W pogrzebowej homilii o. Szczepan powiedział m. in.: „Śp. o. Tomasz Bałys, któremu oddajemy ostatnią przysługę, przed 10 laty pisał do mnie z Ameryki: „Różnymi drogami Pan Bóg prowadzi nas do siebie. Mnie prowadzi teraz drogą krzyża i cierpienia. Wiem, że co Bóg daje, jest dobre, choć nieraz trudne do zaakceptowania”. [...] I różne obowiązki składa On na nasze barki, abyśmy biorąc nasz krzyż na każdy dzień, postępowali za Nim. Dla Ciebie był to prze długie lata krzyż odpowiedzialności, krzyż przełożeństwa. Przebywałeś 33 lata, tj. czas ziemskiego życia Chrystusa, z czego większość na przełożeństwie w naszym sanktuarium w Munster, nieopodal Chicago, jako budowniczy nowego klasztoru; jako duszpasterz Polonii chicagowskiej, zwłaszcza górali, będąc przez długie lata kapelanem wielu kół i samego Związku Podhalan Północnej Ameryki; jako krzewiciel kultu Matki Bożej Szkaplerznej, Matki Bożej Ostrobramskiej i Matki Bożej Ludźmierskiej, bo pod tymi tytułami odbiera Ona w Munster cześć i wychodzi na spotkanie wiernych, zwłaszcza emigrantów z Podhala, jako ich Gaździna. Ostatnio potwierdził to sam Ojciec Święty, ofiarując Jej jako wotum szczerozłoty, perłowy różaniec i nazywając Munster Amerykańskim Ludźmierzem. [...] I Pan Bóg, szczególnie miłosierny, szczególnie łaskawy, zawsze pragnący naszego dobra, dał Ci na koniec Twej życiowej drogi szczególnie doświadczyć Chrystusowego krzyża. I ty ten krzyż przyjąłeś, dając nam wspaniałe świadectwo Twej wiary. Wróciłeś zza oceanu do Ojczyzny, w Twoje rodzinne strony; wróciłeś do wadowickiego klasztoru. I stąd Pan wezwał Cię do ojczyzny niebieskiej, aby wręczyć Ci wieniec zwycięstwa, przyjąć Cię do tego domu, w którym jest mieszkań wiele (por. J 14, 2)...”.
Msza św. w intencji śp. o. Tomasza Bałysa została odprawiona 4 listopada w kościele w Munster, u stóp Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala.
O. Tomasz Bałys urodził się 24 listopada 1933 r. w Woźnikach k. Wadowic. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 r. Ukończył Wydział Filozoficzny w Poznaniu (1956-59), Wydział Teologiczny w Krakowie (1959-63), Studium Pastoralne Ojców Franciszkanów w Krakowie w 1964 r., Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie w 1966 r. W latach 1963-71 pracował jako duszpasterz w Polsce, m.in. jako kapelan młodzieży akademickiej w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.
Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1971 r. Od 1978 r. wielokrotnie pełnił funkcję przełożonego klasztoru, jednocześnie angażując się w działalność duszpasterską wśród Poloni. Sprawował posługę w wielu kościołach diecezji Gary i archidiecezji Chicago. Był m. in.: kapelanem Zarządu Głównego Ligi Morskiej w Ameryce od 1975 r., Związku Podhalan Ameryki Północnej w Chicago od 1981 r., Koła Wróblówka przy Związku Podhalan, Zjednoczenia Rzymskokatolickiego w Calumet City od 1985 r., Kongresu Polonii Amerykańskiej (Oddział Indiana) od 1985 r. oraz Starszych Obywateli im. Jana Pawła II. Był również założycielem szkółki sobotniej przedmiotów ojczystych dla dzieci i młodzieży oraz wieczorowej szkoły języka polskiego przy klasztorze w Munster. Ponadto zainicjował powstanie The Carmelite Lay Board w Munster w 1983 r. Przyczynił się do wybudowania Holu im. Jana Pawła II przy klasztorze w Munster w 1983 r. oraz zbudowania kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej poświęconej przez kard. Józefa Glempa w 1991 r. Do ostatnich swoich dni starał się znosić chorobę z cierpliwością, ofiarując ją „za Ojca Świętego, cały Kościół i górali”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu