Nakładem Urzędu Miejskiego w Sandomierzu ukazała się książka Halina Krępianka. Dramat w pięciu aktach autorstwa Stanisława Stępnia.
Publikacja prezentuje tym razem w formie dramatu jedną z najbardziej znanych legend sandomierskich. Jest to legenda o Halinie Krępiance, bohaterskiej dziewczynie, która uratowała Sandomierz przed Tatarami. Według legendy Halina podstępnie wprowadziła oblegające miasto oddziały tatarskie do lochów pod miastem. Na umówiony znak obrońcy zasypali tajemne przejścia grzebiąc pod zwałami ziemi najeźdźców. Zginęła również Halina.
„Halina - córka Piotra Krępy żyje w sandomierskiej legendzie, żyje przez pokolenia w ludzkich sercach, bo dokonała czynu wielkiego. Wiecznie młoda, mądra, nieskazitelnie czysta, w smutku wesoła, w swej zadumie łagodna, w udręczeniu piękna, w stanowczości ujmująca, zakochana i cierpiąca - taka już na zawsze pozostanie w naszej wyobraźni i pamięci” - czytamy w książce.
Stanisław Stępień, Halina Krępianka. Dramat w pięciu aktach. Wyd. Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierz 2004. s. 170.
Czy wiesz jaki numer telefonu ma Twój ksiądz proboszcz? A może chcesz wiedzieć kto jest superiorem księży Oblatów na Świętym Krzyżu? Albo może chcesz wysłać pocztą elektroniczną list do Instytutu Teologicznego, a nie znasz adresu?
Pomoże Ci w tym najnowszy Rocznik Skrócony Diecezji Sandomierskiej. Publikacja zawiera m.in. wykaz wszystkich księży pracujących na terenie diecezji oraz pochodzących z diecezji, ale pracujących na innym terenie, spis instytucji kościelnych na terenie Sandomierza i diecezji, parafii i dekanatów wraz z obsadą personalną, adresami pocztowymi, telefonami oraz adresami poczty elektronicznej. Jest tu już m.in. adres redakcji Niedzieli Sandomierskiej.
Są tu również wykazy zakonów i zgromadzeń żeńskich i męskich wraz z podaniem nazwisk przełożonych, a także wykaz przyszłorocznych jubileuszy kapłańskich.
Aby ułatwić posługiwanie się rocznikiem, publikacja zawiera indeks wszystkich nazwisk i miejscowości.
Rocznik Skrócony Diecezji Sandomierskiej. Wyd. Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz 2004.
Wydawnictwa regionalne
Jak powstaje weduta? Najsłynniejsza w regionie to weduta ustawiona przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. O technice powstawania tego unikatowego planu miasta można dowiedzieć się z artykułu Andrzeja Karwata, sandomierskiego artysty-plastyka, jedynego w Polsce twórcy wedut, zamieszczonego w najnowszych, szóstych już Zeszytach Połanieckich, czasopiśmie Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.
Publikacja ta zawiera we wkładce zminiaturyzowaną wedutę Połańca.
W Zeszytach... można przeczytać również m.in. o dramatycznych losach jednego z mieszkańców Połańca więzionego w obozach koncentracyjnych, którego rodzina uznała za zmarłego i o działalności konspiracyjnej w rejonie Połańca w czasie II wojny światowej. Zamieszczony jest tu też artykuł o połanieckim cmentarzu nawiązujący do listopadowego święta Wszystkich Świętych. Tradycyjnie już Zeszyty Połanieckie publikują cykle Połaniecki słownik biograficzny, Poczet kasztelanów połanieckich, zamieszczają informację o działalności Towarzystwa Kościuszkowskiego wraz z wykazem publikacji tego Towarzystwa oraz darów książkowych.
Ostatni numer połanieckiego czasopisma zamieszcza też wypis wsi leżących obecnie w gminie Połaniec ze Słownika krajoznawczego miejscowości powiatu sandomierskiego z roku 1929, wykaz nazwisk występujących w Połańcu na początku wieku XX, wykaz zabytków gminy z roku 1975 oraz kilka fotografii przedwojennej podpołanieckiej Ruszczy.
Zeszyty Połanieckie, czasopismo Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Nr 6. Połaniec 2004.
Pomóż w rozwoju naszego portalu