Na dwudziestu planszach prezentowanych jest około 300 fotografii i dokumentów dotyczących patriotycznego działania Generała, jego walki o wolną Polską i konsekwencji związanych z tą działalnością. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Filipa Frąckowiaka Dyrektora Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego.
Pierwsze plansze ukazują młodzieńcze lata Kuklińskiego, początek służby w Ludowym Wojsku Polskim oraz kolejne szczeble kariery. Następne plansze dokumentują Układ Warszawski, obecność Wojsk Radzieckich w Polsce, Praską Wiosnę i wydarzenia na Wybrzeżu w 1970 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Marek Kamiński
Reklama
„Samotna Misja – Moskwa” to współpraca z CIA i współpraca u boku gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jednym z najważniejszych udostępnionych i odtajnionych po upadku PRL dokumentów prezentowanych na planszy „III Wojna Światowa” jest mapa ataku ZSRR na Europę Zachodnią. „Plan operacji zaczepnej Frontu Nadmorskiego” 25.02.1970 r. zatwierdził swoim podpisem ówczesny minister obrony narodowej gen. W. Jaruzelski. Jak podkreślił Filip Frąckowiak, gdyby wybuchła III wojna światowa, doktryna operacyjna polskich sił zbrojnych była podporządkowana doktrynie wojennej Układu Warszawskiego. Ludowe Wojsko Polskie, a właściwie polskie mięso armatnie, około 500 tys. żołnierzy, miało uczestniczyć w ataku na Północno - Zachodnią Europę. Taką rolę polskim żołnierzom wyznaczyli sowieccy marszałkowie. Plany sowieckie przewidywały też uderzenie jądrowe, a to spowodowałoby odwet sił NATO, w wyniku którego śmierć poniosłoby ponad 4 miliony Polaków.
Ewakuacja, stan wojenny i wyrok śmierci, śmierć synów to niezwykle wzruszające zdjęcia ukazujące jak wielką cenę zapłacił Ryszard Kukliński za swoją misję.
Zdjęcia ukazujące rehabilitację, powrót do Ojczyzny dokumentują ostatnie lata życia Generała. Na planszy zatytułowanej „Pogrzeb” uwagę zwiedzających przykuwa fotografia z urną z prochami Generała, przykrytą biało – czerwoną flagą z godłem Polski w rękach dziennikarza Józefa Szaniawskiego (ojca Filipa Frąckowiaka), ostatniego więźnia politycznego PRL, dzięki którego staraniom prochy bohatera sprowadzono do Polski.
Generał Ryszard Kukliński został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
- To miejsce, w którym został pochowany, to jest pierwsze miejsce od bramy głównej cmentarza. To jest bardzo ważna symbolika. Symbolika od 2004 r. miała następujące znaczenie. „Niech każdy komunista i postkomunista, który będzie przekraczał bramy tego cmentarza, potyka się o ten grób jako wyrzut własnego sumienia” – powiedział Filip Frąckowiak.
Wystawę w Instytucie Europejskim można zwiedzać do 16 marca. Wstęp wolny.