jesteśmy autentycznie piękni. Gotowość służby to cecha ludzi wolnych! Zbliżając się do Pana, odczuwamy zarówno radość, jak i coś w rodzaju trwogi. Bojaźń Boża polega na tym, że lękamy się głównie o siebie, że nie odpowiadamy adekwatnie na bezgraniczną miłość Bożą naszym oddaniem. Obyśmy mogli powiedzieć: dostrzegłem Cię, Panie, pokochałem i odpowiadam najlepiej, jak potrafię.
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb dzieci nienarodzonych i martwo urodzonych

2025-02-09 23:24

archiwum organizatorów

    W najbliższy wtorek, 11 lutego w krakowskich Podgórkach Tynieckich odbędzie się pogrzeb 26 dzieci martwo urodzonych.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych zaprasza na uroczyste pożegnanie dzieci nienarodzonych i martwo urodzonych. Ceremonia odbędzie się w kaplicy cmentarnej w Podgórkach Tynieckich przy ul. Wielogórskiej 16.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję