29 października br. organizatorzy II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie, zebrani na plebanii parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, dokonali podsumowania tej inicjatywy. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz pierwszymi owocami spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i jego posługą w propagowaniu kultury chrześcijańskiej. Odpowiedzialni za przebieg imprez w tych dniach wyrażali wdzięczność Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem mieszkańców Myszkowa i okolic.
Reklama
Ks. kan. Jan Batorski - proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie i dziekan dekanatu myszkowskiego: „Cieszymy się, że udało nam się zrealizować cel, jaki sobie stawialiśmy - by z kulturą chrześcijańską wyjść poza mury kościoła, z salek parafialnych do domów kultury, teatrów, sal kinowych. By chrześcijańskie wartości nie były spychane jedynie do świątyń. W parafiach bowiem dzieje się wiele dobrego i trzeba to zaprezentować. Ponadto do Domu Kultury łatwiej jest przyjść także osobom niewierzącym. Pamiętam słowa mojego profesora ks. Stanisława Grzybka, który mówił, że nawet dla jednej osoby, która odnalazłaby Boga, warto organizować jakąś duszpasterską akcję. Przyświecał nam także cel, aby zaangażować ludzi świeckich. Wiemy doskonale, jak bardzo czeka na to Kościół. O tym, że jest to możliwe, mieliśmy możliwość przekonać się ze sprawozdań, które składali świeccy przedstawiciele wspólnot. Publicznie zbyt mało się o tym mówi, dlatego ta prezentacja na wielu wywarła ogromne wrażenie. W ten Tydzień włączyliśmy też dzieci i młodzież z naszych szkół. Byłoby rzeczą nieocenioną rozmiłować uczniów w chrześcijańskich wartościach”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Janusz Romaniuk - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie: „Jako współorganizatorowi zależało mi, aby ożywić mieszkańców Myszkowa, żeby ich zjednoczyć. Oczywiście, na początku trzeba było ich zainteresować tą inicjatywą. Warto wspomnieć o spotkaniu, które było prezentacją wspólnot i stowarzyszeń parafii dekanatu myszkowskiego. Dzięki temu mieliśmy okazję dowiedzieć się, co dzieje się w poszczególnych parafiach. Znana jest nam lokalizacja parafii, jej patron czy proboszcz, ale o aktywności wspólnot zrzeszających świeckich niewiele umiemy powiedzieć. Przypadł mi do serca ten dzień, kiedy świadectwa animatorów wspólnot mówiły, że Kościół w Myszkowie żyje. Trzeba także podkreślić, że program był tak ułożony, aby odnaleźli się w nim ludzie każdej kategorii wiekowej i o różnorodnych zainteresowaniach. W programie znalazła się zarówno muzyka poważna, jak i rozrywkowa, treści dla młodych oraz te mówiące o cierpieniu w wieku podeszłym”.
Reklama
Grażyna Wróblewska-Ludwig, nauczyciel - Akcja Katolicka parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie: „Czas II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie był dla tego 34-tysięcznego miasta czasem wyjątkowym. Przede wszystkim były to dni ubogacające wiedzę. To istotne, ponieważ w zabieganej codzienności brakuje nam czasu na spotkania z kulturą chrześcijańską - wykłady, prelekcje, czy koncerty. Stanowiły one sposobność, aby ludzie wierzący mogli się spotkać i lepiej poznać. Nade wszystko jednak ważne jest, że podczas takich spotkań można zamanifestować swoją wiarę i głośno powiedzieć: jestem uczniem Chrystusa, jestem człowiekiem wierzącym. Takie wydarzenia rodzą poczucie jedności i uświadamiają, że bycie chrześcijaninem to nie tylko relacja Bóg - człowiek, ale także nasze odniesienie do bliźniego. Ludzie wierzący są zmęczeni zastępczymi hasłami, głoszonymi przez środki masowego przekazu, są głodni prawdy i chcą budować życie w oparciu o wartości chrześcijańskie. Władze naszego miasta otworzyły się na ten pomysł, jakby wyczuły, że człowiek jest spragniony takich prawd.
Jestem przekonana, że Ojciec Święty jest dumny z takich inicjatyw”.
Ks. prał. Zdzisław Skrzek - kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie: „To nasze przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem. Współpraca duchownych ze świeckimi, której wzorem są: dziekan ks. kan. Jan Batorski i dyrektor Janusz Romaniuk, przyniosła oczekiwane owoce w propagowaniu kultury chrześcijańskiej. A przecież nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia, bo to dopiero II Tydzień. Każdy punkt programu był dobrze przygotowany, uderzał głębią i zmuszał do refleksji. Drobne zmiany, jakie sygnalizowano na bieżąco, z pewnością uwzględnimy w przyszłym roku”.
Reklama
Ks. kan. Stefan Jachimczak - proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Myszkowie: „Cieszę się, że mogłem być obecny na każdym spotkaniu. I choć to ocena subiektywna, to odważę się ją wypowiedzieć - było warto, bo było ciekawie. Zauważyłem ogromne skupienie podczas niedzielnych Eucharystii, kiedy głoszone było Słowo Boże o kształtowaniu postaw społeczno-moralnych przez katolickie media oraz zainteresowanie pozycjami książkowymi, wydanymi przez Bibliotekę „Niedzieli”. Wielu tłumaczy się, że nie stać ich na kupowanie Niedzieli co tydzień. Dlatego też cenna wydaje się propozycja przekazywania przeczytanego tygodnika sąsiadom i znajomym. Na zakończenie pragnę dołączyć do opinii moich przedmówców, że obecność kapłana w sutannie Domu Kultury już nie dziwi. Trzeba, aby obecność księży w życiu publicznym przyjmowana była z radością i otwartością”.
Cezary Kędziora - Wspólnota Modlitewna „Studnia” z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie: „Mieszkańcy Myszkowa i okolic, którzy wzięli udział w II Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, dali świadectwo tego wszystkiego, co wypełnia ich serca. Kiedy poszczególne wspólnoty dokonywały prezentacji, można było zobaczyć, że to miasto jest silne Bogiem, a jednocześnie rodziło się pragnienie podjęcia codziennej modlitwy za nasze miasto. Animatorzy grup powinni się znać, wspierać modlitwą i jednoczyć w działaniu”.
Ks. Adam Mikoś - proboszcz parafii św. Anny w Myszkowie: „Liczba naszych parafian, odpowiadających pozytywnie na różnego rodzaju inicjatywy duszpasterzy, przeważnie pozostawia wiele do życzenia, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tym razem było trochę lepiej. Podobnie wygląda kwestia wypowiadania się na temat wiary, publicznego opowiadania się po stronie wartości chrześcijańskich. Niektórzy niezmiennie uważają, że jest to sprawa prywatna lub taka, o której nie wypada mówić głośno. Tym razem w wypowiedziach naszych prelegentów i artystów Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. O Nim nie wstydzili się mówić także uczniowie w obecności swoich nauczycieli. Bycie wykształconym i mądrym nie kłóci się z wiarą. Ten czas pokazał, że Kościół ma wiele «perełek», takich jak: muzyka, śpiew, bogactwo ceremonii liturgicznych, wspólnoty, których dotąd niektórzy być może nie zauważali. Zatem trzeba takie dni organizować, mimo trudności”.
Na ręce dziekana - ks. kan. Jana Batorskiego redaktorzy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” składają podziękowania za zaproszenie do parafii dekanatu myszkowskiego w ramach II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, jak również za możliwość przybliżenia roli mediów katolickich w życiu człowieka i promocję naszych publikacji.