W swoim kazaniu kard. Dziwisz odniósł się do momentu biblijnego Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku. Zauważył, że dzisiaj to właśnie młodzi ludzie, tak jak Apostołowie, są wezwani do głoszenia Ewangelii. „Oni też bali się, dlatego potrzebowali umocnienia. Duch Święty stąpił na nich w postaci ognistych języków. Za chwilę ten sam Duch stąpi na was, obdarzając was tymi samymi łaskami, jakie dostali Piotr, Jan, Jakub i inni” – tłumaczył hierarcha.
Kardynał zauważył, że na drodze wiary młodego człowieka stoi wiele przeszkód. „Nie raz słyszałem, że młodzież przed bierzmowaniem jest bardzo pobożna, a po sakramencie bywa różnie. Trudności wynikają z waszego wnętrza jak i z zewnątrz. Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch” – prosił b. sekretarz Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zachęcił młodych, aby swoje dalsze życie zawierzyli Jezusowi. „Teraz jest dla was okres wyborów: szkoły, w dalszej perspektywie studiów, a także powołań. Nie bójcie się dokonywać dobrych wyborów. Oprzyjcie wasze życie na Chrystusie” – powiedział były metropolita krakowski.
Po kazaniu, kard. Dziwisz udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym parafianom lubelskiej parafii. Jako pamiątkę tego wydarzenia, hierarcha przekazał na rzecz parafii bieliznę kielichową i cingulum, którymi w prywatnej kaplicy posługiwał się św. Jan Paweł II.
Reklama
Razem parafianami modlił się abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy, oraz liczni księża, w tym ks. inf. Grzegorz Pawłowski z Jaffy w Izraelu.
Parafia na lubelskim Wrotkowie została erygowana 6 czerwca 2010 r. przez wyłączenie terenu z parafii Miłosierdzia Bożego oraz z parafii św. Marcina w Lublinie, jako parafia pw. bł. Jerzego Popiełuszki. Dekretem arcybiskupa Stanisława Budzika z dnia 27 marca 2012 roku zostało zmienione wezwanie parafii na bł. Jana Pawła II, ustanawiając ks. Popiełuszkę patronem kaplicy, w której tymczasowo sprawowane są sakramenty.
Przy parafii działa lubelskie Centrum Jana Pawła II. Głównym zadaniem inicjatywy jest szerzenie nauk papieża Polaka poprzez organizowanie sympozjów, koncertów, pielgrzymek, a także fundusz stypendialny "Świadkowie Bożego Piękna" dla zdolnej młodzieży.