Ks. Piotr Cebula przedstawił metodologię, czyli schemat dla prac i dyskusji synodalnych zarówno w Komisjach jak i podczas spotkań parafialnych zespołów synodalnych. Jest ona oparta na klasycznej zasadzie „widzieć-oceniać-działać” i będzie koncentrować się wokół trzech obszarów rozważań: 1) Jak jest? (próba oceny sytuacji), 2) Jak powinno być? (ujęcie teologiczne problemu) oraz 3) Co zrobić, aby było tak jak powinno być? (sposoby naprawy niewłaściwych sytuacji). W tych trzech obszarach z pewnością nie zabraknie pytań dlaczego jest tak a nie inaczej; jednak V Synod za cel stawia sobie bardziej wskazanie najlepszej drogi do zbawienia, a nie jedynie ocenę socjologiczną współczesnego świata i Kościoła.
Ponadto ks. Piotr zaprezentował przykładowe materiały dla parafialnych zespołów synodalnych na jedno z pierwszych spotkań. Z jednej strony będą to materiały o charakterze formacyjnym, skoncentrowane na różnych aspektach rodziny, parafii i ewangelizacji, a z drugiej każdy zespół będzie zaproszony do dyskusji nad materiałami problemowymi, wypracowanymi przez gremia synodalne. W tym punkcie spotkania podjęto także dyskusję nad sposobem kontynuowania niedziel synodalnych lub wypracowania innych form dotarcia do jak największej liczby wiernych z tematyką wyznaczoną na poszczególne miesiące trwania V Synodu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W dalszej części zapoznano się z syntetyczną informacją na temat zadań parafialnych zespołów synodalnych. Dzięki temu każdy z członków Komisji Przygotowawczej będzie mógł wyjaśnić wiernym, zebranym 7 lub 14 kwietnia na specjalnych spotkaniach w dekanatach, czego od nich się oczekuje w V Synodzie i jak będą mogli zaangażować się w jego prace. Ks. Michał Dąbrówka szczegółowo opisał program tychże spotkań dekanalnych, podkreślając, iż będzie to również ostatnia okazja do tego, aby w sposób bezpośredni zaprosić wiernych na Inaugurację V Synodu do Tarnowa.
diecezja.tarnow.pl
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1521536757.jpg)
Ks. Andrzej Turek zaprezentował ostateczny dokument Komisji Przygotowawczej, który niebawem zostanie wręczony biskupowi Andrzejowi, jako owoc prac trzynastu miesięcy prac przygotowujących synod.
Wreszcie Biskup Andrzej podsumował dzisiejsze spotkanie i cały wielomiesięczny wysiłek komisji na rzecz nie tylko V Synodu, ale przede wszystkim dla dobra Kościoła. Podziękował zebranym za „ich Oblubieńczą miłość do Kościoła”, którą wykazali w tym czasie i za wszelką pracę jaka została wykonana. Zaznaczył, iż tak długi czas przygotowania w którym przeprowadzono niedziele synodalne oraz propagowano modlitwę w intencji V Synodu, nie tylko przypomniał wszystkim o potrzebie modlitwy za Kościół, ale też zaczął uwrażliwiać na jej praktykowanie i poczucie wspólnoty, co już należy uznać za pierwszy owoc synodowania. Na koniec wraz z Biskupem Leszkiem, na dowód wdzięczności wręczyli wszystkim członkom Komisji Przygotowawczej pamiątkowy album oraz stuły synodalne, jako symbol jedności kapłańskiej i udział w trosce biskupa o dobro duchowe Diecezji tarnowskiej.