7 listopada. XXXII niedziela zwykła.
Pośród zmian świata i dziejowych katastrof człowiek wierzący żyje nadzieją, że Bóg ocali życie każdemu, kto Mu zaufał. „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” (Łk 20, 38).
8 listopada. Poniedziałek. W diecezji: święto poświęcenia bazyliki katedralnej.
Katedra to główny kościół w diecezji, w którym biskup, zwierzchnik Kościoła lokalnego, przewodniczy wspólnocie wiernych mocą apostolskiego pełnomocnictwa. Kościoły parafialne są w pewnym sensie „odgałęzieniami” katedry. Obchodząc rocznicę poświęcenia bazyliki katedralnej w Płocku, pragniemy naśladować Pana Jezusa, który jak mówi Ewangelia, brał udział w uroczystości rocznicy poświęcenia Bogu świątyni jerozolimskiej (J 10, 28).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
9 listopada. Wtorek. Święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą Biskupa Rzymu, czyli papieża. Każdy dom Boży jest znakiem Kościoła zbudowanego z „żywych kamieni”, czyli wyznawców Chrystusa. Bazylika na Lateranie jest więc, w pewien sposób, symbolem nas wszystkich, zdążających pod przewodnictwem Piotra naszych czasów do Królestwa Bożego.
10 listopada. Środa. Wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża, doktora Kościoła.
Wybrano go na Stolicę św. Piotra w 440 r. Kościołem wstrząsały wówczas spory dotyczące m.in. prawd o Chrystusie jako Bogu i Człowieku. Leon zmarł w 461 r. Jego nauką żyje Kościół po dzień dzisiejszy.
11 listopada. Czwartek. Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.
Był dobrym biskupem i gorliwym głosicielem Ewangelii. Odznaczał się łagodnością i dobrocią. Zmarł w 397 r.
12 listopada. Piątek. Wspomnienie św. Jozafata, biskupa, męczennika.
Był arcybiskupem połockim. Oddał życie za jedność Kościoła w 1623 r. Aby przelać krew dla tej sprawy, trzeba mieć miłość, której dawcą jest Duch Święty.
13 listopada. Sobota. Wspomnienie Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych polskich męczenników.
W pobliżu Międzyrzecza, w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zamordowano pięciu benedyktynów, pustelników. Licząc od daty przyjęcia chrztu (966 r.), są oni pierwszymi polskimi męczennikami. Wypełnili słowa Jezusa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą” (Mt 10, 28).