Cyryl podkreślił, że RKP chce kontynuować dialog ze Stolicą Apostolską, aby „powstrzymać przelew krwi w Syrii”. - Podjęliśmy tę inicjatywę, świadomi, że chrześcijanie nie mogą pozostać obojętni wobec tego, co się dzieje w Syrii - podkreślił patriarcha.
Stwierdził, że podziela z papieżem to samo zaniepokojenie sytuacją w Syrii. - Mówiliśmy także o tym, jak chrześcijanie powinni wpływać na bieg zdarzeń, mając na celu powstrzymanie przemocy, zakończenie wojny, unikając kolejnych ofiar - dodał zwierzchnik RKP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozmawiał on telefonicznie także z innymi zwierzchnikami religijnymi, w tym z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, koptyjskim patriarchą Tawadrosem II i prawosławnym patriarchą Antiochii Janem X.
Przypomnijmy, że już niedługo po wyborze na papieża w 2013 r. Franciszek ogłosił dzień postu i modlitwy, by zapobiec zewnętrznemu atakowi na Syrię. Napisał też list do prezydenta Rosji Władimira Putina.
Syria była jednym z tematów historycznej deklaracji podpisanej przez Fracniszka i Cyryla w Hawanie w 2016 r. Jej dziesiąty punkt głosi: „W Syrii i Iraku przemoc spowodowała już śmierć tysięcy osób, pozostawiła miliony ludzi bez dachu nad głową i środków do życia. Wzywamy społeczność międzynarodową do jednoczenia się, aby położyć kres przemocy i terroryzmowi, a zarazem do przyczyniania się — na drodze dialogu — do szybkiego przywrócenia pokoju społecznego. Istotne jest zapewnienie zakrojonej na szeroką skalę pomocy humanitarnej dla cierpiącej ludności i dla niezliczonych uchodźców w krajach sąsiednich”. Po prośbie o uwolnienie osób uprowadzonych — w tym metropolitów Aleppo Pawła i Jana Ibrahima, którzy zostali porwani w kwietniu 2013 r. Obaj zwierzchnicy kościelni dodali: „Zanosimy modlitwy do Chrystusa, Zbawiciela świata, o przywrócenie na Bliskim Wschodzie pokoju, będącego «owocem sprawiedliwości» (por. Iz 32, 17), aby umocniło się braterskie współistnienie żyjących tam różnych narodów, Kościołów i religii, o powrót uchodźców do ich domów, o wyleczenie rannych i o spoczynek dusz niewinnie zabitych. Zwracamy się do wszystkich stron, które mogą być uwikłane w konflikty, z gorącym wezwaniem, aby wykazały dobrą wolę i zasiadły do stołu rokowań”.
W niedawnym wywiadzie dla portalu Vatican Inisder ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej Aleksander Awdiejew podkreślił, że Kościół katolicki i RKP wspólnie pomagają mieszkańcom Syrii, m.in. w odbudowie świątyń obu wyznań. - Razem z patriarchą Antiochii ułożono listę 37 kościołów, które powinny być odbudowane dzięki finansowaniu fundacji katolickich i prawosławnych. Taka inicjatywa została podjęta po raz pierwszy w historii naszych dwóch Kościołów. Rozważa się też projekt poprawy funkcjonowania niektórych szpitali w Syrii, które uzyskają pomoc w szkoleniu personelu medycznego, lekarstwa i pomoc finansową - powiedział dyplomata.