W homilii bp Długosz przypomniał, że „ dla nas ludzi krew jest darem. Krew spełnia wyjątkową rolę w historii ludzkości”.
Odnosząc się do dziejów patriarchów i proroków oraz historii zbawienia bp Długosz przypomniał, że „Sługa Jahwe wziął wszystkie bóle, cierpienia i grzechy ludzi na siebie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Chrystus przelał krew na krzyżu, aby dać nam życie. – podkreślił bp Długosz.
- Jezus nie chce, byśmy zapomnieli o wydarzeniu krzyżu, ale abyśmy przypomnieli sobie tę szczególną katechezę krzyża, która mówi nam, że Bóg umiłował świat – kontynuował biskup senior.
Biskup zaznaczył, że „krzyż stał się dla nas katechezą”. - Przez swoją śmierć Jezus uświęcił krzyż, aby stał się dla nas znakiem nadziei, wiary i miłości.- mówił biskup.
- Od Jezusa musimy uczyć się autentycznej miłości. Trzeba też, abyśmy kierowali się miłością miłosierną. Módlmy się jak św. s. Faustyna o oczy, ręce i serce miłosierne – zaapelował do wiernych bp Długosz.
Podczas Liturgii Męki Pańskiej tekst Pasji według św. Jana wykonali diakoni oraz chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Komentarz liturgiczny prowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik.