Spotkanie podkarpackich rzemieślników
24 października w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie odprawiona została Msza św., w której uczestniczyli podkarpaccy rzemieślnicy. Modlili się oni w intencji Ojca Świętego, który rozpoczynając swój pontyfikat apelował: „Módlcie się za Papieża”. Cechy rzemieślnicze reprezentowało osiem pocztów sztandarowych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Wł. Jagustyn - proboszcz parafii Świętego Krzyża i zarazem diecezjalny duszpasterz rzemieślników. Liturgii przewodniczył kanclerz kurii, ks. J. Szczupak.
Organizatorem spotkania była Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie oraz Duszpasterstwo Rzemieślników naszej Diecezji.
Diecezjalna Poradnia Specjalistyczna w Rzeszowie
25 października w Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność jej pracowników. Gościem honorowym był ordynariusz - bp K. Górny. Podczas spotkania zebrani mieli okazję podzielić się problemami, z jakimi spotykają się w czasie dyżurów. Za działalność Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej w Rzeszowie odpowiedzialny jest ks. St. Walczak. Pracują w niej psychologowie, pedagodzy, duszpasterze, prawnicy świeccy i kościelni. Dyżury Poradnia pełni od poniedziałku do czwartku, w godzinach popołudniowych. Konsultacje i porady są bezpłatne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Olimpiada Misyjna” w Czudcu
Reklama
25 października w Zespole Szkół w Czudcu odbył się pierwszy etap III Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki. Zorganizowano go w ramach tegorocznego, 78. Tygodnia Misyjnego, który przypomina katolikom o ich odpowiedzialności za Kościół. Spotkanie zorganizowała Komisja Episkopatu Polski do Spraw Misji. Celem olimpiady było ukazanie wielkiego dzieła misyjnego kościoła katolickiego w Afryce. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 20 uczniów z Zespołu Szkół w Czudcu. Zwycięzcą pierwszego etapu została Justyna Wójcik z kl. III LO oraz Piotr Kowal z kl. II LO. Zakwalifikowali się oni do II etapu Olimpiady, który odbędzie się 10 stycznia 2005 r. w Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie.
Przedszkole im. bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
26 października w Budziwoju odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Publicznego Przedszkola im. bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym przewodniczył bp K. Górny. Obecny był również proboszcz parafii, ks. K. Guzy, przedstawiciele władz gminnych i mieszkańcy wsi. W homilii Ordynariusz Rzeszowski podkreślił ogromną odpowiedzialność rodziców i nauczycieli za wychowanie dzieci i młodzieży.
Przedszkole funkcjonuje od 1 września. Opiekę nad dziećmi sprawuje Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
II Konkurs Poezji Religijnej w Czudcu
29 października w Zespole Szkół w Czudcu odbył się II Konkurs Poezji Religijnej. Uczniowie prezentowali wiersze i piosenki religijne autorstwa m.in. Ojca Świętego - Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Romana Brandtsztetera, zespołu „Bajm”. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Lucyna Janaś - dyrektor Ośrodka Kultury w Czudcu, Marta Proksa - wicedyrektor Zespołu Szkół w Czudcu, Grażyna Kupska - nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół w Czudcu, Zbigniew Hołówko - dyr. Zespołu Szkół w Czudcu oraz ks. Piotr Szot. Przyznano nagrody w kategorii poezji recytowanej: Katarzynie Ziemba, Dianie Banek i Justynie Barć - uczennicom kl. II LO. Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Warchoł z kl. II Technikum Żywienia. W kategorii poezji śpiewanej nagrody przyznano: Karolinie i Aleksandrze Harasim z III i I kl. LO oraz Anecie Fąfarze z kl. III LO. Uczennice zakwalifikowały się do II etapu konkursu, który odbędzie się 9 listopada w Wiśniowej.
Uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada wspominano tych, którzy cieszą się życiem wiecznym i modlono w intencji dostępujących jeszcze oczyszczenia. Na cmentarzach odbywały się uroczyste nabożeństwa. Centralna Msza św. w naszej diecezji odprawiona została na Cmentarzu Komunalnym na Wilkowyi. Celebrze przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Jan Cienkosz, salezjanin z Rzeszowa. Uroczystość zakończyła procesja na cmentarzu.
1 listopada odbywały się na cmentarzach zbiórki pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków. Członkowie Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie prowadzili kwestę od 31 października do 2 listopada. Zbiórkę zorganizowano po raz drugi.
Rzeszowski Stary Cmentarz powstał w 1792 r. W sumie pochowano na nim około 40 tys. osób, między innymi, powstańców, zasłużonych dla miasta, regionu i kraju.