Dekanat Bierzgłowo
7 lat Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Przecznie
Reklama
Oddział Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Przecznie powstał dzięki współpracy z Michałem Grabianką, który po wprowadzeniu stanu wojennego był inicjatorem powołania Duszpasterstwa Rolników w diecezji chełmińskiej i współorganizatorem Katolickich Uniwersytetów Ludowych w Polsce, oraz Jerzym Zająkałą, wójtem gminy Łubianka. Na pierwsze wykłady w grudniu 1997 r. przyjechali parlamentarzyści: Janusz Byliński i Gabriel Janowski. 31 stycznia 1998 r. odbyła się uroczysta inauguracja z udziałem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego oraz marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak. 25 października 1998 r. immatrykulacji kolejnego rocznika studentów przewodniczył śp. bp Jan Chrapek. Przez cztery zimy (do marca 2001 r.) spotykaliśmy się regularnie w każdą sobotę na zajęciach w sali Urzędu Gminy. Przez ten czas, przy współpracy m.in. Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, społecznie przyjeżdżało do nas aż 40 wykładowców, by dzielić się swoją wiedzą z różnych dziedzin, m. in. nauczania zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, zagadnień społecznych, rolniczych, historyczno-kulturalnych. W tym czasie swoją 3-letnią działalność rozpoczęły oddziały KUL-u w Wąbrzeźnie, Górznie i Grodzicznie. Organizowaliśmy wspólne wyjazdy, a także zabawy karnawałowe. Przez ostatnie 3 lata zajęcia odbywały się już mniej regularnie. Wytrwała tylko część uczestników. Najstarszego słuchacza odprowadziliśmy na wieczny odpoczynek. Radowaliśmy się kolejnymi weselami najmłodszych studentów. Dwunastu absolwentów uczestniczyło w podstawowym, 3-letnim kursie zajęć. 30 września tego roku z rąk bp. Józefa Szamockiego grupa ta otrzymała dyplomy.
Msza św. inaugurująca kolejny rok zajęć zostanie odprawiona w dniu wspomnienia liturgicznego naszej patronki, bł. Karoliny Kózkówny, 18 listopada o godz. 19.00 w kościele w Przecznie. Po Eucharystii wykład inauguracyjny na temat powołania do ojcostwa wygłosi prof. Marian Grabowski. W sposób szczególny zapraszamy młodych rolników z całej gminy i okolicy. W sobotę 11 grudnia w murach Zamku Bierzgłowskiego przeżyjemy adwentowy dzień skupienia.
Ks. Wacław Dokurno
Dekanat Chełmża
Uznanie Ministra Kultury
Kościół parafialny w Dźwierznie to piękna świątynia, od niedawna pokryta nową dachówką. Duże wrażenie robi także wnętrze kościoła, w którym można podziwiać efekty przeprowadzonych tu ostatnio prac konserwatorskich.
W uznaniu za przeprowadzone prace konserwatorskie ks. kan. Zbigniew Koślicki został wyróżniony Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami przez Ministra Kultury. W czasie niedzielnej Mszy św. 19 września br. odznakę wręczył Księdzu Proboszczowi wojewódzki konserwator zabytków Marek Rubnikowicz. Warto w tym miejscu wspomnieć, że także dzięki staraniom ks. kan. Zbigniewa Koślickiego cmentarz parafialny w Dźwierznie należy do najładniejszych nekropolii w diecezji toruńskiej.
W uroczystości uczestniczyli: ks. kan. Roman Cieszyński - wcześniejszy laureat tej nagrody, gość z Pelplina - ks. prał. Jerzy Zięba, obecny proboszcz parafii Dźwierzno - ks. Leszek Łobodziński, burmistrz miasta Chełmża - Jerzy Czerwiński, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki oraz licznie przybyli parafianie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ewa Czarnecka
Dekanaty grudziądzkie
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus drugim patronem parafii w Rządzu
Reklama
Wspólnota parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu uroczyście obchodziła nadanie parafii drugiego patrona, św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Imieniem św. Stanisława parafia nawiązuje do kościoła garnizonowego w Grudziądzu, wzniesionego w II poł. XIX w., całkowicie zburzonego w czasie II wojny światowej. Ocalała tylko figura św. Teresy.
Jest to niezwykła historia. W 1945 r. figurkę odnalazła w ruinach kościoła garnizonowego mieszkanka podgrudziądzkich Parsk - Marta Kisiel i pod opieką jej rodziny pozostawała ona przez ponad 50 lat. Córka pani Marty, Jadwiga Kuchczyńska, przekazała figurę nowo powstałej parafii w Grudziądzu, nawiązującej imieniem i tradycją do przedwojennego kościoła garnizonowego. Ks. kan. Janusz Majewski, proboszcz parafii w Rządzu, który gromadzi nieliczne, ocalałe pamiątki (głównie fotografie) pochodzące z kościoła garnizonowego, z radością przyjął ten dar. Figura została odnowiona. Podczas renowacji okazało się, że ma ona 100 lat. Odczytano napis informujący, iż została wykonana w Monachium w 1904 r.
Po ustawieniu figury św. Teresy w kościele nastąpiło w parafii ożywienie kultu tej Świętej XX wieku. Dlatego Proboszcz parafii w imieniu wspólnoty wiernych zwrócił się z prośbą do Biskupa Toruńskiego o ustanowienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus drugim patronem parafii. Dekret odczytał bp Józef Szamocki, który przewodniczył uroczystości, sprawował Eucharystię i wygłosił homilię. Na uroczystości obecna była Jadwiga Kuchczyńska z rodziną, bardzo wzruszona, że doczekała takiej chwili. Ksiądz Biskup z Księdzem Proboszczem i przedstawicielami parafii podziękowali jej za opiekę i ofiarowanie figury św. Teresy.
Aleksandra Mrozkowiak
Pielgrzymujemy szlakiem Ojca Świętego w Polsce
Reklama
Członkowie Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu w dniach 1-3 października br. zorganizowali pielgrzymkę autokarową szlakiem papieskim w Polsce. Piękny miesiąc październik rozpoczęli z różańcami w dłoniach pielgrzymką, która miała charakter dziękczynno-błagalny oraz przebiegała w łączności duchowej z Ojcem Świętym z okazji 26. rocznicy Pontyfikatu Papieża.
Wyruszyliśmy 1 października o godz. 21.00 z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła z błogosławieństwem ks. kan. Piotra Neumana. Wczesnym rankiem dotarliśmy do Łagiewnik, rozpoczynając dzień od wspólnej Eucharystii w kaplicy klasztornej o godz. 6.30 i modlitwy z siostrami Miłosierdzia Bożego. Zwiedziliśmy klasztor, mieliśmy też okazję ucałować relikwie św. Faustyny w kaplicy klasztornej i uczestniczyć w modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Dalsza trasa pielgrzymki wiodła do Zakopanego. Zatrzymaliśmy się w sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu - miejscu, które Papież chętnie odwiedzał. W Zakopanem przy Wielkiej Krokwi wspominaliśmy moment, gdy w 1997 r. Jan Paweł II beatyfikował pierwszą błogosławioną naszej diecezji - Matkę Marię Karłowską. Dotarliśmy na Krzeptówki, do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - świątyni „wotum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r.”.
Kolejny dzień, niedzielę, rozpoczęliśmy od wspólnej Eucharystii w Białym Dunajcu. Wzięliśmy udział w procesji z Najświętszym Sakramentem. W Kalwarii Zebrzydowskiej raz jeszcze mogliśmy powierzyć wszystkie sprawy Maryi. Stamtąd wysłaliśmy wspólnie podpisaną kartkę z życzeniami dla Ojca Świętego z okazji 26. rocznicy Pontyfikatu. Byliśmy też w Wadowicach. Wieczorem w Częstochowie, ostatnim miejscu naszej pielgrzymki, uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Mimo trudów pielgrzymowania wszyscy byli radośni, rozśpiewani i rozmodleni.
Maria Szczęsna
Dekanaty toruńskie
Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Górkach
Reklama
Jak co roku jesienią, w dniach 30 września - 3 października br. czciciele św. Michała Archanioła, patrona świątyni na Rybakach w Toruniu, wraz z sympatykami z innych parafii wybrali się do Matki Bożej Fatimskiej. Tym razem celem podróży były Górki, piękne sanktuarium położone na skraju lasu, na szlaku kolejowym Warszawa - Lublin, koło Garwolina. Droga z Torunia wiodła przez Niepokalanów, gdzie po Mszy św. z naszym udziałem w liturgii słowa modliliśmy się przed ołtarzem św. Maksymiliana i obejrzeliśmy Misterium Męki Pańskiej oraz Panoramę Tysiąclecia. Zwiedziliśmy też Wydawnictwo Michalineum w Warszawie-Strudze, gdzie byliśmy świadkami powstawania książek i nowych kalendarzy na 2005 r.
Sanktuarium fatimskie Matki Bożej Szkaplerznej w Górkach prowadzą Księża Michalici. Kustoszem i proboszczem jest ks. Paweł Nowogórski, natomiast wikarym ks. Dominik Karnas. W marmurowym klęczniku przechowywane są relikwie - części trumien pastuszków, bł. Hiacynty i Franciszka, którym ukazała się Maryja w Fatimie. Przeżywaliśmy w Górkach Drogę Krzyżową, idąc przez las z dużym, ciężkim krzyżem na ramionach. Uczestniczyliśmy też w nabożeństwie fatimskim, podczas którego bp Józef Zawitkowski poświęcił figurę Jezusa Miłosiernego. Celebrę uświetniły instrumenty muzyczne myśliwych i leśników. Msza św., homilia Księdza Biskupa, wypuszczone bażanty na znak pokoju i nasz udział w liturgii słowa były dla nas niezapomnianym przeżyciem. Dzień zakończył się Pasterką odprawioną przez naszego Księdza Proboszcza.
Dziękujemy za organizację pielgrzymki i prowadzenie duchowe proboszczowi ks. Piotrowi Bieńkowi, p. Stanisławowi Bożysowi oraz p. Mirkowi za to, że dojechaliśmy szczęśliwie do domu.
Anna Gabor
Wkrótce
Izy Marciniak rozmowy z Bogiem
Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zaprasza na spotkanie otwarte z Izą Marciniak, poetką z Warszawy, które odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu przy ul. Łaziennej 22.
mm
Spotkanie w dniu św. Bernwarda
W wigilię święta patrona historyków sztuki, św. Bernwarda, Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki organizuje uroczyste spotkanie dla członków, zaproszonych gości i osób związanych z ochroną zabytków. To drugie już spotkanie, które służyć ma nie tylko naszej konsolidacji, honorowaniu osób zasłużonych, ale także uświadomieniu społeczności miasta, władzom, reprezentantom mediów, że historycy sztuki w Toruniu to prężne, stosunkowo liczne środowisko, którego potencjał winien być właściwie wykorzystywany w zabytkowym mieście. Uroczystość uświetni krótki referat dr Elżbiety Pileckiej na temat stanu wiedzy o historii sztuki Torunia i potrzeb badawczych w tym zakresie. Będzie też okazja, by nasi goście mieli okazję oddania się rozmowom nie tylko zawodowym, ale i towarzyskim.
Spotkanie odbędzie się 19 listopada o godz. 17.00 w gościnnych progach Domu Dialogu Społecznego. Serdecznie zapraszamy!
Katarzyna Kluczwajd