„Piękne i wielkiej doniosłości jest powołanie tych wszystkich,
którzy pomagając rodzicom w wypełnianiu ich obowiązku,
podejmują w szkołach zadania wychowawcze
(Jan Paweł II)
We Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak, uczestniczyli również księża: Ludwik Kośmidek, Marian Kopko i Andrzej Wilczyński. Licznie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja i grono pedagogiczne nowej szkoły oraz uczniowie. Przed Eucharystią wszystkich zgromadzonych przywitał miejscowy proboszcz ks. kan. Ireneusz Wójs. Zaznaczył, że jest to święto, które przeżywają wszyscy polkowiczanie, bo całe miasto współtworzyło tę nową placówkę oświaty, która będzie kształcić setki dzieci, wychowując ich na prawych i mądrych Polaków. Złożył też życzenia nowej dyrekcji szkoły i gronu pedagogicznemu oraz zachęcał, by traktowali swoją pracę jako służbę i powołanie. Życzył wytrwałości, mądrości w rozwiązywaniu wszystkich trudności i problemów, które niesie ze sobą współczesny świat. Mówił też o konieczności dawania dobrego przykładu młodemu pokoleniu.
W homilii Ksiądz Infułat przypomniał postać patrona dnia bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Losy jego życia pokazują nam i przypominają, czym jest powołanie chrześcijańskie, czym jest wiara i jakie rodzi ona owoce. „Nas wszystkich zgromadziła tu miłość Chrystusa, ona jest jednym z owoców wiary. Prócz niej otrzymujemy także radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. Tym wszystkim powinien charakteryzować się chrześcijanin. Poznać go możemy po uczynkach” - mówił ks. Bochnak.
Chrześcijanin powinien się odznaczać takimi cnotami, które pomogą mu odnaleźć i zrozumieć swoje miejsce, rolę i powołanie w rodzinie, w społeczeństwie, w świecie. „Patrząc na Was, chłopcy i dziewczęta, którzy przyszliście na tę Mszę św., pragnę przypomnieć wam, że młody człowiek podejmuje wszelkie wysiłki, aby należycie ukształtować swoją osobowość i swoje człowieczeństwo. Zawsze pomagają mu w tym dorośli - rodzice, księża, nauczyciele. Wy macie zdobywać mądrość, która jest darem Pana Boga. Są trzy miejsca, o których człowiek nigdy nie zapomina i do których zawsze wraca, choćby we wspomnieniach - kontynuował Kaznodzieja. To dom rodzinny, w którym zawsze panuje miłość, zgoda i braterstwo, kościół parafialny, w którym przyjmowało się sakramenty i szkoła, która dała wykształcenie.
O szkole nie zapomina się nigdy, bo ona zawsze była, jest i będzie drugim domem rodzinnym! Zawsze nasza myśl i serce biegną ku szkole, którą stanowią nasi nauczyciele. Oni zapalają w nas światło poznania prawdy i zaszczepiają umiłowanie nauki, kultury i sztuki. Szkoła to są drzwi do dalszego życia, bo bez wykształcenia nie można myśleć o przyszłości. W szkole doświadcza się również przyjaźni, gotowości niesienia pomocy i dobroci zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Dzisiaj dziękujemy Bogu za to, że także w Polkowicach powstała kolejna szkoła - gimnazjum, które będzie kształcić uczniów - nadzieję naszej przyszłości. Tu wielu nauczycieli znalazło pracę i tu wiele dzieci będzie się przysłuchiwało głoszonej przez pedagogów prawdzie. Jakże więc ważne jest, by tutejsi nauczyciele swoim życiem potwierdzali głoszone idee, które porwą młodzież do ich realizacji i naśladowania”.
Po Komunii św. Ksiądz Infułat poświęcił krzyż i przekazał go nowemu polkowickiemu gimnazjum, z prośbą by zawisł w godnym miejscu, przypominając wszystkim o celu ostatecznym naszej ziemskiej wędrówki, którym jest niebo. Następnie wszyscy udali się przed budynek nowej szkoły, gdzie wspólnie modlono się o pomyślność i Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy rozpoczynają naukę i pracę. Po modlitwie Ksiądz Infułat poświęcił szkołę i wraz z Dyrekcją i Burmistrzem Miasta i Gminy Polkowice dokonał oficjalnego jej otwarcia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu