6 i 7 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się kolejna Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów Skał i Skamieniałości. Dla kolekcjonerów była to możliwość wzbogacenia swoich zbiorów o nowe okazy minerałów lub skamieniałości, a dla zwykłych widzów okazja do poznania niezwykłych kamieni.
Oprócz polskich okazów bursztynu, gipsów, blendy cynkowej czy jurajskich amonitów zostały zaprezentowane kolekcje rzadkich minerałów z różnych złóż na świecie. Były więc meteoryty, opale, korundy, szafiry, granaty i złoto, a także perły, trylobity, małże i inne skamieniałości. Panie, ceniące oryginalną biżuterię, mogły nabyć wyroby ze srebra, złota i kamieni szlachetnych. Interesujące były także ekspozycje muszli i wyrobów galanteryjnych ze skał i minerałów ozdobnych.
6 listopada odbyła się także otwarta sesja popularnonaukowa. Konferencje wygłosili m.in. dr Włodzimierz Łapot z Uniwersytetu Śląskiego na temat masy perłowej; o strategiach obronnych jeżowców mówił dr Andrzej Boczarowski, również z UŚ. Zaś Anna Witek ze Studenckiego Koła Naukowego Paleontologów „Paradoxides” przedstawiła temat: „Wymieranie fauny w okresie pleistocenu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu