Metropolita lubelski podkreślił, że wiara w bóstwo i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa jest fundamentem godności ludzkiej osoby, ponieważ tylko człowiek mógł tak cierpieć i umierać jak Zbawiciel na Krzyżu.
„Ta wielka godnośc jest również zobowiązaniem. Na radykalną miłość Boga do człowieka mamy odpowiedzieć równie radykalną miłością Boga i człowieka” – przypomnaił hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku lubelscy pątnicy mieli do wyboru pięć tras. Niebieska im. św. Faustyny Kowalskiej liczy ok. 31 km i prowadzi od Archikatedry wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.
Trasa biała, której patronuje św. Jan Paweł II ma ok. 44 km. Zaczyna się w Lublinie przy archikatedrze a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Droga czerwona mierzy 46 km. Podobnie jak poprzednia zaczyna się w Lublinie , a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej. Nosi ona imię Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Szlak fioletowy pw. bł. Władysława Gorala ma ok. 41 km. Jej punkt wyjścia i cel są takie jak w poprzednich trasach.
Najdłuższa, czarna droga im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego wynosi aż 51 km i również zaczyna się w Lublinie przy przy archikatedrze, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
W tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Lublinie wzięło udział ponad 2500 osób. Podobną pokutę w Wielkim Poście podejmuje wielu pątników w różnych miastach polski. Pomysłodawcą pierszego takiego wydarzenia w 2009 r. był ks. Jacek Stryczek z Krakowa.