W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. - Dzisiaj w pielgrzymce uczestniczyła młodzież z 18. szkół z terenu diecezji kieleckiej, m.in. z Miechowa, Jędrzejowa, Krzelowa, Chęcin, Sędziszowa, czy Szczekocin. Jest to propozycja dla młodzieży i wszystkich troszczących się o wychowanie religijne młodego pokolenia – mówi ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył bp Andrzej Kaleta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup rozważał motyw wchodzenia na górę, który jest obecny w duchowości. Ma on zarówno ewangeliczne, jak i codzienne, powszechne konotacje. Biskup mówił o drodze, którą już przeszli młodzi ludzie i która jest jeszcze przed nimi, a Jasną Górę nazwał symbolem wchodzenia na „duchową górę i patrzenia w przyszłość”. Zauważył, że w pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej wpisuje się symbol człowieczeństwa w drodze. Zachęcił młodych ludzi do naśladowania Chrystusa, który całe życie był w drodze i zawsze – dla ludzi i z ludźmi.
W programie pielgrzymki maturzystów, oprócz Mszy św., była także Droga Krzyżowa wokół Wałów Jasnogórskich, powadzona przez bp. Andrzeja Kaletę oraz akt zawierzenia Matce Bożej. Klerycy seminarium, towarzyszący maturzystom składali świadectwa o swej drodze do kapłaństwa. Dość przewrotnie zapowiedział swoje wystąpienie alumn Dawid Dzienniak, tytułując je: „Nie zostanę księdzem”. – Gdy byłem uczniem w Szczekocinach, wszyscy mówili, że na pewno będę księdzem, co wzbudzało we mnie przekorę i wcale tego nie chciałem. Ale pod wpływem jednego z księży zdecydowałem, że to droga dla mnie i na niej trwam – mówił młodzieży.
Podczas wydarzenia była także okazja do spowiedzi w bazylice, z której skorzystało wielu uczestników pielgrzymki.